R E K L A M A
sim
R E K L A M A
geberit
Wiadomości Powiat Kolski Epidemia gruźlicy w Gminie Dąbie?

Epidemia gruźlicy w Gminie Dąbie?

24-05-2018 10:38 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 20,988 | Komentarzy: 2
Od dłuższego czasu dociera do nas wiele informacji o podejrzeniu rozpowszechniającego się zachorowania gruźlicy w przedszkolu w Dąbiu. Samo społeczeństwo żyje w strachu, jednak czy jest czego się bać? Czy w plotkach głoszonych od sołectwa do sołectwa w Gminie Dąbie jest „ziarno prawdy”? O to zapytaliśmy Ewę Lewicką, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole.
Epidemia gruźlicy w Gminie Dąbie?
Foto:istock

„Gruźlica jest chorobą zakaźną, którą wywołują Gram-dodatnie bakterie (Mycobacterium tuberculosis) zwane pałeczkami lub prątkami Kocha – od nazwiska ich odkrywcy, Roberta Kocha. Są bardzo odporne na działanie antybiotyków, kwasów, a także zasad. Przy dostatecznej wilgotności (bez dostępu światła) w glebie lub kurzu mogą przetrwać nawet kilka lat. Prątki giną jednak pod wpływem promieni słonecznych, natomiast w temperaturze 75°C stają się nieszkodliwe już po 10 sekundach. Rozmnażają się dość wolno – podział następuje co 18–20 godzin.” - poradnik zdrowie.

Okazuje się, że faktycznie, był jeden przypadek wykrycia tej choroby wśród nauczycieli w przedszkolu. Po przyjętej informacji uruchomiono procedury zapobiegające rozprzestrzeniania się zachorowania: wietrzono pomieszczenia, zastosowano środki dezynfekujące. Przebadano również wszystkie dzieci w celu diagnostycznym. Otrzymane wyniki wykluczają zachorowania wśród dzieci i nauczycieli. Co oznacza, że wszystkie tezy o „epidemii” są bezpodstawne.

W międzyczasie odbyło się spotkanie dla rodziców dzieci dąbskiego przedszkola z specjalistą od chorób płuc, dr Adamem Matysiakiem, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na nurtujące rodziców pytania i obawy.

Wśród społeczności lokalnej krążyła również informacja o tym, że przedszkole zostało zamknięte, stosując kwarantannę – te informacje również nie mają swojego przełożenia w prawdzie. Przedszkole cały czas pracowało normalnie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
R E K L A M A
Biały
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (2)
Rodzic 25-05-2018 08:16
" Madki" z "Dombia" "wiedzom" lepiej, teoria spisku jest taka: Pani z przedszkola specjalnie się zaraziła i specjalnie chodziła po całym przedszkolu kaszląc na dzieci, żeby ich jak najwięcej pozarażać. Co tam SANEPID oraz opinia lekarza specjalisty, wszyscy "kłamiom" .Tylko madki mają rację.
| Zgłoś do usunięcia
Mama 24-05-2018 11:13
Jedno zachorowanie?? Pani z sanepidu nie wspomniała już ze dwójka dzieci jest zarazona, a na resztę badań czekamy jeszcze. Sprawa jest jeszcze nie zamknięta. Mam nadzieję że będziecie mieli rękę na pulsie. Panie z sanepidu oszukały rodziców mówiąc że Pani przedszkolanka nie zaraza, a na drugim zebraniu okazało się że to nie jest prawdą. Sanepid zakpil z rodziców...
| Zgłoś do usunięcia
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
k2
R E K L A M A
tomek opas
R E K L A M A
optima
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
20 Paź.
10:00

MDK w Kole
Młodzieżowy Festiwal Teatralny STREFA GRY
23 Paź.
16:00

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Kolejowa 19, Koło
Romowie znani i nieznani...
24 Paź.
15:00

Filia dla Dzieci PiMBP, Kolejowa 19, Koło
Spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki