× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Bezchmurnie 7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Sukces samorządu i Unii

Autor: Redakcja e-kolo.pl 28 Maj 2018 przeczytasz w ok. 3 min.
Sukces samorządu i Unii
© koncept24
(0) | Czytano:
5,983 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Obchody Dnia Samorządu odbyły się w piątek w Kłodawie. Na uroczystość organizatorzy Towarzystwo Samorządowe oraz Komisja Europejska, Przedstawicielstwo w Polsce zaprosili samorządowców, sołtysów oraz lokalnych działaczy społecznych.

R E K L A M A
0
Czytano:
5,983 razy
Udostępnij

Obchody Dnia Samorządu rozpoczął film pokazujący jak Kłodawa zmieniła się w ciągu ostatnich 28 lat, dzięki reformie samorządowej jak i środkom z Unii Europejskiej. Kolejnym punktem programu była debata na temat powstania samorządu w Polsce oraz roli Unii Europejskiej  w jej rozwoju. W rozmowach uczestniczyli Ireneusz Niewiarowski - prezes TS, Waldy Dzikowski – poseł na Sejm, Filip Skawiński – analityk polityczny PKE. Rozmowę moderował Patryk Węgierkiewicz.

O rodzeniu się samorządu mówił I. Niewiarowski.

- Dziś mogę powiedzieć, że byłem współpracownikiem ojców samorządu. Wybory z czerwca 1989 roku otworzyły pewną furtkę, ale mieliśmy niepełną władzę. W lipcu odbyła się debata w Senacie, która rozpoczęła reformę samorządową.  Potem powstał rząd Mazowieckiego z pełnomocnikiem prof. Regulskim do spraw reformy i to wszystko spowodowało, że w końcu w maju 1990 roku doszło do pierwszych wyborów do samorządu. Prof. Stępień powiedział, że po tych wyborach obudzimy się w innej Polsce i to była prawda. Co dała nam reforma ? Złamała monopol: partii, władztwa państwowego, finansów, własności państwowej, urzędników

-  powiedział prezes TS.

Waldy Dzikowski, poseł, wieloletni wójt Tarnowa Podgórnego odniósł się do tamtych czasów z perspektywy szefa gminy.

- Stała się gigantyczna, wspaniała rzecz. Te początki to była misja. Pracowaliśmy po kilkanaście godzin dziennie, ale nikt nie narzekał. To był piękny czas.  Przez pierwsze 4-5 lat mieszkańcy prawie nic nie widzieli, tyle prac musiało być wykonanych pod ziemią. Od tego czasu Polska zmieniła się gigantycznie. Dziś samorząd jest największym beneficjentem środków z Unii.

Filip Skawiński – analityk polityczny PKE natomiast odniósł się do reformy samorządowej z perspektywy unijnej.

- Polska reforma samorządowa była przygotowania z myślą o przyszłym wejściu do Unii Europejskiej. Dziś stawiana jest jako wzór w wykorzystaniu unijnych środków. Inne kraje pytały się nas jak to zostało zrobione. Naszym zdaniem kluczowe jest tutaj efektywne zarządzanie środkami właśnie w samorządach – podkreślił przedstawiciel KE.

W kolejnym wystąpieniu I. Niewiarowski mówił o partycypacji.

- W 1990 roku podzieliliśmy się władzą, zasadę pomocniczości mamy zapisaną w Konstytucji, ale czy my ją nadal realizujemy ? W ostatnich latach najmocniej partycypację realizuje Fundusz Sołecki  , ale to za mało. Trzeba się zastanowić nad dalszym rozwojem samorządu.  Trzeba więcej uprawnień, środków, umocowań majątkowych – powiedział prezes TS.

Waldy Dzikowski podkreślił, że ludzie muszą mieć poczucie współuczestniczenia we władzy .

- Dlatego wprowadzenie kadencyjności jest błędem. To mieszkańcy powinni decydować ile ma rządzić wójt czy burmistrz. Obecna zmiana to obniżenie jakości sprawowania władzy w samorządach – dodał poseł .

Na koniec Filip Skawiński, podał kilka liczb dotyczących Unii.  Budżet unijny na lata 2014-2020 to bilion euro, z tego 1/3 idzie na Fundusze Unijne. Polska w tym rozdaniu otrzyma 73 mld euro.

 Obchody Dnia Samorządu zakończyło wręczenie 46 pracownikom samorządowym oraz lokalnym liderom Europejskiego Medalu Samorządu.

- Chcemy te medale wręczać co rok.  Osoby wyróżnione wskazują wójtowie i burmistrzowie, bo to oni najlepiej znają swoich ludzi. W 1990 roku 100 tysięcy pracowników urzędowych stało się komunalnymi. Obdarzeni zaufaniem odwdzięczyli się później piękną pracą – powiedział I. Niewiarowski.

Za zakończenie Dnia Samorządu goście wysłuchali koncertu w wykonaniu dzieci z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłodawie.

GALERIA ZDJĘĆ
GALERIA ZDJĘĆ


R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]
10 godziny temu 11,221

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]

Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
2 dni temu 19,234

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

Miasto Koło
Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!
4 dni temu 62,021 19

Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!

Zatrzymania
Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami
4 dni temu 14,158 1

Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami

Powiat Kolski
Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd
5 dni temu 9,824 2

Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń
5 dni temu 3,847

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń

R E K L A M A