× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Słonecznie 18.7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Funkcje kart płatniczych, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze banku

Autor: Redakcja e-kolo.pl 16 Lipiec 2018 przeczytasz w ok. 4 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Funkcje kart płatniczych, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze banku
©
(0) | Czytano:
4,296 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Karta płatnicza, zwana również kartą bankową to praktyczny instrument płatniczy wydawany przez banki np. w chwili otwarcia rachunku w danej instytucji finansowej. Podstawowe funkcje karty płatniczej są wszystkim znane – niewielkich rozmiarów „plastik” sprzyja szybkiemu i łatwemu regulowaniu należności bądź podejmowaniu gotówki z bankomatów. Transakcje wykonywane przy pomocy karty bankowej są znacznie wygodniejsze, aniżeli zakupy z użyciem gotówki, zaś każdorazowa wypłata pieniędzy z bankomatu nierzadko bywa czasochłonna, a niekiedy generuje również dodatkowe koszty.

R E K L A M A
0
Czytano:
4,296 razy
Udostępnij

Prostokątny kawałek plastiku o wymiarach 54 x 86 milimetrów, wyposażony w pasek magnetyczny bądź dodatkowo w chip doskonale nadaje się do przeprowadzania transakcji zarówno stacjonarnych jak i internetowych. Włożenie karty do terminala płatniczego bądź też płatność bezgotówkowa nie zajmują wiele czasu. Każda metoda płatności kartą jest wygodna i praktyczna, bowiem niweluje konieczność noszenia przy sobie dużej ilości gotówki.

Najciekawsze oferty banków oferujących konta bankowe z darmową kartą płatniczą znajdziesz na stronie https://www.konto-bankowe-za-darmo.pl

Współczesne karty płatnicze są niczym szwajcarski scyzoryk – nie tandetna zabawka sprzedawana w sklepie dla turystów, a porządne, solidne i wytrzymałe narzędzie o niezliczonej ilości dodatkowych funkcjonalności. Co ciekawego kryją w sobie oferowane przez banki „kawałki plastiku”?

  1. Płatności stacjonarne. Podstawową funkcją karty bankowej jest oczywiście możliwość zapłaty w sklepach. Współczesne karty posiadają specjalne mikroprocesory, które umożliwiają transakcje bezdotykowe – bez konieczności wkładania karty do terminala i wprowadzania numeru PIN. Chociaż te są ograniczone do kwoty 50 zł, bez wątpienia są szybsze i wygodniejsze, aniżeli płacenie gotówką.
  2. Cash-back. Funkcja ta sprzyja podejmowaniu gotówki przy okazji robienia zakupów. Jak to wygląda w praktyce? Wyobraź sobie, że potrzebujesz zapłacić mechanikowi za naprawę auta bądź opłacić przedszkole swojego dziecka. Wpadasz z rana do Żabki (sieciówki z logo-płazem), kupujesz kawę i przy okazji regulowania rachunku prosisz o wypłacenie 200 złotych. Cała operacja trwa tyle samo, aniżeli normalne płatności przy kasie. Kasjer dolicza do Twojego rachunku pożądaną przez Ciebie ilość pieniędzy, a następnie wydaje Ci je w formie gotówki.
  3. Wypłata z bankomatu. Oczywiście, karty płatnicze pozwalają wypłacać pieniądze z bankomatu – i to nie tylko tego banku, w którym masz rachunek. Co więcej, możliwe jest wypłacenie gotówki z bankomatów nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Ponadto, w bankomacie możliwe jest sprawdzenie salda konta, zmiana numeru PIN, a także aktywowanie nowej karty.
  4. Wpłata do wpłatomatu. Wpłatomat to „coś”, czego ciągle boją się starsi ludzie. „Pożerające gotówkę” urządzenie pozwala szybko i bez konieczności stania w koleje wpłacić gotówkę na posiadany przez nas rachunek bankowy.
  5. Chargeback. Teraz nieco mniej znana funkcja tzn. obciążenie zwrotne. Jeżeli sprzedawca okaże się nieuczciwy, możesz odzyskać gotówkę właśnie z pomocą Chargeback. Świetna opcja dla tych, którzy korzystają z usług biur podróży i boją się, że dana firma nagle upadnie (co ostatnio zdarza się niezwykle często).
  6. Ubezpieczenie od kradzieży. Może to nie funkcja w czystym tego słowa znaczeniu, ale warto o niej wspomnieć. Jeżeli Twoja karta płatnicza zostanie skradziona, bank wyrówna Ci stratę jaką poniosłeś do wysokości 150 euro. Oczywiście, warunkiem jest, że zastrzeżesz kartę zaraz po zorientowaniu się, że jej nie masz. Uwaga! Ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych wyraźnie zaznacza, że ubezpieczenie należne jest każdemu, nie tylko osobom, które je dodatkowo wykupili.
  7. Concierge. I kolejna funkcja, o której większość z nas nie słyszała. Concierge to nic innego jak pomoc w nagłych wypadkach. Zepsuta zmywarka? Bank załatwi Ci fachowca. Co więcej, Ty zapłacisz wyłącznie za nowe części. Potrzebujesz bilety do kina, teatru, opery, a Twój internet odmówił posłuszeństwa? Pracownik bankowej infolinii zarezerwuje je dla Ciebie całkowicie za darmo.
  8. Ubezpieczenie. I nie mówimy tu o ubezpieczeniu karty. Funkcje te dostępne są dla posiadaczy kart Premium. Wraz z przyznaniem karty płatniczej, bank może uruchomić dla Klienta szereg dodatkowych usług: ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie bagażu, a także ubezpieczenie Assistance.

Funkcji kart płatniczych – zarówno tych typowych jak i mniej znanych – jest naprawdę wiele. Warto wspomnieć o kartach wielofunkcyjnych, które pełnią rolę nie tylko środka płatniczego, ale również karty bibliotecznej, legitymacji służbowej bądź karty parkingowej. Niektóre karty zastępują wejściówki na mecze piłki nożnej polskiej reprezentacji. Ostatnio ciekawą opcją są również karty wielowalutowe, które pozwalają dokonywać transakcji bezgotówkowych bezpośrednio w danej walucie, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Powiat Kolski
Przedecz będzie miał nowego proboszcza. Biskup wręczył dekret
2 godziny temu 1,938

Przedecz będzie miał nowego proboszcza. Biskup wręczył dekret

Miasto Koło
Obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kole
2 godziny temu 538

Obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kole

Biblioteka
Jak nie czytam, jak czytam
8 godziny temu 352

Jak nie czytam, jak czytam

Gmina Kościelec
Kościelec zaprasza do siebie na koncert plenerowy. Powitanie Wakacji!
10 godziny temu 2,251 2

Kościelec zaprasza do siebie na koncert plenerowy. Powitanie Wakacji!

Kultura i rozrywka
Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania
10 godziny temu 609

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania

Kultura i rozrywka
Olga Bejm nagrodzona na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym
12 godziny temu 3,083 2

Olga Bejm nagrodzona na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym

8 godziny temu 352
R E K L A M A