(2)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Mgła 6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Od 9 czerwca pociągi wrócą na kolskie perony

Autor: Redakcja e-kolo.pl 31 Maj 2019 przeczytasz w ok. 3 min.
Od 9 czerwca pociągi wrócą na kolskie perony
© Zbigniew Rapusta
(2) | Czytano:
25,247 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Do zakończenia przebudowy linii kolejowej pozostało niewiele czasu. Postanowiliśmy sprawdzić na jakim etapie są prace w Kole. Odpowiedzi udzielił nam Radosław Śledziński, rzecznik Polskich Linii Kolejowych S.A.

R E K L A M A
2
Czytano:
25,247 razy
Udostępnij

Zgodnie z korektą rozkładu jazdy, która wejdzie w życie od niedzieli, 9 czerwca, pociągi z Poznania do Warszawy oraz w odwrotnym kierunku ponownie będą jeździć m.in. przez Konin i Koło. Nie będzie konieczności objazdów przez Gniezno i Inowrocław oraz komunikacji zastępczej. Powrót pociągów na "starą" trasę oznacza zakończenie ważnego etapu modernizacji linii E20. Inwestycja poprawi jakość podróży stacjach w: Podstolicach, Koninie, Kole i Łowiczu oraz na przystankach: Konin Zachód, Kutno Azory, Mysłaków i Leonów. Pasażerowie korzystają już z bezpiecznych, nowoczesnych i funkcjonalnych peronów m.in. w Podstolicach i Koninie. Od niedzieli – 9 czerwca – dostępne będą także perony w Kole.

W trakcie gruntownej modernizacji stacji Koło PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudowały perony nr 1 i 2. Platformy zostały podwyższone do 76 cm. Zapewni to komfortowe korzystanie z pociągów. Nowa, antypoślizgowa nawierzchnia ze ścieżkami naprowadzającymi ułatwi poruszanie się osobom niewidzącym i niedowidzącym. Na obu peronach kończy się zadaszanie wiat. Zamontowane są już tablice informacyjne. Docelowo podróż ułatwi dynamiczny system informacji pasażerskiej. Osoby o ograniczonej mobilności na peronie nr 2 skorzystają z windy, a przy peronie nr 1 z pochylni.

Na stacji zakończono już prace żelbetowe przejścia podziemnego. Tunel zastąpi zdemontowaną już kładkę dla pieszych, zapewniając bezpieczne dojście między peronami nr 1 i 2. W obiekcie wykonane są już główne segmenty, gotowe są już schody prowadzące z tunelu na peron nr 2. Postępują dalsze prace wykończeniowe. Na stacji są już nowe tory i rozjazdy, czyli niezwykle ważne elementy, które umożliwiają pociągom sprawnie i bezpiecznie zmienić tor. Wymieniona jest także sieć trakcyjna.

Prace na stacji w Kole są ważną częścią modernizacji linii kolejowej z Poznania do Warszawy. Inwestycja zwiększy poziom bezpieczeństwa i usprawni ruch kolejowy na jednej z najważniejszych tras w Polsce. Prace zakładają m.in montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem klejowym, budowę bezkolizyjnych skrzyżowań oraz przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych. Po zakończonej modernizacji szlakiem przejedzie większa liczba pociągów. Odnowiona sieć trakcyjna i nowy układ zasilania umożliwi przejazd pojazdów o większej mocy między Wielkopolską a Mazowszem. To ważne także dla przewozów cargo i obsługi pociągów towarowych. Przebudowa zakłada dostosowanie trasy do obsługi pociągów o długości nawet 750 m. Pozwoli to na sprawne przewożenie ciężkich ładunków pomiędzy wschodnią i zachodnią granicą państwa.

Wszystkie prace na odcinku, na którym leży Koło, planowane są do końca sierpnia 2020r. Cała inwestycja – warta ponad 2 mld zł – planowana jest do końca 2020r. Realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projekt przebudowy linii kolejowej E20 jest współfinansowany przez Unię Europejską z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).

foto: Zbigniew Rapusta

GALERIA ZDJĘĆ
GALERIA ZDJĘĆ


R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (2)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Bbk · 05 Czerwiec 2019
Poszexie tak jakby bylo to "super" dla mieszkancow bbk (nadal powiat kolo) lepiej jak zostanie "objazd"przez inowroclaw.
werew · 04 Czerwiec 2019
NIC DO KOŃCA NIE JEST ZROBIONE! Raptem KW 2x/dobe do poznania, do W-wy 1x/doba bezposredni, ruch wahadlowy, tory NIE ODDANE. Jak ktos zainteresowany prawda a nie propaganda - zachecam do zapoznania sie z rozkladem jazdy wahadlowo w Kole.
Miasto Koło
Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]
20 godziny temu 7,487

Przy prawie pełnej sali kinowej Jarosław Kawka zaprezentował program i kandydatów [FOTO]

Inne
Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty
1 dzień temu 5,144 3

Akcja kontroli autobusów i ciężarówek. Posypały się mandaty

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]
2 dni temu 106,162

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]

Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
4 dni temu 21,862

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

R E K L A M A