R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Biblioteka

Światowy Dzień Książki w PiMBP w Kole

29-04-2019 11:26 | Źródło: PiMBP w Kole | Wyświetleń artykułu: 2,732 | Komentarzy: 0

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole uczciła Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich głośnym czytaniem (23.04.)

Foto:PiMBP w Kole | Książka
R E K L A M A

Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 r. UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w 100. rocznicę powstania Unii.

23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci m.in.: Miguela de Cervantesa, Williama Shakespearea, Vladimira Nabokova.

W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – dzień świętego Jerzego, patrona regionu. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami (miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy). Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 r. wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie tego dnia dniem książki.

Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 r. – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 r. – także w Polsce.

Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z 1886 r. Jednak dopiero siedemdziesiąt lat później, w 1956 r. zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są inicjatywy, które służą promocji czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej.

PiMBP w Kole – już od wielu lat – włącza się w obchody święta książki głośnym czytaniem (jest liderem kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”). W tym roku, przed najmłodszymi czytelnikami z Przedszkoli Miejskich nr 3 i nr 5 w Kole, czytali: Krzysztof Witkowski – Burmistrz Miasta Koła („Bajki” Ignacego Krasickiego), Robert Kropidłowski – Starosta Kolski („Opowiadania dla przedszkolaków” Renaty Piątkowskiej), Grzegorz Mokrzycki – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą („Tam, gdzie żyją dzikie stwory” Maurice’a Sendaka). Po wysłuchaniu lektur, nasi najmłodsi goście otrzymali słodkie „co nieco” oraz stanęli do pamiątkowego zdjęcia..

R E K L A M A

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze