R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Polityka

Podsumowanie projektu Świetlicowe ATR-akcje

12-12-2017 15:40 | Źródło: Towarzystwo Samorządowe | Wyświetleń artykułu: 4,959 | Komentarzy: 0

11 grudnia, w Urzędzie Gminy w Kole, odbyły się ostatnie warsztaty programowania połączone z podsumowaniem projektu „Świetlicowe ATR-akcje” organizowanego przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Foto:
R E K L A M A

W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczestnicy projektu, 18 osób, prowadząca warsztaty Maria Nowak, Zastępca Wójta Gminy Koło – Mariusz Rybczyński, przewodnicząca Rady Gminy Teresa Bilińska oraz zaproszeni goście: Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusz Niewiarowski i kierownik projektu – Grażyna Sędziak.  

Podczas spotkania wszyscy dzielili się emocjami jakie towarzyszyły im w trakcie udziału w projekcie. 55 godzin warsztatów kompetencyjnych, strategicznych, programowania oraz debat miało pozytywny wpływ na rozwój osobisty uczestników. A byli to zaangażowani liderzy, sołtysi i przedstawiciele władz lokalnych. Przełożyło się to na sukces etapu testowania, po którym mieszkańcy nabrali apetytów do dalszych wspólnych przedsięwzięć. Przypomnijmy, że w Dąbrowie zorganizowali oni spotkanie integracyjne przy ognisku a w Ochlach Święto Ziemniaka. To bardzo oryginalne i angażujące pomysły a w praktyce okazało się, że nie wymagają specjalnie dużych środków finansowych ale moc energii organizacyjnej.

Dzięki udziałowi w projekcie powstał całoroczny programu aktywności,  który ożywi świetlice wiejskie i otoczenie. Celem projektu było znalezienie pomysłów w odpowiedzi na problemy do czego świetlica ma we wsi służyć? Jakie funkcje ma spełniać? Jak organizować jej działalność? W ten sposób miejsca te mają szansę wypełnić się aktywnościami, które częściowo już zostały przetestowane. 

Uczestnicy spotkania wyrazili swoje zadowolenie z udziału w projekcie, który otworzył ich na kreatywne myślenie. Podkreślali jak ważną rolę pełnią pozytywne kontakty między mieszkańcami i wspólna chęć działania na rzecz innych.
Sieciowanie świetlic wiejskich w gminnych centrach kultury, partnerstwa publiczno-społeczne, dzierżawa obiektów na cele kultury i integracji, kształcenie animatorów pracy na terenach wiejskich, popularyzacja dobrych praktyk to tylko niektóre z możliwych rozwiązań. Świetlice wiejskie mogą zarabiać na weselach. Gorzej jeśli świetlica ma być wyłącznie miejscem „zarobku”. Wówczas przestaje być centrum kultury i integracji społeczności lokalnej. Staje się infrastrukturą pod wynajem. Projekt „Świetlicowe ATR-akcje” był odpowiedzią na istniejący problem oraz dobrym przykładem dla innych gmin, które mogły być tylko obserwatorami. Chcemy aby istniejąca infrastruktura żyła i ożywiała aktywność społeczności wiejskiej dla wspólnego dobra. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy  otrzymali  upominki oraz certyfikaty potwierdzające ich kilkumiesięczne zaangażowanie.

 

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze