R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Opłaty za odpady pójdą w górę?O tym zaczyna się głośno mówić

04-05-2019 11:33 | Źródło: e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 13,862 | Komentarzy: 21

Po ostatniej sesji Rady Miasta Koła, temat wprowadzenia podwyżek za odpady staje się coraz bardziej realny. Radni nie pytają już czy to konieczne, tylko kiedy, i o ile stawki poszybują w górę.

Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A

Niestety, obecna sytuacja Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych jest fatalna. Spółka traciła płynność finansową a nowy prezes rozpoczął swoją kadencję z ogromnym długiem na koncie. To wszystko będzie musiało przełożyć się prędzej czy później na cenę opłat jakie każdy mieszkaniec płaci. Obecna stawka za odpady segregowane to 12,50 zł i 25 zł za odpady niesegregowane.

Radni podkreślali fakt, iż w mieście Kole stawki nie były zmieniane od lat mimo podywżek na tzw. "bramie" w konińskiej spalarni śmieci. W trakcie sesyjnej dyskusji padała wiele razy stawka 18 złotych, czy to realna kwota czy tylko propozycja w dyskusji? Z pewnością mieszkańcy usłyszą o zmianach w najbliższym czasie.

A co jeśli radni nie wprowadziliby zmian ratujących spółkę? To pytanie padało również kilkukrotnie a odpowiedź była jedna: w takim przypadku kolski MZUK czeka bankructwo a śmieci od nas odbierałyby prywatne podmioty, które same decydowałyby o wysokości cen za odbiór odpadów natomiast urząd ani rada nie mieliby na to realnego wpływu.

Jednym z problemów, z jakim od dawna boryka się miasto to rozbieżność w deklaracjach do tego, co w rzeczywistości wywozi dalej. Znaczna większość w swoich deklaracjach wskazała, że będzie segregować odpady. Bonusem za wprowadzanie segregacji jest niższa kwota. Niestety znaczna część zadeklarowanych tego nie robi, przez co opłaty w spalarni są wyższe niż wpływy. 

Drodzy Państwo, ewentualnych podwyżek cen za odpady nie należy łączyć z kwestią sytuacji w spółce MZUK, czy jej ratowania. Sytuacja jest taka, że system gospodarowanie odpadami poprostu się nie bilansuje i miasto musi dokładać ponad 800 tysięcy do kosztów odbioru odpadów. System z zasady powinien się bilansować. W naszym mieście są najniższe ceny za odbiór odpadów z porównywalnymi miastami. Ostatnio Kłodawa podniosła cenę za odbiór segregowanych odpadów do 18,00 zł, a u nas jest nadal 12,50

- powiedział Krzysztof Witkowski burmistrz miasta Koła.

Co dalej z opłatami? Będziemy się przyglądać tej sprawie i na bieżaco relacjonować.

 


SONDA
Segregujesz odpady w swoim domu?
R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (21) Pokaż komentarze