(9)
× Wszystkie informacje o 31 Finale WOŚP w Kole
Zachmurzenie -0.6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

74 rocznica wyzwolenia Koła

Autor: UM Koło 22 Styczeń 2019 przeczytasz w minutę
74 rocznica wyzwolenia Koła
© UM Koło
(9) | Czytano:
7,321 razy | przeczytasz w minutę

W związku z przypadającą 20 stycznia rocznicą wyzwolenia naszego miasta spod okupacji hitlerowskiej, delegacje samorządowców, radnych, instytucji i stowarzyszeń oraz partii politycznych złożyły dziś kwiaty i zapaliły znicze na Cmentarzu Wojennym, przy pomniku pamięci.

R E K L A M A
9
Czytano:
7,321 razy
Udostępnij

Rocznica wyzwolenia Koła przez żołnierzy sowieckich wypada w styczniu, więc w zimowej aurze delegacje przybyły na cmentarz wojenny, by oddać hołd poległym żołnierzom I Frontu Białoruskiego Armii Radzieckiej, która uczestniczyła w wyzwalaniu naszego miasta i poniosła straty.

Nekropolia, choć obszarowo niewielka, jest ważnym miejscem pochówku. Tu zachował się najstarszy, znany pomnik w Kole z 1835 r. Spoczywają tu m.in. lotnicy polscy polegli w czasie lotu bojowego nad Kołem we wrześniu 1939 r. oraz przeszło 500 żołnierzy sowieckich poległych o wyzwolenie Koła w dniach 19-21 stycznia 1945 r. Z tej przyczyny delegacje uczciły pamięć poległych składając wiązanki przy pomniku ich pamięci. 

W naszym rejonie stacjonowały rezerwowe oddziały niemieckie, słabo wyposażone i wyszkolone, które w starciu z zaprawioną Armią Radziecką bez bardziej zaciętych walk ustąpiły z okolicy.

Dziękując obecnym za przybycie, Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski zaznaczył, że oddajemy dziś hołd bohaterstwu żołnierzy. – Nie czcimy systemu komunistycznego, totalitarnego, lecz oddajemy hołd żołnierzom, którzy oddali życie za to, żeby nasze miasto było wolne od okupacji hitlerowskiej, a pamiętać należy, że w planach niemieckich było w ciągu 30 lat wyniszczyć Polaków, poddać nas eksterminacji, więc dla mieszkańców Koła było to wyzwolenie.

MATERIAŁ WIDEO
MATERIAŁ WIDEO


Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (9)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
kolanin · 24 Styczeń 2019
wielka dyskusja czy radziecka czy czerwona zobacz na dzisiejsze forum na tym portalu w jakim jezyku sie pisze i o czym , po kiego dyskutowac co bylo 70 lat temu
Też kolanka ( miastowa a nie stowarzyszeniowa) · 24 Styczeń 2019
A mnie zszokował wpis jednego z mieszkañców naszego miasta, że członek Jego rodziny płakał, że odeszli Niemcy... Co prawda na znanym kolskim blogu ale nazwy nie podam bo to w sumie konkurencja do e- kolo, chociaż to raczej tylko blog. Ale mimo wszystko: płakać za Niemcami, którzy niedaleko naszego miasta.zagazowali tysiące ludzi.....
Kolanin · 24 Styczeń 2019
Pewnie płakał ,bo był folksdojczem .Ale to jeszcze nic,zobacz tyle lat po wojnie a ilu idiotów czci jeszcze niby "wyzwolenie" Kola przez ZSRR.A on gonili tylko Niemców no i przy okazji zrobili okupacje na dziesiątki lat.
Zdezorientowany · 24 Styczeń 2019
Szlag mnie trafia na poziom tego portalu wszak pamiętam że poległo 132 żołnierzy ( Wikipedia) a tu się dowiaduje że ponad 500 litości
ona · 24 Styczeń 2019
a nie widzisz, ze to artykul autorstwa urzędu miejskiego w Kole?
bolek · 23 Styczeń 2019
Z pewnością ta polemika dotycząca szczegółów jest ważna- nie przeczę- ale dla mnie ważniejsze jest to , że nareszcie ktoś dostrzegł rzecz najważniejszą , że oddzielił konsekwencje wyzwolenia od samego wyzwolenia naszego miasta jak mniemam niektórzy z naszych współmieszkańców nie potrafią tego odróżnić . Widać to było szczególnie przy okazji dyskusji w poprzedniej kadencji gdy chodziło o narzuconą odgórnie zmianę ul 20 stycznia(z całym szacunkiem do Paderewskiego) – prawda,, Kolscy Patrioci” ?!. Od zarania dziejów tak juz jest, ze walcza królowie a giną żołnierze , -synowie, bracia, ojcowie itd.- na ich rozkazy -a draństwo i barbarzyństwo szerzyło się po każdej z walczących stron. I jakoś nie wyobrażam sobie co by było gdyby ci tak przez nie których potępiani żołnierze radzieccy czy rosyjscy –jak to się dzisiaj mówi- nie wyzwolili naszego miasta –czy,, fajnie ‘’ było by pod niemiecką okupacją?- Chełmno przecież nie jest tak daleko od Koła -mam na myśli obóz koncentracyjny. Szacunek dla burmistrza za obiektywny osąd sytuacji sprzed lat.
czytelnik · 22 Styczeń 2019
Jak mają się poniższe fragmenty artykułu do logiki??? "...przeszło 500 żołnierzy sowieckich poległych o wyzwolenie Koła w dniach 19-21 stycznia 1945 r....", oraz fragment dla porównania: "...oddziały niemieckie, słabo wyposażone i wyszkolone, które w starciu z zaprawioną Armią Radziecką bez bardziej zaciętych walk ustąpiły z okolicy." Jak to więc jest? Słabe i źle uzbrojone oddziały bez "bardziej zaciętych walk ustępują z okolicy" przed "zaprawioną Armią Radziecką" i zadają jej tak ciężkie straty???
czytelnik · 22 Styczeń 2019
Jeśli piszemy: "Armia Radziecka",to również używajmy określenia:"żołnierze radzieccy". Jeśli zaś uważamy, że bardziej "na miejscu" jest dość pejoratywne określenie:"żołnierze sowieccy", to również używajmy tego określenia wobec armii "sowieckiej". Wówczas możemy to nawet pisać z małej litery.
kolanka · 22 Styczeń 2019
W 1945 r. była jeszcze Armia Czerwona., Dopiero w lutym 1946 r. została przemianowana na Armię Radziecką.
Gmina Grzegorzew
Grzegorzew znów będzie miastem? Dyskusja w trakcie sesji
2 godziny temu 1,049

Grzegorzew znów będzie miastem? Dyskusja w trakcie sesji

Powiat Kolski
30 tysięcy porodów w Wielkopolsce w 2022 r. 46% porodów w kolskim szpitalu to mieszkańcy z sąsiednich powiatów
3 godziny temu 717 1

30 tysięcy porodów w Wielkopolsce w 2022 r. 46% porodów w kolskim szpitalu to mieszkańcy z sąsiednich powiatów

Pożary
Autostrada A2: Jedno z kół naczepy zapaliło się w trakcie jazdy
5 godziny temu 2,841

Autostrada A2: Jedno z kół naczepy zapaliło się w trakcie jazdy

Muzeum
Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum
21 godziny temu 452

Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum

Inne
Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023
23 godziny temu 1,231

Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023

Inne
Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty
1 dzień temu 1,601 2

Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz