R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Szkoły i Przedszkola

Anielsko i Świątecznie w PM5

17-12-2018 09:26 | Źródło: PM5 | Wyświetleń artykułu: 3,375 | Komentarzy: 0

Święta za pasem, pachnie choinką i świątecznymi pierniczkami. Czas świąt Bożego Narodzenia skłania do refleksji, wnosi w nasze codzienne życie ciepło i radość.
Foto:PM5
R E K L A M A

Najintensywniej przeżywają zwykle Boże Narodzenie najmłodsi. Oczekiwanie na święta wypełnia im przede wszystkim zabawa, chętnie jednak pomagają też w przygotowaniach świątecznych  w domu  i poza nim.  Sześciolatki  z  PM 5  w Kole czas w przedszkolu spędzają pracowicie poznając symbole świąt Bożego Narodzenia, ucząc się pastorałek, kolęd i wierszy, wspólnie dekorując choinki .   Dla swoich  bliskich przygotowały przedstawienie  tematyczne  „ W Aniołkowie”  połączone z warsztatami plastycznymi.  Wszystko po to, by utrwalić zdobyte wiadomość , kultywować tradycje,  pochwalić się swoimi umiejętnościami i miło spędzić czas z rodzicami. Przygotowany przez dzieci montaż słowno-muzyczny bazował na koncepcji teatru muzycznego opracowanej swego czasu przez kompozytora i pedagoga Carla Orffa  . Koncepcja ta w  swoim założeniu łączy muzykę ,ruch, taniec, mowę, grę na instrumentach. Przetworzone na język muzyki gesty, słowa, zabawa w naśladowanie czynności i postaci  tworzą przestrzeń  dla  spontanicznej twórczości dziecka i wyrażania pozytywnych emocji.  Dodatkową wartością pracy z dziećmi opartej na koncepcji Orffa jest integracja społeczna odbywająca się w trakcie uczenia się w grupie poprzez uczenie się od siebie nawzajem.

Scenariusz przedstawienia pomyślany był tak, by  każde z dzieci  uczestniczyło w procesie tworzenia teatru na swój sposób. Istotny był nie tyle  końcowy efekt, choć udało się wyśmienicie, ile droga do osiągnięcia celu. Wspólne działanie dało wszystkim wiele  radości, do zabawy w teatr spontanicznie włączeni zostali także licznie przybyli rodzice.

Dodatkową zabawą było tworzenie kartek świątecznych. Kolorowe i błyszczące pocztówki były tak różne,  jak ich autorzy i wszystkie niezwykłe. Wspólna praca rodziców i dzieci wyzwoliła pokłady kreatywności. Udostępnione  materiały plastyczne pozwalały na swobodę wyboru tworzywa  i techniki wykonania.

Podziękowania za wkład w realizację projektu  przedstawienia sześciolatki z PM 5 oraz autorka scenariusza  otrzymały  z ust dyrektora PM  5 pani Agnieszki Kozajda. 

Rodzicom sześciolatków  z grupy IV , którzy w natłoku codziennych obowiązków znaleźli czas i  zaangażowali się we wspólnie tworzone przedsięwzięcie  dziękujemy szczególnie.  Idea współpracy przedszkola i rodziny zawsze znajduje swoje uzasadnienie.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA