(2)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Zamglenie 6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Akcja One Billion Rising przed kolskim Ratuszem

Autor: UM Koło 15 Luty 2019 przeczytasz w ok. 3 min.
Akcja One Billion Rising przed kolskim Ratuszem
© Joanna Moleska
(2) | Czytano:
10,240 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Wczoraj, na przedratuszowym placu, taniec przeciwko przemocy wobec kobiet wykonały panie w każdym wieku, oraz solidarnie z koleżankami mężczyźni, w ramach manifestu pod hasłem przewodnim: "Tylko tak oznacza zgodę".

R E K L A M A
2
Czytano:
10,240 razy
Udostępnij

Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet opowiedziały się panie i panowie poprzez udział w przedsięwzięciu „Nazywam się Miliard”. Przeciwprzemocową akcję w Kole zorganizowała po raz trzeci p. Adrianna Brzoska. Koordynatorką akcji w Polsce jest fundacja Feminoteka we współpracy z Antyprzemocową Siecią Kobiet.

W 2019 roku tematem wiodącym akcji Nazywam się Miliard/ One Billion Rising w Polsce jest kwestia zgody na kontakty intymne. Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany. W Polsce cały czas to kobieta/ dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie "nie", aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić?
Elementem wspólnym akcji na całym świecie jest taniec, którego wykonanie jest formą protestu, oznaką solidarności, zjednoczenia się podczas wspólnego działania oraz symbolem, ponieważ podczas tańca kobieta sama może "rządzić" swoim ciałem. Dlatego taniec? Jak możemy przeczytać na stronie dedykowanej przedsięwzięciu: Bo to akcja pokojowa. Po to aby zwrócić uwagę na problem. Po to aby pokazać jaką kobiety maja siłę, że potrafią się zjednoczyć, zaprotestować wspólnie, przełamać swoje bariery, swój lęk i pokazać, że potrafią się zjednoczyć i solidaryzować. To gest lokalnej solidarności i wsparcia, przeciwko każdej formie przemocy. Przemocy powinniśmy przeciwdziałać wszyscy i wszyscy na nią reagować. Nie robić z tego tematu tabu, nie udawać, że go nie ma, że nie widzimy.
Wczorajsza akcja zaczęła się widowiskowym tańcem, ale w drugiej części przedsięwzięcia, już w ratuszowych salach, można było skorzystać ze specjalistycznych porad. Wykłady na temat zjawiska przemocy wygłosili: radca prawny Maciej Rosiak oraz specjalista ds. przeciwdziałanie przemocy Maria Ugarenko-Kupińska. Oboje specjaliści tego dnia udzielali także indywidualnych porad. Na co dzień z ich usług i konsultacji można skorzystać w Miejskim Ośrodku Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Kole. Pokaz samoobrony zapewnił Kolski Klub Sportów Walki.

W przedsięwzięcie aktywnie włączyli się również policjanci Komendy Powiatowej Policji. Kolscy stróże prawa nie tylko czuwali nad bezpieczeństwem uczestników kampanii, ale także służyli swoją wiedzą w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Osoby zainteresowane instruowali, jakie zachowania wobec kobiet noszą znamiona przestępstwa oraz w jaki sposób i gdzie należy szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia.

Akcja uzyskała wsparcie burmistrza miasta, starosty kolskiego, MOSiR-,u MOPiPR-u, MOPS-u, KPP Policji, Zespołu interdyscyplinarnego ds., przeciwdziałania przemocy, MDK, Kolskiego Klubu Sportów Walki, fundacji antyprzemocowych, indywidualnie radnych miejskich, lokalnych firm – darczyńców. 
 

fot. Joanna Moleska

GALERIA ZDJĘĆ
GALERIA ZDJĘĆ


R E K L A M A
Podobne tematy
R E K L A M A
Komentarze (2)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Kolanka · 17 Luty 2019
BRAWO! BRAWO! BRAWO! Wspaniała akcja.
z Koła · 17 Luty 2019
Brawa za akcje i za poruszanie ważnego tematu.
Kolanka · 17 Luty 2019
BRAWO! BRAWO! BRAWO! Wspaniała akcja.
Biblioteka
Ferie z Królikiem i Misią
10 godziny temu 374

Ferie z Królikiem i Misią

Miasto Koło
Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]
1 dzień temu 11,105 11

Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]

Inne
Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty
2 dni temu 5,512 3

Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]
3 dni temu 107,728

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]

Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
5 dni temu 22,234

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

10 godziny temu 374
R E K L A M A