R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Inne

Cztery osoby pożegnały się z prawem jazdy

17-02-2018 10:38 | Źródło: KPP Koło | Wyświetleń artykułu: 17,615 | Komentarzy: 5

Cztery osoby na przestrzeni ostatnich siedmiu dni pożegnały się na trzy miesiące z dokumentami praw jazdy. Powodem było przekroczenie prędkości kierowanymi pojazdami o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Ponadto kolscy policjanci zatrzymali 12 osób kierujących pod wpływem alkoholu.

Foto:archiwum e-kolo.pl
R E K L A M A

Nadmierna prędkość jest jedną z podstawowych przyczyn zdarzeń w ruchu drogowym. Ma wpływ zarówno na ilość kolizji, jak również wypadków - w tym tych najtragiczniejszych, gdzie dochodzi do śmierci człowieka. W naszym kraju, aż 25% zgonów z tzw. „przyczyn zewnętrznych” powodują właśnie wypadki drogowe. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kole podejmują szereg działań profilaktycznych, podczas których promują wzorce bezpiecznych zachowań na drodze. Niestety nie wszyscy kierowcy chcą się do nich stosować, przez co niejednokrotnie łamią przepisy prawa o ruchu drogowym. Skutkiem takich zachowań są represje, polegające najczęściej na wręczaniu mandatów karnych bądź kierowaniu wniosków o ukaranie do sądu. W przypadkach szczególnie niepożądanych zachowań, policjanci sięgają po surowsze środki karne. Tak było w przypadku czworga kierowców, którzy na obszarach zabudowanych przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. W ubiegły czwartek t.j. 8 lutego ok. godz. 8:55 mieszkaniec gm. Przedecz jadąc przez obszar zabudowany w miejscowości Drzewce w gm. Olszówka, rozpędził samochód m-ki Skoda Fabia do prędkości 103 km/h. Zaraz potem zmuszony był pojazd zatrzymać, bo taki styl jazdy nie spotkał się z aprobatą policjantów którzy dokonywali pomiaru prędkości. Gdy tylko stróże prawa wykonali niezbędne w tej sprawie czynności, w ich ręce wpadł kolejny „pirat”.

Tym razem była to mieszkanka Kłodawy, kierująca samochodem m-ki Peugeot, którym poruszała się z prędkością 101 km/h. Tego samego dnia ok. godz. 19:30 w miejscowości Kościelec, mieszkaniec tej gminy kierujący samochodem m-ki Mercedes, pędził w obszarze zabudowanym z prędkością 106 km/h. On również spotkał się z policjantami. Analogicznego kontaktu ze stróżami prawa doświadczył również mieszkaniec Konina, który w dniu 15 lutego br. w obszarze zabudowanym kierował dostawczym Fiatem Ducato z prędkością 101 km/h. Wymienionym kierowcom zatrzymano prawa jazdy na okres trzech miesięcy. Ponadto wszyscy otrzymali wysokie mandaty oraz po 10 punktów karnych. Warto pamiętać, że zgodnie z treścią art. 135 ust. 1a pkt „a”, znowelizowanej Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym; policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Obszar zabudowany, to miejsce w którym możliwość spotkania osoby pieszej, jest znacznie wyższa niż poza nim. Przy uderzeniu pieszego przez pojazd jadący z prędkością 60 km/h, prawdopodobieństwo śmierci wynosi ok. 80%. Gdy pieszy zostanie potracony przez samochód poruszający się z prędkością 50 km/h, prawdopodobieństwo to spada do 40%. Dlatego kolscy stróże prawa mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców powiatu, bardzo uważnie przyglądają się kierującym i reagują na wszelkie przejawy przekraczania przepisów. Działania kolskiej drogówki nie ograniczały się jedynie do ujawniania osób przekraczających dozwoloną prędkość. Na drogach naszego powiatu policjanci uniemożliwili dalszą jazdę łącznie 12 osobom, które kierowały na tzw. „podwójnym gazie”. W ośmiu przypadkach byli to cykliści, czterech nietrzeźwych kierowało pojazdami mechanicznymi. Niechlubny „rekord” wśród nietrzeźwych kierowców samochodów należał do 40-letniego mieszkańca gminy Babiak, który w dniu 9 lutego br., ok. godz. 14:40 na ul. Poznańskiej w Babiaku, kierował VW Transporterem mając we krwi ponad 2,5‰ alkoholu.

Wśród rowerzystów największym brakiem rozsądku wykazał się 34-letni mieszkaniec gm. Grzegorzew, który w dniu 15 lutego br., ok. godz. 12:30 jechał rowerem w miejscowości Barłogi, mając ponad 3‰ alkoholu we krwi.

Policjanci przypominają, że wszelkie nieodpowiedzialne i niezgodne z prawem zachowania na drodze, będą podlegały surowym represjom, a sprawcy takich czynów nie mogą liczyć na pobłażliwość.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
Byłeś/aś świadkiem wypadku, pożaru?
Podziel się wiadomością z nami!
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość

Zachowujemy anonimowość

DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (5) Pokaż komentarze