× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Lekki deszcz 7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Kolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w PiMBP w Kole

Autor: PiMBP w Kole 14 Maj 2019 przeczytasz w ok. 3 min.
Kolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w PiMBP w Kole
© PiMBP w Kole
(0) | Czytano:
6,461 razy | przeczytasz w ok. 3 min.
Pracownicy PiMBP w Kole.

Za nami Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W czwartek (9 maja) bibliotekarze miasta i powiatu kolskiego obchodzili swoje święto.

R E K L A M A
0
Czytano:
6,461 razy
Udostępnij

Z mowy Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole - Aleksandry Kowalskiej:

"Obchodzony 8 maja ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego organizowanych jest wiele konferencji, warsztatów i spotkań dla czytelników. Hasło XVI edycji  Tygodnia Bibliotek brzmi #biblioteka.

Hasło - słowo biblioteka poprzedzone „hasztagiem” -  zaskoczyło niejednego bibliotekarza i  wielu czytelników.  Hashtag (hasztag) - kryjący się za znaczkiem w kształcie płotka - powstał  z połączenia dwóch angielskich słów: hash - kratka i tag - znacznik. Na Instagramie  pod #biblioteka kryje się prawie 95 tysięcy postów bibliotekarzy i bibliotekarek, którzy pokazują swoją pracę,   piękne księgozbiory, przytulne budynki, spotkania autorskie, wernisaże, lekcje biblioteczne, warsztaty, koncerty, kluby dyskusyjne, wieczory poetyckie, projekty. Marka biblioteka jest utrwalona w świadomości społecznej, ale nieustannie poszukuje nowych użytkowników i przyciąga ich innowacyjnymi usługami. Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że  jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii. # porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych.

Biblioteka kolska, podobnie jak tysiące innych,   w swojej pracy łączy tradycje bibliotekarskie ze współczesnymi technologiami informacyjnymi. Upowszechnia wiedzę, oferując czytelnikom bogaty księgozbiór, czasopisma, audiobooki oraz sieć komputerową i bazy danych. Proponuje aktywne czytelnictwo skupione wokół książek i wydarzeń kulturalnych. Bezustannie poszerza ofertę usług.

Biblioteka zachęca wszelkimi możliwymi sposobami do odwiedzin i czytania.  Czytają dorośli i  dzieci, a my bibliotekarze doceniamy to i dziękujemy swoim wiernym użytkownikom.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to przede wszystkim święto samych bibliotekarzy, którzy  pomagają, służą informacją, udostępniają książki oraz  szerzą kulturę czytania. Stereotyp  bibliotekarza, postaci bezbarwnej, smutnej i zamkniętej w sobie,   odszedł w niebyt.  Jesteśmy przyjaznymi, kompetentnymi, otwartymi na ludzi,  nowe technologie i wiedzę profesjonalistami, śmiało spoglądającymi w przyszłość."

Podczas czwartkowego spotkania (09.05.)  jubileusze pracy zawodowej obchodziły:40-ty: Barbara Maćkowiak, Małgorzata Pluchrat, Barbara Robaszewska, Anna Wolniakowska, 35-ty - Katarzyna Klimańska, 30-ty - Marzena Franiak.

Podsumowano i wręczono narody laureatom  "III Dyktanda dla dorosłych i młodzieży": I miejsca - Jakubowi Wasilewskiemu, II miejsca - Krystynie Wasilewskiej, III miejsca - Jakubowi Stegenta, wyróżnień:  Weronice Ziętali, Zuzannie  Dul, Rafałowi Łukaszewskiemu, Hubertowi Przeorowi.

Gwoli przypomnienia, dyktando zadedykowano Stanisławie  Fleszarowej-Muskat.  W 2019 r. mija 100. rocznica urodzin i 30. rocznica śmierci  powieściopisarki, poetki, publicystki, dramaturżki, autorki książek dla dzieci i młodzieży, która dzieciństwo i młodość spędziła w Kole, gdzie jej ojciec był kierownikiem tutejszej szkoły,  a w latach 1924-1927 sprawował urząd burmistrza. Tu ukończyła Publiczną Szkołę Powszechną oraz Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa "Oświata". Debiutowała -  jeszcze jako uczennica gimnazjum - w 1934 r. publikowanymi w Gazecie Kolskiej - utworami poetyckimi.

Za niezwykle owocną i pełną życzliwości współpracę dziękowano  paniom: Henryce Jurkiewicz i Magdalenie  Łochowskiej.

Oprawę muzyczną imprezy stanowił występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Karola Szymanowskiego w Kole.

Na spotkaniu gościli: Wicestarosta Kolski - Sylwester Chęciński, Radna Miejska - Teresa Brzoska, Przewodniczący Koła Przyjaciół Biblioteki - Czesław Oleszkiewicz, Pracownicy bibliotek: publicznych powiatu kolskiego, szkolnych i pedagogicznej.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Miasto Koło
Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]
22 godziny temu 8,017

Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]

Inne
Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty
1 dzień temu 5,190 3

Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]
2 dni temu 106,367

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]

Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
5 dni temu 21,879

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

R E K L A M A