R E K L A M A
sim
R E K L A M A
arenda
Wiadomości Miasto Koło Skosili trawę na nadwarciańskich wałach przeciwpowodziowych

Skosili trawę na nadwarciańskich wałach przeciwpowodziowych

11 dni temu | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 16,391 | Komentarzy: 29
Skosili trawę na nadwarciańskich wałach przeciwpowodziowych
Foto:Robert Gajda
R E K L A M A
carnis
Już dwie akcje koszenia kolskich wałów przeciwpowodziowych zorganizował przewodniczący struktur Nowoczesnej w Kole - Robert Gajda, który jak opowiada - postanowił to zrobić, bo odpowiedzialne za to służby nadal nie zadbały o te miejsca.

W ostatnim czasie dotarły do mnie zapytania w sprawie zarośniętych wałów przeciwpowodziowych. Mieszkańcy pytają: kto powinien o nie dbać?, jak często powinny być koszone?.Postanowiłem zmierzyć się z tym problemem i odszukać odpowiedzialnych. Wybrałem się na wycieczkę pieszą wzdłuż naszych wałów na ul. Zamkowej, koło byłego Zrembu, Pomnika "Bojownikom o wolność i niepodległość", oraz obok Olimpii i kolskiego Ekonomika. Zrobiłem kilka zdjęć, nagrałem filmik i udałem się do Państwowego Gospodarstwa Wodnego WODY POLSKIE z siedzibą w Kole.  Okazuje się, że od 2010 roku wały przeciwpowodziowe koszone są dwa razy do roku, ale w tym została podjęta decyzja, że stanie się to tylko raz i uwaga dopiero na jesień. W połowie sierpnia zostanie ogłoszony przetarg na koszenie , biorąc pod uwagę terminy ustawowe, to mamy dwa tygodnie od ogłoszenia do rozstrzygnięcia, jeśli nie będzie odwołań to około 10 września wyruszą kosiarki rotacyjne, jeśli któraś ze stron odwoła się od rozstrzygnięcia przetargu to maszyny wyruszą najwcześniej w połowie października.  Nikt nie potrafił odpowiedzieć mi na pytania: dlaczego zadecydowano że w tym roku nie ma koszenia wiosennego? Dlaczego przetarg jest tak późno ogłaszany? Oraz czy w przyszłym roku historia się nie powtórzy? Szkoda, że nikt nie pomyślał o naszych mieszkańcach, biegaczach, rowerzystach, spacerowiczach, czy choćby o samej estetyce i wyglądzie terenów wokół naszej Starówki. Proponuję nie czekać na przetargi i wziąć sprawy w swoje ręce. Prawie każdy z nas ma kosiarkę, a wielu na pewno podkaszarkę, zbierzmy się na wałach przy mostach i chociaż o te tereny zadbajmy. Takie akcje od lat robimy z wędkarzami na zbiorniku Ruszkowskim i jest to nasz mały wkład w dbanie o naszą naturę. 

