REKLAMA
Bezchmurnie 8.7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Budynek Państwowej Szkoły Muzycznej

Budynek Państwowej Szkoły Muzycznej

Autor: Dr Krzysztof Witkowski bardzo dawno temu
Budynek Państwowej Szkoły Muzycznej
© Portal e-kolo
Komentarzy: 0 Czytano:
16,896 razy |
Budynek Państwowej Szkoły Muzycznej (lata 60-te XX w.)
W naszym cyklu przedstawiamy kolejny obiekt, w części swoich dziejów, związany z edukacją - tym razem artystyczną. Piękna kamienica będąca obecnie siedzibą Państwowej Szkoły Muzycznej w Kole, stanowi trwały i wartościowy element naszego kolskiego krajobrazu.
R E K L A M A
0
Czytano:
16,896 razy
Udostępnij

Klasycystyczna kamienica na rogu ulic Sienkiewicza i Toruńskiej istniała już z całą pewnością przed 1912 rokiem. Niestety nie znamy dokładnej daty jej budowy.

Początkowo pełniła funkcję mieszkalno-handlową. Na dole był między innymi skład win. Warto powiedzieć, że początkowo kamienica była dwukondygnacyjna (parter i I piętro). Później, po 1945 roku, budynek podniesiono.

W styczniu 1973 roku przeniosła się tutaj Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Kole. Wcześniej budynek był siedzibą Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kole.

W okresie późniejszym obiekt w znacznym stopniu utracił swoje walory wizualne, albowiem zlikwidowano, znajdujące się wokół okien ozdobne elementy architektoniczne elewacji. Obecnie, kamienica przeszła gruntowny remont zewnętrzny (teraz prace prowadzone są wewnątrz). Szkoda tylko, że podczas prac remontowych nie przywrócono budynkowi pięknych detalów architektonicznych z początkowego okresu jego istnienia (można było to zrobić tym bardziej, że istnieją odpowiednie źródła ikonograficzne).

Mimo wszystko, po remoncie elewacji, kamienica stanowi istotny element upiększający tę część miasta.

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Inne
Znaleziono ciało mężczyzny w stawie
16 godziny temu 22,487
R E K L A M A