R E K L A M A
sim
R E K L A M A
mjd
Wiadomości Miasto Koło Uroczystości w byłym niemieckim obozie zagłady Kulmhof

Uroczystości w byłym niemieckim obozie zagłady Kulmhof

06-09-2018 10:06 | Źródło: Marcin Nowacki | Wyświetleń artykułu: 5,323 | Komentarzy: 2
W środę (5 września) na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary pomordowane w latach 1941-1945. Mszy św. przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering.
Uroczystości w byłym niemieckim obozie zagłady Kulmhof
Foto:Marcin Nowacki

Uroczystości w Lesie Rzuchowskim odbywają się od 2007 r. Rozpoczyna je Msza św. polowa sprawowana w południe przez ordynariusza diecezji włocławskiej. W tym roku homilię wygłosił ks. dr Marek Raszewski - biblista i znawca kultury żydowskiego. W Mszy św. uczestniczyło wielu kapłanów z parafii naszego miasta i różnych stron diecezji. Obecne były siostry zakonne i alumni Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Oprawę liturgiczną uroczystości przygotowała parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole - poszczególne funkcje wykonywali farni ministranci, a oprawę muzyczną zapewnił Chór Farny "Lutnia" pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.
 
Nie zabrakło dyplomatów z ambasady Austrii i ambasady Czech w Polsce, władz województwa wielkopolskiego, przedstawicieli samorządu z terenu powiatu kolskiego - także delegacja z Urzędu Miejskiego w Kole - i innych miejscowości, z których pochodziły ofiary Kulmhofu. Dużą część obecnych stanowiła młodzież z lokalnych szkół.
 
Na zakończenie Mszy św. ks. Grzegorz Grochowski - proboszcz miejscowej parafii Narodzenia NMP w Chełmnie nad Nerem, odczytał list od rodziny Mordechaja Podchlebnika - jedynego ocalałego kolanina, który trafił do tego niemieckiego obozu. Po Eucharystii nastąpił przemarsz do ściany pamięci usytuowanej w głębi lasu. Tam przedstawiciel żydowskiej gminy wyznaniowej z Łodzi odmówił modlitwę za zmarłych, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Niemiecki obóz zagłady Kulmhof funkcjonował od 8 grudnia 1941 r. jako pierwszy na ziemiach polskich. Jego pierwszymi ofiarami byli nasi najbliżsi sąsiedzi - mieszkańcy Koła wyznania mojżeszowego, których w ciągu pierwszych pięciu dni funkcjonowania obozu zginęło 3500. Do stycznia 1945 r. Niemcy wymordowali tutaj łącznie około 200 tysięcy ludzi - Żydów, Polaków, Rosjan, Romów oraz dzieci z Czech.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
R E K L A M A
marek podnewsem
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (2)
Zdezorientowanye35305 07-09-2018 16:51
A dlaczego niemiecka ambasada miala by być ? Przecież tam mordowali naziści a ich juz nie ma
| Zgłoś do usunięcia
Andrzej 07-09-2018 08:04
"Nie zabrakło dyplomatów z ambasady Austrii i ambasady Czech w Polsce" ... a z ambasady Niemiec nikt się nie pofatygował ?
| Zgłoś do usunięcia
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
k2
R E K L A M A
kmk
R E K L A M A
optima
R E K L A M A
tomek opas
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
 1. Czołówka w Dąbrowicach. Kobieta zmarła na mie...

  86,682   8   Wypadki
 2. Kto będzie wiceburmistrzem Koła?

  13,576   20   Polityka
 3. Wszyscy razem, dla Wolnej Polski! Kolskie obc...

  13,446   21   Miasto Koło
 4. Pożar samochodu osobowego w garażu

  11,589   0   Pożary
 5. Długa flaga i zaśpiewany hymn w PM6

  4,602   0   Szkoły i Przedszkola
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
21 List.
15:00

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Kolejowa 19, Koło
DKK w listopadzie
27 List.
18:00

MDK w Kole
 Z DALA OD ORKIESTRY - film dokumentalny
30 List.
17:00

Sala gimnastyczna ZSEA Koło
Wieczornica Niepodległościowa