R E K L A M A
sim
R E K L A M A
geberit
Wiadomości Miasto Koło Czy Miasto i Gmina Koło się połączą? [ANKIETA]

Czy Miasto i Gmina Koło się połączą? [ANKIETA]

18-04-2018 08:25 | Źródło: Redakcja e-kolo | Wyświetleń artykułu: 15,043 | Komentarzy: 41
Miasto i Gmina Koło jednym obszarem terytorialnym? Pismo z taką propozycją w zeszłym tygodniu wystosował do władz gminy Koło Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole Artur Szafrański.
Czy Miasto i Gmina Koło się połączą? [ANKIETA]
Foto:e-kolo.pl
Miasto i Gmina Koło jednym obszarem terytorialnym? Pismo z taką propozycją w zeszłym tygodniu wystosował do władz gminy Koło Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole Artur Szafrański.

Temat połączenia gminy miejskiej w wiejskiej Koło nie jest niczym nowym w opinii publicznej. Kilka lat temu burmistrz Drożdżewski oraz burmistrz Maciaszek wielokrotnie mówili o takiej możliwości jednak za każdym razem brakło odwagi i podjęcia jakichkolwiek kroków w tym kierunku.

W zeszłym tygodniu specjalne pismo w tej sprawie do władz Gminy Koło wystosował Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole Pan Artur Szafrański ujmując w nim m.in. ciekawy watek dotyczący migracji mieszkańców naszego miasta Koła.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole, krótko również odniósł się nam do swojego pisma.

Drodzy Państwo widzimy jaki trend zaczyna panować w naszym kraju, a co więcej jest to rozwiązanie w przyszłości uważam nieuniknione. Wiele miast, a wzorem bez wątpienia może być tutaj Zielona Góra, podejmuje działania w temacie łączenia sąsiednich gmin lub też podejmuje działania związane z włączaniem okolicznych sołectw, wsi czy obszarów do miast w celu powiększenia ich terenów, przede wszystkim w celu większej szansy rozwojowej danego obszaru. Natomiast jeśli chodzi o moje pismo, no cóż z pewnością jest ono zaskoczeniem, głównie dla władz Gminy Koło, ale przede wszystkim jest ono grzecznościową formą zwrócenia się do władz Gminy Koło z prośbą o wyrażenie stanowiska dot. możliwości rozważenia połączenia naszych gmin. Bez wątpienia na rozwój obszaru kolskiego należy patrzeć w dłuższej perspektywie, a takie rozwiązanie jest niestety, uważam nieuniknione. Oczywiście istnieje również alternatywa poszerzenia granic miasta poprzez włączenie okolicznych miejscowości, jednak jest to już inne rozwiązanie aczkolwiek wysoce możliwe. – powiedział Przewodniczący Rady.

 

Jak wiemy na wczorajszej Sesji Rady Gminy radni zostali poinformowani o takim piśmie, czekamy więc na oficjalna odpowiedź ze strony władz gminy. A jak sprawę połączenia obu gmin widzą nasi czytelnicy? Czy nasze miasto powinno się powiększyć?

Udało nam się dotrzeć do treści tego pisma, które przedstawiamy Państwu poniżej.

Czy jesteś za połączeniem Gminy Koło i Miasta w całość?

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
R E K L A M A
Biały
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (41)
runo 22-04-2018 16:10
brawo p.szafrański tak trzeba myślec -same plusy
| Zgłoś do usunięcia
Sławomir 22-04-2018 18:26
zawsze tak p. Szafrański zabiera się do wszystkiego od d... strony, najpierw niech wygra wybory, zrobi porządek na własnym podwórku (czyt. w mieście) i dopiero bierze się za łączenie gmin, bo w tej chwili to czysta propaganda, tudzież brak pomysłu na kampanie...
Tomasz Gajewski 19-04-2018 09:51
Cieszę się, że temat połączenia obu gmin wreszcie wypłynął w dyskusji publicznej! Jednak chciałbym nadmienić, że z górą ponad 15 ten temat próbowałem rozpropagować m.in. na forum Rady Miejskiej w Kole czy podczas spotkania z biznesem (pocz. kadencji St.Maciaszka). Ten temat początkowo podjął b.burmistrz M.Drozdzewski, ale szybko się z niego wycofał. Temat polaczemia obu gmin jest na stronie "Miasto Koło i Gmina Koło" na FB-u. "GRATULUJĘ" DOBREGO STARTU w już rozpoczętej KAMPANII... Pozdrawiam Mieszkańców obu Gmin!!! Tomasz Gajewski PS. Połączenie Gmin w sumie to korzyść dla Ziemi Kolskiej!!!
| Zgłoś do usunięcia
walek 20-04-2018 07:39
czyli nie chodzi o to zeby złapać króliczka, ale by gonić go?
50+ 19-04-2018 12:41
Ale wybrałeś niewłaściwych adresatów dla swoich argumentów - przecież w mieście nie ma potrzeby przekonywania do potrzeby połączenia czy też raczej włączenia gminy do miasta, to władze gminy i jej mieszkańców należałoby do tego skłonić i to konkretnymi argumentami, a nie ogólnikami - ale jak dotąd nikt tego nie zrobił.
Opozycja 19-04-2018 08:44
Jak sam wybierze się czego mu życzę nieszczerze
| Zgłoś do usunięcia
Tata Julii 19-04-2018 07:06
Bardzo dobra inicjatywa! Będzie Pan bardzo dobrym burmistrzem!
| Zgłoś do usunięcia
Podatek 19-04-2018 05:34
Co Koło potrzebuje kasy od mieszkańców gminy? Jakie będą wysokości podatki?
| Zgłoś do usunięcia
as 18-04-2018 22:34
Panie Szafrański. Widzę, że polska języka to dla pana trudna języka ale przypuszczam, że to odzwierciedla pana słabe wykształcenie. Istotniejsze jest jednak pytanie, na jakiej podstawie występuje pan w imieniu Rady Miejskiej. Kiedy i gdzie uzyskał pan uprawnienie występowania w tej sprawie w imieniu Rady Miasta. Jeśli nie uzyskam odpowiedzi, to będę zmuszony do stwierdzenia, że jest pan prostackim burakiem rządnym władzy, a przedstawiona sugestia połączenia miasta i gminy to niczym nieuzasadnione przedwyborcze hasło.
| Zgłoś do usunięcia
Sebus 18-04-2018 22:28
Podstawa to oszczędność. Mniej urzędników, mniej stanowisk. Tańsza administracja to korzyść dla wszystkich.
| Zgłoś do usunięcia
ananas1992 18-04-2018 22:17
Co autor mial na mysli uzywajac zwrotu "wieloplaszczyznowy rozwoj"? Bardzo duzo ogolnikow i generalizacji - zero konkretow- typowo polityczny jezyk :)
| Zgłoś do usunięcia
Kolo 18-04-2018 20:42
I bardzo dobrze Koło musi się rozwijać a tymczasem co mamy za torami wiatraki które ograniczają rozwój i gminy i miasta.
| Zgłoś do usunięcia
Nikodem 18-04-2018 19:13
Zniknij gościu i wstydu oszczędzisz jak znikniesz z urzędów. Nawet rolnik ci nie pomoże.
| Zgłoś do usunięcia
Judex 18-04-2018 18:47
