R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Dawno temu w Kole

Budynek Państwowej Szkoły Muzycznej

23-03-2018 09:28 | Źródło: Dr Krzysztof Witkowski | Wyświetleń artykułu: 16,354 | Komentarzy: 0

W naszym cyklu przedstawiamy kolejny obiekt, w części swoich dziejów, związany z edukacją - tym razem artystyczną. Piękna kamienica będąca obecnie siedzibą Państwowej Szkoły Muzycznej w Kole, stanowi trwały i wartościowy element naszego kolskiego krajobrazu.

Foto:Portal e-kolo | Budynek Państwowej Szkoły Muzycznej (lata 60-te XX w.)
R E K L A M A

Klasycystyczna kamienica na rogu ulic Sienkiewicza i Toruńskiej istniała już z całą pewnością przed 1912 rokiem. Niestety nie znamy dokładnej daty jej budowy.

Początkowo pełniła funkcję mieszkalno-handlową. Na dole był między innymi skład win. Warto powiedzieć, że początkowo kamienica była dwukondygnacyjna (parter i I piętro). Później, po 1945 roku, budynek podniesiono.

W styczniu 1973 roku przeniosła się tutaj Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Kole. Wcześniej budynek był siedzibą Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kole.

W okresie późniejszym obiekt w znacznym stopniu utracił swoje walory wizualne, albowiem zlikwidowano, znajdujące się wokół okien ozdobne elementy architektoniczne elewacji. Obecnie, kamienica przeszła gruntowny remont zewnętrzny (teraz prace prowadzone są wewnątrz). Szkoda tylko, że podczas prac remontowych nie przywrócono budynkowi pięknych detalów architektonicznych z początkowego okresu jego istnienia (można było to zrobić tym bardziej, że istnieją odpowiednie źródła ikonograficzne).

Mimo wszystko, po remoncie elewacji, kamienica stanowi istotny element upiększający tę część miasta.

R E K L A M A

Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze