sim
Artbud
Wiadomości Kultura i rozrywka Młodzież pamięta o Chopinie

Młodzież pamięta o Chopinie

04-10-2010 13:41 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 7,671 | Komentarzy: 0
Młodzież pamięta o Chopinie
Foto:
zacisze
W piątek 1 października młodzież kolskiego Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyła w apelu poświęconym największemu polskiemu kompozytorowi – Fryderykowi Chopinie.
Data apelu nie była przypadkowa. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki, zakończenie Roku Szopenowskiego w Polsce oraz rozpoczęcie Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Hasło uroczystego apelu, w którym wzięła udział kadra pedagogiczna oraz uczniowie „Ogólniaka”, brzmiało: „Fryderyk Chopin – polskie serce w muzyce”.

Konferansjer Beniamin Kłaniecki mówił, że rodzina kompozytora pochodzi z naszych okolic. Jego matka – Tekla Krzyżanowska, urodziła się w Długiem koło Izbicy Kujawskiej. Z kolei dziadek – Jakub Krzyżanowski pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Brdowie.

W części artystycznej, która odbyła się na specjalnie udekorowanej szkolnej auli, uczniowie wykonali znane utwory skomponowane przez Chopina: Walc a–moll oraz Walc cis-moll (wykonał pianista Rafał Pacholski), Preludium e-mol (wykonali pianista Kamil Jóżwiak i skrzypaczka Kinga Grygielska), Nokturn es-dur (wykonała pianistka Joanna Lisiak). Ponadto Joanna Walczak i Adrian Woszczyński recytowali wiersze poświęcone artyście, a jako wokalistka wystąpiła Izabela Rybnik. Nauczycielami odpowiedzialnymi za apel były: polonistki Joanna Kwiatkowska i Sylwia Pokrywczyńska oraz anglistki Anna Koza i Małgorzata Zborowska-Pisznot.

Ponad półgodzinny występ młodzieży został nagrodzony gromkimi oklaskami.

Marcin Nowacki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!