Czy ktoś wie o rozmowach z duńska firmą w sprawie przekazania MZEC Ponoć takie rozmowy odbyły się na terenie MZEC 18.0.4.218
| Zgłoś do usunięcia
Kolo 18-04-2018 16:34
Dyskusja powalająca a merytoryki zero.
| Zgłoś do usunięcia
Wiosna 18-04-2018 15:08
Panie przewodniczący po pierwsze najpierw proponuje kupic większy garnitur a po drugie nie mydl pan oczu mieszkańcom miasta. Nic pan nie zrobił w tej kadencji to teraz trzeba trochę kiełbaski ludziom dac. Już pan do pisu się zapisał czy dopiero zamierza. Zrób pan coś dla miasta bo kwiatki składać pod pomnikami i jeść na darmowych ucztach to każdy potrafi. Pozdrawiam serdecznie
| Zgłoś do usunięcia
Judex 18-04-2018 18:26
Do pisu to chyba jest zapisany skoro ma startować na burmistrza z listy pisu
kok 18-04-2018 14:54
panie szafranski nie mozecie sobie dac rady w kole z balaganem a chcecie powiekszyc teren miasta macie za slabe glowy do rzadzenia wieksza aglomeracja najlepiej wam wychodzi skladanie wiecow na uroczystosciach
| Zgłoś do usunięcia
anonimowyWikipedysta 18-04-2018 14:03
Czy autorem grafiki na pewno jest portal e-kolo (jak sugeruje podpis) czy może grafika została pobrana z Wikimedia Commons i przerobiona w programie graficznym wraz z dodaniem dwóch herbów miasta i gminy, które też pochodzą z Wikimedia Commons? Chyba ktoś nie doczytał licencji do tych grafik, jeśli sobie przypisał ich źródło.
| Zgłoś do usunięcia
Krzysztof 18-04-2018 13:27
Polszczyzna Pana Przewodniczącego powala. Jak się udało Panu Przewodniczącemu ukończyć szkołę podstawową Bóg raczy wiedzieć.
| Zgłoś do usunięcia
jednak 18-04-2018 13:15
Moim zdaniem nie tędy droga. Władze gminy Koło i jej mieszkańcy nigdy się na to nie zgodzą. Poza tym po co miastu cała gmina? To nie przyczyni się do jego rozwoju, a nawet może przy obecnej sytuacji miasta być obciążeniem. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wystąpienie do Rady Ministrów o poszerzenie granic miasta o sołectwa z gmin Koło, Kościelec i Osiek Mały takich jak: Gozdów, Straszków, Powiercie Kolonia, Zawadki, Chojny i Borki. Tak zrobił Rzeszów i niedawno Opole i osiągnęły swój cel nawet przy sprzeciwie gmin okalających. Uzasadnienie jest oczywiste - już obecnie nie można odróżnić, gdzie się kończą granice miasta, a zaczynają obszary tych sołectw - tak zaawansowany jest proces urbanizacji. To są tereny już funkcjonalnie zespolone z miastem. Czas teraz na ich formalne włączenie do miasta.
| Zgłoś do usunięcia
maxlk 18-04-2018 12:37
Pan Przewodniczący się uruchomił przed wyborami. Prawda jest taka, że do połączenia nigdy nie dojdzie ponieważ nie zgodzi się na to gmina wiejska Koło i tyle w temacie. A piany na kampanie na burmistrza można pobić oczywiście.
| Zgłoś do usunięcia
bażant 18-04-2018 11:57
Same korzyści ale to oznacza jedno koryto mniej dla radnych, wójta i kogo my tam jeszcze mamy, część stanowisk będzie musiało być zlikwidowanych, i kto się na to zgodzi???? Teraz będzie mydlenie oczu że wzrosną podatki, że to samo zło, że wójt dba o dobro mieszkańców itp. itp.
| Zgłoś do usunięcia
Bocian 18-04-2018 11:56
e-koło i propaganda przewodniczącego który trzyma się czego może bo starosta się zmieni i ten Pan znika z płaszczyzny politycznej i do pośredniaczka...
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 18-04-2018 19:43
to ostatnia kadencja starosty z PSL,nic nie robi.
Marcin 18-04-2018 13:22
Starosta się nigdy nie zmieni chyba że sam zrezygnuje
niki 18-04-2018 11:25
jak wzrosną podatki?
| Zgłoś do usunięcia
Ela 18-04-2018 10:31
Czy to jest jeden z tematów kampanii wyborczej Pana Szafrańskiego.
| Zgłoś do usunięcia
pola 18-04-2018 10:30
Dla Koła wchłonięcie gminy wiejskiej może przynieść same korzyści ale co na to mieszkańcy gminy Koło?
| Zgłoś do usunięcia
pola 18-04-2018 11:41
Wiadomo, że wartość nieruchomości wzrośnie
ehh 18-04-2018 10:32
wartosc ich dzialek z wiejskich zmieni sie na miejskie co nie trzeba mowic ile zmieni sie w zlotowkach :)
Anna 18-04-2018 10:15
Miasto jest juz tak zadłużone ze trzeba szybko to zrobic.Inaczej zrobi to inne ościenne miasto np.Turek ktory potrafi dobrze prosperować.
| Zgłoś do usunięcia
Wyborca 18-04-2018 09:49
Czy ktoś bierze pod uwagę że po połączeniu Gmin znacznie zwiększa się obowiązki wynikające z większego obszaru, większej ilości Ludności, co że Szkolnictwem, Służba Zdrowia, Sprzątaniem tak dużego terenu. Możliwości rozwoju owszem ale jakim kosztem ?
| Zgłoś do usunięcia
Wyborca 18-04-2018 10:57
Jednostki oświatowe Gminy Koło Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Szkoła Podstawowa im. Tony Halika we Wrzącej Wielkiej Szkoła Podstawowa im. Idei Olimpijskiej w Sokołowie Przedszkole Publiczne Gminy Koło w Powierciu Przedszkole Publiczne Gminy Koło we Wrzącej Wielkie Szkoła Podstawowa w Kiełczewie Smużnym Pierwszym Proszę o to wszystkie jednostki które ewentualnie będą dołączone do Kolskich jednostek
ehh 18-04-2018 10:21
a przepraszam, gdzie wiekszosc dzieci z roznych miejscowosci sie uczy jak nie w Kole? np. w SP4, SP1? wyjatkiem jest powiercie, ktore ma swoja swietnie prosperujaca szkole
Michał 18-04-2018 09:45
Bardzo dobra inicjatywa. Szkoda że dopiero teraz władze się za to zabierają
| Zgłoś do usunięcia
Judex 18-04-2018 18:33
bo do tej pory zimowała się pierdołami i niszczeniem ludzi.To jest właśnie sukces przewodniczącego.
marty 18-04-2018 09:31
Może najpierw niech Rada Miasta zajmie się rewitalizacją rozpadającej się części wyspowej wraz z rynkiem, a nie bajdurzy i porównuje Koło do ponad stutysięcznej Zielonej Góry.
| Zgłoś do usunięcia
Mieszkaniec Koła2 18-04-2018 09:08
Wszyscy wiedzą że miasto jest za małe, za ciasne i bez perspektyw rozwojowych. Uważam, że w taki czy inny sposób miasto powinno się powiększyć.
| Zgłoś do usunięcia
Mieszkaniec Koła 18-04-2018 08:57
Zdecydowane NIE dla połączenia, jak dowodzi bierząca kadencja w Mieście są problemy z którymi Rada i Włodarz nie dają sobie rady a tu jeszcze obszar Gminy. Uważam to za populistyczny pomysł zwiazany z Wyborami Samorządowymi.
| Zgłoś do usunięcia
Mieszkaniec Koła 18-04-2018 08:58
*bieżąca
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
k2
R E K L A M A
tomek opas
R E K L A M A
optima
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
23 Paź.
16:00

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Kolejowa 19, Koło
Romowie znani i nieznani...
24 Paź.
15:00

Filia dla Dzieci PiMBP, Kolejowa 19, Koło
Spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki
02 List.
18:00

MDK w Kole
ZADUSZKI ARTYSTYCZNE