R E K L A M A
sim
R E K L A M A
Artbud
Wiadomości Gmina Kłodawa Sukces samorządu i Unii

Sukces samorządu i Unii

28-05-2018 08:42 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 4,215 | Komentarzy: 0
Obchody Dnia Samorządu odbyły się w piątek w Kłodawie. Na uroczystość organizatorzy Towarzystwo Samorządowe oraz Komisja Europejska, Przedstawicielstwo w Polsce zaprosili samorządowców, sołtysów oraz lokalnych działaczy społecznych.
Sukces samorządu i Unii

Obchody Dnia Samorządu rozpoczął film pokazujący jak Kłodawa zmieniła się w ciągu ostatnich 28 lat, dzięki reformie samorządowej jak i środkom z Unii Europejskiej. Kolejnym punktem programu była debata na temat powstania samorządu w Polsce oraz roli Unii Europejskiej  w jej rozwoju. W rozmowach uczestniczyli Ireneusz Niewiarowski - prezes TS, Waldy Dzikowski – poseł na Sejm, Filip Skawiński – analityk polityczny PKE. Rozmowę moderował Patryk Węgierkiewicz.

O rodzeniu się samorządu mówił I. Niewiarowski.

- Dziś mogę powiedzieć, że byłem współpracownikiem ojców samorządu. Wybory z czerwca 1989 roku otworzyły pewną furtkę, ale mieliśmy niepełną władzę. W lipcu odbyła się debata w Senacie, która rozpoczęła reformę samorządową.  Potem powstał rząd Mazowieckiego z pełnomocnikiem prof. Regulskim do spraw reformy i to wszystko spowodowało, że w końcu w maju 1990 roku doszło do pierwszych wyborów do samorządu. Prof. Stępień powiedział, że po tych wyborach obudzimy się w innej Polsce i to była prawda. Co dała nam reforma ? Złamała monopol: partii, władztwa państwowego, finansów, własności państwowej, urzędników

-  powiedział prezes TS.

Waldy Dzikowski, poseł, wieloletni wójt Tarnowa Podgórnego odniósł się do tamtych czasów z perspektywy szefa gminy.

- Stała się gigantyczna, wspaniała rzecz. Te początki to była misja. Pracowaliśmy po kilkanaście godzin dziennie, ale nikt nie narzekał. To był piękny czas.  Przez pierwsze 4-5 lat mieszkańcy prawie nic nie widzieli, tyle prac musiało być wykonanych pod ziemią. Od tego czasu Polska zmieniła się gigantycznie. Dziś samorząd jest największym beneficjentem środków z Unii.

Filip Skawiński – analityk polityczny PKE natomiast odniósł się do reformy samorządowej z perspektywy unijnej.

- Polska reforma samorządowa była przygotowania z myślą o przyszłym wejściu do Unii Europejskiej. Dziś stawiana jest jako wzór w wykorzystaniu unijnych środków. Inne kraje pytały się nas jak to zostało zrobione. Naszym zdaniem kluczowe jest tutaj efektywne zarządzanie środkami właśnie w samorządach – podkreślił przedstawiciel KE.

W kolejnym wystąpieniu I. Niewiarowski mówił o partycypacji.

- W 1990 roku podzieliliśmy się władzą, zasadę pomocniczości mamy zapisaną w Konstytucji, ale czy my ją nadal realizujemy ? W ostatnich latach najmocniej partycypację realizuje Fundusz Sołecki  , ale to za mało. Trzeba się zastanowić nad dalszym rozwojem samorządu.  Trzeba więcej uprawnień, środków, umocowań majątkowych – powiedział prezes TS.

Waldy Dzikowski podkreślił, że ludzie muszą mieć poczucie współuczestniczenia we władzy .

- Dlatego wprowadzenie kadencyjności jest błędem. To mieszkańcy powinni decydować ile ma rządzić wójt czy burmistrz. Obecna zmiana to obniżenie jakości sprawowania władzy w samorządach – dodał poseł .

Na koniec Filip Skawiński, podał kilka liczb dotyczących Unii.  Budżet unijny na lata 2014-2020 to bilion euro, z tego 1/3 idzie na Fundusze Unijne. Polska w tym rozdaniu otrzyma 73 mld euro.

 Obchody Dnia Samorządu zakończyło wręczenie 46 pracownikom samorządowym oraz lokalnym liderom Europejskiego Medalu Samorządu.

- Chcemy te medale wręczać co rok.  Osoby wyróżnione wskazują wójtowie i burmistrzowie, bo to oni najlepiej znają swoich ludzi. W 1990 roku 100 tysięcy pracowników urzędowych stało się komunalnymi. Obdarzeni zaufaniem odwdzięczyli się później piękną pracą – powiedział I. Niewiarowski.

Za zakończenie Dnia Samorządu goście wysłuchali koncertu w wykonaniu dzieci z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłodawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
R E K L A M A
Biały
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
k2
R E K L A M A
optima
R E K L A M A
tomek opas
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
20 Paź.
10:00

MDK w Kole
Młodzieżowy Festiwal Teatralny STREFA GRY
23 Paź.
16:00

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Kolejowa 19, Koło
Romowie znani i nieznani...
24 Paź.
15:00

Filia dla Dzieci PiMBP, Kolejowa 19, Koło
Spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki