R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Muzeum

Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę historyczną

23-12-2017 09:46 | Źródło: MTC Koło | Wyświetleń artykułu: 3,404 | Komentarzy: 0

W Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole odbył się Konkurs Wiedzy Historycznej zorganizowany przez Muzeum Technik Ceramicznych. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu naszego miasta oraz uczeń Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Bartłomiej Gębka.

Foto:MTC Koło
R E K L A M A

W związku przypadającą w tym roku 655. rocznicą nadania Kołu praw miejskich oraz obchodzonymi - Rokiem Tadeusza Kościuszki i Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego pytania konkursowe opracowane przez dyrektora muzeum Tomasza Nuszkiewicza obejmowały tą tematykę. Uczestnicy musieli np. wiedzieć na ustroju jakiego miasta miało się wzorować Koło zgodnie z przywilejem lokacyjnym wydanym przez króla Kazimierza Wielkiego, jaką nazwę noszą fortyfikacje zbudowane przez Tadeusza Kościuszkę w Stanach Zjednoczonych, w których mieści się obecnie słynna amerykańska uczelnia wojskowa czy z kim polemizował Józef Piłsudski w pracy "Rok 1920". 

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Aleksander Działak ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej, drugie Adam Rzeźnik ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, a trzecie Konrad Zawiślak ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Arkadego Fiedlera. W kategorii gimnazjów najlepszy był Szymon Olejnicki z Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków przed swoimi koleżankami z tej samej szkoły: Łucją Andrzejczak i Agnieszką Ziółkowską, które zajęły równorzędnie drugie miejsca. Zespołowo zwyciężyły Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu i Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków. Szkoły te zostały nagrodzone pucharami burmistrza oraz książkami do szkolnej biblioteki. Wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne pamiątkowe dyplomy i wraz z nauczycielami przygotowującymi ich do konkursu najnowszą publikację kolskiego muzeum poświęconą odbiorowi postaci Józefa Piłsudskiego w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej.

Konkurs corocznie organizowany przez muzeum jest jednym z podejmowanych przez nie działań kształtujących w młodym pokoleniu zainteresowanie historią i promujących postawy patriotyczne. Organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie, a Pani Jolancie Wąsowicz - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole za gościnne przyjęcie.   

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze