R E K L A M A
ren
R E K L A M A
Artbud
Wiadomości Biblioteka

Światowy Dzień Książki w PiMBP w Kole

29-04-2019 11:26 | Źródło: PiMBP w Kole | Wyświetleń artykułu: 1,338 | Komentarzy: 0
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole uczciła Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich głośnym czytaniem (23.04.)
Światowy Dzień Książki w PiMBP w Kole
Foto:PiMBP w Kole | Książka
R E K L A M A
hydra

Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 r. UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w 100. rocznicę powstania Unii.

23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci m.in.: Miguela de Cervantesa, Williama Shakespearea, Vladimira Nabokova.

W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – dzień świętego Jerzego, patrona regionu. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami (miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy). Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 r. wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie tego dnia dniem książki.

Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 r. – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 r. – także w Polsce.

Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z 1886 r. Jednak dopiero siedemdziesiąt lat później, w 1956 r. zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są inicjatywy, które służą promocji czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej.

PiMBP w Kole – już od wielu lat – włącza się w obchody święta książki głośnym czytaniem (jest liderem kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”). W tym roku, przed najmłodszymi czytelnikami z Przedszkoli Miejskich nr 3 i nr 5 w Kole, czytali: Krzysztof Witkowski – Burmistrz Miasta Koła („Bajki” Ignacego Krasickiego), Robert Kropidłowski – Starosta Kolski („Opowiadania dla przedszkolaków” Renaty Piątkowskiej), Grzegorz Mokrzycki – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą („Tam, gdzie żyją dzikie stwory” Maurice’a Sendaka). Po wysłuchaniu lektur, nasi najmłodsi goście otrzymali słodkie „co nieco” oraz stanęli do pamiątkowego zdjęcia..

Materiał naszej telewizji

 Parada motocykli ulicami miasta. Zlot 2019 


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
Kontakt z autorem: a.pietruszka@biblioteka-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze
R E K L A M A
tomasz
R E K L A M A
kotleszka gym
R E K L A M A
Franspol
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
pizzeria fabrico
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
27 Lip.
10:00

Plac przed GOKiBP Babiak
Dni Gminy Babiak
29 Sierp.
19:00

Miejski Dom Kultury,ul.Słowackiego5, Koło
W cyklu
11 Wrz.
15:00

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Kolejowa 19, Koło
Spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki - PiMBP w Kole