R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Powiat Kolski

Powiatowa Olimpiada Wiedzy i HIV i AIDS

01-12-2017 17:40 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 4,990 | Komentarzy: 0

Państwowy Powiatowy Inspektor w Kole informuje, że dzień 1 grudnia został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Światowym Dniem AIDS. W tym dniu na całym świecie, w tym i Polsce odbywają się m.in. konferencje, przemarsze, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Uroczyste obchody niosą przesłanie współczucia, nadziei, solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS oraz z ich bliskimi.

Foto:Dorota S.
R E K L A M A

W ramach obchodów „Światowego Dnia AIDS” corocznym zwyczajem Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole podjęła się organizacji „Powiatowej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS” dla uczniów z 7 szkół ponadgimnazjalnych powiatu kolskiego. Współorganizatorami tegorocznej Olimpiady byli: Powiat Kolski oraz Zarząd Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole.

Do Olimpiady przystąpiło 21 uczniów  z 7-u szkół ponadgimnazjalnych powiatu kolskiego:

- Liceum Ogólnokształcące w Kole,

-Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole,

- Zespół Szkół Plastycznych w Kole,

- Zespół Szkół Technicznych w Kole,

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie,

- Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu,

- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu.

Uczestnicy rozwiązywali test, który składał się z 36 pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Zgodnie z regulaminem maksymalnie można było uzyskać 36 punktów.

 

Laureatami  Powiatowej Olimpiady Wiedzy o HIV i AIDS w roku 2017 zostali:

I miejsce: Katarzyna Sulińska z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Powierciu,

II miejsce: Julia Mikołajczyk   - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  w Kłodawie,

III miejsce: Magdalena Krajewska - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  w Kłodawie .

 

Celem przeprowadzenia Olimpiady jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na ciągle aktualny problem zdrowotny jakim jest HIV/AIDS. Choroba rozszerza się w zastraszającym tempie.

Na świecie żyje z HIV blisko 33 mln osób. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 2017 r.   w Polsce odnotowano już ponad 22 164 osoby zakażone wirusem HIV, 3 506 zachorowań na AIDS, a 1 374 chorych zmarło. Codziennie średnio 2 -3 osoby dowiadują się że są nosicielami wirusa.

            Podczas oczekiwania na wyniki Olimpiady młodzież wysłuchała szkolenia w ramach programu „Wiem –nie biorę! Jestem bezpieczny” . Szkolenie prowadził Mariusz Rumiejowski Komendy Powiatowej Policji w Kole – Wydział Prewencji z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii.  Młodzież dowiedziała się jakie zagrożenia zdrowotne i skutki prawne niesie z sobą zażywnie dopalaczy. Szkolenie urozmaicone było prezentacją krótkich filmików z udziałem sportowców i muzyków popierających projekt:  „Wiem - nie biorę! Jestem bezpieczny”.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole prowadzi działania profilaktyczne HIV/AIDS nie tylko w dniu 1 grudnia, ale i na co dzień,  wśród młodzieży szkolnej  i społeczeństwa powiatu kolskiego rozpowszechniając informacje na temat choroby, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, możliwości testowania. 

Kilka faktów o HIV                 

  • Nie można się zakazić wirusem HIV przez podanie ręki, korzystanie ze wspólnych naczyń, a także pływanie w tym samym basenie, korzystanie ze wspólnej ubikacji, pocałunek itp. Powodem tego jest prosty fakt, że wirus HIV nie może długo istnieć poza organizmem człowieka, gdyż niszczy go ciepło, wysychanie, mydło, woda, detergenty oraz wiele innych zewnętrznych czynników.
  • Jeżeli ktoś wie o swoim zakażeniu i podejmie leczenie antyretrowirusowe, może żyć do późnej starości, a jakość jego życia wcale nie musi ulec diametralnej zmianie.
  • Jeżeli kobieta wie o swoim zakażeniu i podjęła leczenie antyretrowirusowe, może urodzić zdrowe dziecko.
  • Nie można się zakazić od ukąszenia komara. HIV to ludzki wirus upośledzenia odporności, niezdolny do rozwoju w organizmie komara czy innego owada, w którym nie ma możliwości namnażania się m.in. z powodu braku u bezkręgowców odpowiednich do tego celu komórek.

Zakażeni wirusem HIV przy odpowiedniej kuracji mogą żyć z chorobą wiele lat. Nie poradzą sobie jednak z otaczającą obłudą.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze