R E K L A M A
ren
R E K L A M A
DUKAT
Wiadomości Biblioteka

Spotkanie z Bartłomiejem Grzanką w PiMBP w Kole

25-02-2019 13:19 | Źródło: PiMBP w Kole | Wyświetleń artykułu: 2,315 | Komentarzy: 0
W Czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole - 22 lutego br. - odbyło się spotkanie z Bartłomiejem Grzanką, autorem opracowania książki Heinza Maya "Wielkie kłamstwo. Narodowy socjalizm w postaci nieznanej narodowi niemieckiemu".
Spotkanie z Bartłomiejem Grzanką w PiMBP w Kole
Foto:PiMBP w Kole | Spotkanie autorskie z Bartłomiejem Grzanką
R E K L A M A
Biuro podatkowe Buczkowski

Bartłomiej Grzanka jest p.o. kierownika Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Oddziału Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie. Specjalizuje się w historii kościoła i regionalistyce. Prowadzi badania na temat dziejów klasztoru oo. Karmelitów w Kłodawie. Jest autorem m.in. publikacji „Cień zagłady. Początki funkcjonowania niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem (2016).

Heinz May był niemieckim leśnikiem kierującym pracą Nadleśnictwa Koło z siedzibą w Gaju w okresie od stycznia 1940 do stycznia 1945 r. Jest autorem pamiętnika "Die grosse Lüge. Der Nationalsozialismus, wie ihn das deutsche Volk nicht kennt. Ein Erlebnisbericht von H. Maya", nieocenionego źródła informacji o pierwszym utworzonym przez Niemców na terenie okupowanej Polski obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem, a także o Nadleśnictwie Koło, które podczas okupacji znalazło się na terenie okręgu Rzeszy Kraj Warty - utworzonego z części terytorium Polski wcielonego do Rzeszy. Dokument ukazuje także ewolucję poglądów narodowego socjalisty - od fascynacji ideologią aż do jej całkowitego odrzucenia.

Edycja publikacji przedstawionej podczas piątkowego spotkania jest pierwszym pełnym wydaniem pamiętnika Maya w nowej redakcji językowej. Książka została wydana przez Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem (2018).

W spotkaniu uczestniczyli: Kazimierz Kasperkiewicz - honorowy prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, tłumacz drugiego rozdziału pamiętnika Heinza Maya [tłumaczenie znalazło się w "Materiałach do historii Nadleśnictwa Koła", opublikowanych w zawiązku z dziewięćdziesięcioleciem funkcjonowania nadleśnictwa w strukturze Lasów Państwowych (1925-2015)], burmistrz Koła - Krzysztof Witkowski, wójt Grzegorzewa - Bożena Dominiak, Mirosław Macherski - nadleśniczy Nadleśnictwa Koło.

 

Materiał naszej telewizji

 Mundurowi na sportowo, czyli Dzień Dziecka na stadionie 


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
Kontakt z autorem: a.pietruszka@biblioteka-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze
R E K L A M A
Franspol
R E K L A M A
tomasz
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
kmk
R E K L A M A
pizzeria fabrico

R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
24 Sierp.
16:00

Stadion MOSiR w Kole
Wielkopolskie Święto Mleka i Powiatu Kolskiego
25 Sierp.
11:00

Kościelec
Dożynki Gminne w Kościelcu
29 Sierp.
19:00

Miejski Dom Kultury,ul.Słowackiego5, Koło
W cyklu