- opisuje na swoim profilu Facebook Robert Gajda

Pierwsze "koszenie" odbyło się 28 lipca br. wtedy też zajęto się wałami w okolicach parku 600-lecia. Kolejną akcję przeprowadzono 4 sierpnia. Tym razem pod kosiarki trafia trawa i zarośla na wałach starorzecza w okolicach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
R E K L A M A
Biały Fortepian news
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
R E K L A M A
paryz
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (29)
Krzysztof 4 dni temu
Czy mogę zaprosić Panów do siebie. Mam trochę koszenia, a nie chce mi się.
| Zgłoś do usunięcia
irena 10 dni temu
Dzięki Gajdzie, to miasto może będzie czystsze! Moi drodzy Koło po prostu jest zaniedbane i brudne. Trawniki są niekoszone i rozjechane prze parkujące samochody. Ogólna ocena ludzi przyjeżdzających do Koła jest katastrofalna. Spacer wałami wokół jedynych turystycznie miejsc w Kole był jak dotąd kompromitacją( zarośnięte ścieżki). W takich warunkach "gadanie " o rozwoju turystyki w Kole jest absurdem! Obudźcie się weźcie kosiarki i za tydzień, idźcie z Gajdą kosić zamiast BIADOLIĆ
| Zgłoś do usunięcia
aneri 9 dni temu
Jeżeli pani uważa spacer wśród zeschłych, ściętych badyli za atrakcję to gratuluję pani serdecznie.
irena 10 dni temu
Dzięki Gajdzie to miasto może będzie czystsze! Moi drodzy Koło po prostu jest zaniedbane i brudne. Trawniki są niekoszone i rozjechane prze parkujące samochody. Ogólna ocena ludzi przyjezdzających do Koła jest katastrofalna. Spacer wałami wokól jedynych turystycznie miejsc w Kole był jak dotąd kompromitacją( zarośnięte ścieżki). W takich warunkach "gadanie " o rozwoju turystyki w Kole jest absurdem! Obudźcie się weźcie kosiarki i za tydzień idźcie z Gajdą kosić zamiast BIADOLIĆ
| Zgłoś do usunięcia
Kolanka. 10 dni temu
Wskażcie mi radnego czy burmistrza, którzy zrobili coś więcej dla miasta niż nakazuje im mandat czy zajmowane stanowisko.
| Zgłoś do usunięcia
Kolanka 10 dni temu
A nie można było to zrobić dla społeczeństwa, no i dla siebie bez ustawiania się do zdjęcia i bez tego artykułu. Może lepiej by było gdyby mieszkańcy o tym porozmawiali, jeden drugiemu by przekazał jaką fajną akcję zrobił pan Gajda.
| Zgłoś do usunięcia
Nie PIS-owiec i Anty lewak 10 dni temu
Tylko nie Nowoczesna KOD i inne twory totalnej opozycji od takich rządzących racz nam łaski Panie
| Zgłoś do usunięcia
Lobo 10 dni temu
Witam dlaczego robicie to przed wyborami? Jak siedzicie już jako Burmistrz czy radny to już was nie widać społecznie sorry widać wasze afery Wygracie wybory ok ale wyjdzie do ludzi Zróbcie coś od siebie nie wiem może zbiórkę dla dziecka które jest bardzo chore Pamiętajcie nie liczy się tylko chęć wygrania i być najlepszym Być dobrym ale dla wszystkich choć troche
| Zgłoś do usunięcia
Pytający 10 dni temu
Szukam chetnych do skoszenia swojej dzalki i chcialbym dowiedziec sie czyy Ci społecznicy mogliby mi skosie trawę bez zdjęć i nagłaśniająca tego
| Zgłoś do usunięcia
scylla 10 dni temu
Szkoda że nie było to ogłoszone wcześniej chętnie bym pomógł sprzęt posiadam. I nie zależy kto to robi to jest dobrze trafiona społeczna forma pracy. I nie jestem z Koła. Chętnie pomogę.
| Zgłoś do usunięcia
Lala 10 dni temu
Przynajmniej człowiek jako przedsiębiorca,który potrafi zarządzać firmą może też być dobrym Burmistrzem. Mieliśmy już nauczycieli co nic nie robili dla miasta. Warto sobie przypomnieć przy wyborach.
| Zgłoś do usunięcia
img 11 dni temu
A może ktoś by zapylał o NATURA 2000 i dlatego należy tak póżno kosić żeby nie zrobić krzywdy przyrodzie?
| Zgłoś do usunięcia
Ala 11 dni temu
Trzeba się zasługiwać przed wyborami.
| Zgłoś do usunięcia
aska 11 dni temu
brawo dlatego w wyborach należy wladze miasta i cała rade wurzucuc na śmietnik historii i tak samo należy zrobić ze starosta i cała radą powiatu
| Zgłoś do usunięcia
Gość 11 dni temu
Wiecie co ,fajnie aby każdy kandydat na burmistrza lub radnego zrobił cos sensownego dla miasta ,wówczas wszystko bedzie uporządkowane,wyborcy zadowoleni i wtedy oddam głos na tego kto wiecej dla miasta zrobil .
| Zgłoś do usunięcia
pro kolo 10 dni temu
No ale właśnie chyba tak powinno być. Wybierać kogoś za już zrobił a nie za to co obieca. Lub na ilu festynach się pojawia.
Gość 11 dni temu
Zobaczcie Państwo ,do czego jest w stanie posunąć człowiek aby uzyskać stanowisko burmistrza ?! Jakie chwyty marketingowe stosuje ! Ma strasznie wielkie parcie na władzę.
| Zgłoś do usunięcia
xyz 10 dni temu
A ty masz tylko parcie na stolec.
Janusz Kupczk 11 dni temu
Kiedyś to robili rolnicy i wały były wykaszane co jakiś czas.Było ładnie ,gospodynie piorąc pościel na wykoszonej trawie ją rozkładały by wybieliła się i wyschła i wtedy nikt nie oglądał się za wyborami.
| Zgłoś do usunięcia
Wiola 11 dni temu
Panie Robercie jest Pan Wielki86
| Zgłoś do usunięcia
Jakub 11 dni temu
Świetna robota, brawa dla Roberta Gajdy i jego ekipy!
| Zgłoś do usunięcia
Kasia9674 11 dni temu
Człowiek robi coś, źle. Nie robi też źle. Czy temu społeczeństwu da się dogodzić???? Ja podziwiam Panie Robercie. Jest gorąco. Koledze prawakowi nie chce się tyłka nawet wytrzeć, a Pan robi coś dobrego dla ludzi.
| Zgłoś do usunięcia
Miłosz 11 dni temu
A może Pan Robert zająłby się tematem oczyszczenia rzeki bo pod mostem Kaliskim warty już praktycznie nie ma. Nikt nie chce zająć się tym tematem
| Zgłoś do usunięcia
Maria Wilk 11 dni temu
Wyjasnienie: trawa skoszona zostala na miejscu i dobrze. Wyschnie, rozlozy sie i zasili nowa trawe. Niepotrzebne worki i wywozka na kompost. Robert, dobrze patrzysz. Jak sie posprzata katy, to rynek sam sie uporzadkuje.
| Zgłoś do usunięcia
dsasdad 11 dni temu
A co ze skoszona trawą bo nie widzę worków na odpady biologiczne? Jeśli Pan Gajda wystartuje na burmistrza to wszystko dla mnie jasne.
| Zgłoś do usunięcia
Śmieszny 11 dni temu
Lewactwo robi co tylko może i szuka byle czego aby się doczepić, jak jesteście tak pomocni to rano po fajce i kawie nie chce mi sie wycierać tyłka, pomożecie?
| Zgłoś do usunięcia
jam 8 dni temu
Takie są skutki umysłowe, kiedy PIS wejdzie za mocno
kolanka 11 dni temu
No może nie jesteś śmieszny lecz po prostu głupi.
Krzysztof 11 dni temu
Właściwi ludzie na właściwym miejscu.
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
kmk
R E K L A M A
tomek opas
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
25 Sierp.
16:00

Stadion MOSiR w Kole
Wielkopolskie Święto Mleka i Powiatu Kolskiego
26 Sierp.
14:00

Stadion Miejski w Kłodawie
Dożynki Gminne w Kłodawie
26 Sierp.
15:15

Amfiteatr w Osieku Małym
Dożynki Gminne w Osieku Małym