R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Inne

Nowy rodzaj oszustw. Uważajcie! Poszkodowani z Koła

26-03-2019 17:12 | Źródło: KPP Koło | Wyświetleń artykułu: 41,748 | Komentarzy: 1

Przestępcy stosują nowe sposoby wyłudzania pieniędzy. Tzw. "phishing" to metoda polegająca na wysyłaniu wiadomości SMS i nakłanianiu do wykonania przelewu na niewielką kwotę. Policjanci ostrzegają i apelują o maksymalną ostrożność, by nie stracić dużej sumy pieniędzy.
Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A

Do Komendy Powiatowej Policji w Kole 25 marca br. zgłosił się mężczyzna, który powiadomił, że został oszukany. Otrzymał bowiem na numer swojego telefonu komórkowego wiadomość tekstową SMS, że ma wpłacić niewielką kwotę (2,31 zł). tytułem zaległej spłaty za usługi telekomunikacyjne. W przeciwnym wypadku, numer jego telefonu zostanie zablokowany. W wiadomości znajdował się link, poprzez który mężczyzna zalogował się do swojego banku i dokonał wymaganej płatności. Następnego dnia zorientował się, że z jego konta bankowego ktoś wypłacił kilka tysięcy złotych.

Pokrzywdzony nie wiedział, że padł ofiarą tzw. phishingu, nowej, stosowanej przez oszustów metody wyłudzania pieniędzy. Polega ona na tym, że użytkownik telefonu otrzymuje wiadomość SMS z informacją, iż winien dopłacić niewielką kwotę pieniędzy np. 1 zł. Treść może dotyczyć jakiegoś zamówienia, zapłaty za przesyłkę, paczkę, saldo na koncie w serwisie aukcyjnym czy uniknięcie zablokowania albo nawet usunięcia konta w jakiejś usłudze. Wiadomość na końcu zawiera link, który przekierowuje nas na fikcyjną stronę banku, przelewów, doładowania. Oszuści nie wiedzą do kogo wysyłają te smsy, nie wiedzą czy rzeczywiście użytkownik oczekuje na przesyłkę lub czy posiada konto w wymienionym serwisie. Na tym właśnie polega phishing, na „złowieniu” kogoś i trafieniu w oczekiwaną usługę. Skorzystanie z takiej fałszywej strony, łudząco podobnej do prawdziwej strony banku i dokonanie za jej pośrednictwem przelewu, w rzeczywistości powoduje przekazanie oszustowi swoich danych, hasła, loginów.

Takie działanie kończy się zwykle utratą wszystkich środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym, a nawet zaciągnięciem kredytów w Waszym imieniu. Co robić? Jeśli dostałeś takiego SMS-a, ale nic nie zrobiłeś, to jesteś bezpieczny. Musisz być nadal czujny, bo podobne SMS-y mogą nadejść w każdej chwili. Jeśli kliknąłeś w link i zrobiłeś przelew na niewielką kwotę, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem. Nie dokonujcie płatności poprzez linki w SMS-ach, nie ściągajcie aplikacji proponowanych w SMS-ach.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
Byłeś/aś świadkiem wypadku, pożaru?
Podziel się wiadomością z nami!
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość

Zachowujemy anonimowość

DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (1) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA