(1)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Bezchmurnie 5
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Dożynki Powiatowo-Gminne w Rzuchowie

Autor: Starostwo Kolskie 04 Wrzesień 2018 przeczytasz w ok. 4 min.
Dożynki Powiatowo-Gminne w Rzuchowie
© Starostwo Kolskie
(1) | Czytano:
10,952 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Dożynki są pięknym staropolskim i religijnym zwyczajem. Jest to radosne święto o pięknej, długiej tradycji, podczas którego dziękujemy Bogu za urodzaj i jego bezpieczny zbiór, a ludziom za zebrane plony. To szczególny dzień, który głęboko jest zakorzeniony w historii polskiej wsi, mający zapewnić dostatek w przyszłym roku. Jest on ukoronowaniem całorocznej pracy rolników, która wymaga zaangażowania oraz poświęcenia.

R E K L A M A
1
Czytano:
10,952 razy
Udostępnij

Tegoroczne Powiatowo-Gminne Święto Plonów odbyło się 2 września br. na terenie przy Świetlicy Wiejskiej w miejscowości Rzuchów, gm. Dąbie. Gospodarzami tegorocznych uroczystości byli Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek oraz Burmistrz Miasta Dąbie Tomasz Ludwicki. Starostami Dożynek zostali Pani Bożena Budzińska z gminy Dąbie i Pan Marcin Pochylski z gminy Chodów. Po powitaniu przez prowadzących - inspektora Roberta Jokiela z Wydziału Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kole oraz Panią Mariolę Ciszewską – mieszkankę sołectwa Rzuchów, nastąpiło wprowadzenie pocztów sztandarowych oraz delegacji z wieńcami dożynkowymi z gmin powiatu kolskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Leszek Galemba, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych, szkół, kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży oraz przedstawiciele instytucji, związków, stowarzyszeń i firm z terenu powiatu kolskiego.

Po odegraniu hymnu państwowego starostowie dożynek wręczyli Gospodarzom symboliczne bochny chleba wypieczone z tegorocznego ziarna zbóż. Mszę Świętą, która była dziękczynieniem za zebrane plony, odprawił ks. Radosław Kobiela z Parafii Błogosławionych 108 Męczenników w Powierciu.

Obrzęd dzielenia chlebem wykonał Zespół Ludowy ,,Nadnerzanki”. Chlebem dożynkowym częstowali zebranych gospodarze uroczystości oraz starostowie dożynek.

W dalszej części święta plonów rozstrzygnięto dwa konkursy. Jeden z nich odbył się po raz pierwszy, a wyłaniano w nim „Rolnika Roku Powiatu Kolskiego” w trzech kategoriach. W dziedzinie produkcji bydła mlecznego zwyciężyli Beata i Lucjan Rogaś z Wrzącej Wielkiej (gm. Koło), spośród hodowców trzody chlewnej tytuł zdobyli Barbara i Daniel Skonieczni z Przybyłowa (gm. Koło), zaś w gronie gospodarzy zajmujących się drobiarstwem wyróżniono Dorotę i Marka Mruk z Cichmiany (gm. Dąbie). Laureaci otrzymali statuetki i nagrody.

Dokonując oceny wieńcy dożynkowych, biorąc pod uwagę technikę wykonania, aspekty tradycji ludowej i chrześcijańskiej, estetykę oraz wkład pracy, komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w konkursie na „Najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy”, następującym delegacjom:

I miejsce – Sołectwo Tury (gm. Kościelec)
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie (gm. Dąbie)
III miejsce – Sołectwo Chodów (gm. Chodów).

Pozostałym delegacjom wręczono wyróżnienia.

Stoiska wystawowe i bogata część artystyczna cieszyły się dużym zainteresowaniem i aplauzem wśród licznie zgromadzonych mieszkańców powiatu kolskiego.

Na scenie oglądaliśmy występy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Chełmnie, zespołu dziecięcego ,,2M” z M-GOK i BP w Dąbiu , Big Band'u z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Szymanowskiego w Kole, zespołu tańca nowoczesnego ,,FRISKA” oraz występ Matti. Gwiazdą wieczoru był zespół ,,JUMPER”.

Stoiska wystawowe prezentowały instytucje i firmy działające na rzecz rolnictwa: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Zepół Doradczy w Powiecie Kolskim, Placówka Terenowa Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kole, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego w Straszkowie k/Kłodawy, P.P.H. AGRONAS sp. z o.o w Kole, Pszczelarze Ziemi Kolskiej.

Swoje stoisko wystawił także Powiat Kolski, na którym częstowano ciastem drożdżowym oraz dostępne były liczne materiały i gadżety promocyjne.

Przybyli na uroczystości mogli posilić się grochówką, chlebem ze smalcem i ogórkiem, dla najmłodszych przygotowano wesołe miasteczko.

Święto Plonów zakończyła wspólna zabawa taneczna przy muzyce zespołu ,,FOXTROT”.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
magda098 · 04 Wrzesień 2018
Uprzejmie proszę o sprostowanie nazwiska. Beata i Lucjan Rogaś a nie Rodos. Pozdrawiam
Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]
11 godziny temu 11,693

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]

Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
2 dni temu 19,324

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

Miasto Koło
Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!
4 dni temu 62,074 19

Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!

Zatrzymania
Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami
4 dni temu 14,174 1

Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami

Powiat Kolski
Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd
5 dni temu 9,839 2

Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń
5 dni temu 3,850

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń

R E K L A M A