R E K L A M A
ren
R E K L A M A
zawmark
Wiadomości Miasto Koło

Uroczystości w byłym niemieckim obozie zagłady Kulmhof

06-09-2018 10:06 | Źródło: Marcin Nowacki | Wyświetleń artykułu: 5,394 | Komentarzy: 2
W środę (5 września) na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary pomordowane w latach 1941-1945. Mszy św. przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering.
Uroczystości w byłym niemieckim obozie zagłady Kulmhof
Foto:Marcin Nowacki
R E K L A M A
media expert

Uroczystości w Lesie Rzuchowskim odbywają się od 2007 r. Rozpoczyna je Msza św. polowa sprawowana w południe przez ordynariusza diecezji włocławskiej. W tym roku homilię wygłosił ks. dr Marek Raszewski - biblista i znawca kultury żydowskiego. W Mszy św. uczestniczyło wielu kapłanów z parafii naszego miasta i różnych stron diecezji. Obecne były siostry zakonne i alumni Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Oprawę liturgiczną uroczystości przygotowała parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole - poszczególne funkcje wykonywali farni ministranci, a oprawę muzyczną zapewnił Chór Farny "Lutnia" pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.
 
Nie zabrakło dyplomatów z ambasady Austrii i ambasady Czech w Polsce, władz województwa wielkopolskiego, przedstawicieli samorządu z terenu powiatu kolskiego - także delegacja z Urzędu Miejskiego w Kole - i innych miejscowości, z których pochodziły ofiary Kulmhofu. Dużą część obecnych stanowiła młodzież z lokalnych szkół.
 
Na zakończenie Mszy św. ks. Grzegorz Grochowski - proboszcz miejscowej parafii Narodzenia NMP w Chełmnie nad Nerem, odczytał list od rodziny Mordechaja Podchlebnika - jedynego ocalałego kolanina, który trafił do tego niemieckiego obozu. Po Eucharystii nastąpił przemarsz do ściany pamięci usytuowanej w głębi lasu. Tam przedstawiciel żydowskiej gminy wyznaniowej z Łodzi odmówił modlitwę za zmarłych, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Niemiecki obóz zagłady Kulmhof funkcjonował od 8 grudnia 1941 r. jako pierwszy na ziemiach polskich. Jego pierwszymi ofiarami byli nasi najbliżsi sąsiedzi - mieszkańcy Koła wyznania mojżeszowego, których w ciągu pierwszych pięciu dni funkcjonowania obozu zginęło 3500. Do stycznia 1945 r. Niemcy wymordowali tutaj łącznie około 200 tysięcy ludzi - Żydów, Polaków, Rosjan, Romów oraz dzieci z Czech.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (2) Pokaż komentarze
R E K L A M A
tomasz nowak
R E K L A M A
kotleszka gym
R E K L A M A
kmk
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
optima
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
 1. Transmisja na żywo w TV Trwam prosto z Koła

  18,452   5   Miasto Koło
 2. Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

  14,269   4   Zatrzymania
 3. Jechał za szybko. Stracił prawo jazdy

  11,739   0   Zatrzymania
 4. Do patroli pieszych dołączył pies - Goran

  5,895   2   Inne
 5. Walentynki u kolskich seniorów

  5,603   0   Miasto Koło
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
16 Luty
09:00

MOSiR w Kole
III Ogólnopolski Konkurs Tańców Polskich
22 Luty
16:30

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Kolejowa 19, Koło
Spotkanie z Bartłomiejem Grzanką
24 Luty
18:00

MDK w Kole
WIELKA SŁAWA TO ŻART.. - koncert