(2)
× Wszystkie informacje o 31 Finale WOŚP w Kole
Lekkie opady śniegu -0.7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Od 9 czerwca pociągi wrócą na kolskie perony

Autor: Redakcja e-kolo.pl 31 Maj 2019 przeczytasz w ok. 3 min.
Od 9 czerwca pociągi wrócą na kolskie perony
© Zbigniew Rapusta
(2) | Czytano:
25,036 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Do zakończenia przebudowy linii kolejowej pozostało niewiele czasu. Postanowiliśmy sprawdzić na jakim etapie są prace w Kole. Odpowiedzi udzielił nam Radosław Śledziński, rzecznik Polskich Linii Kolejowych S.A.

R E K L A M A
2
Czytano:
25,036 razy
Udostępnij

Zgodnie z korektą rozkładu jazdy, która wejdzie w życie od niedzieli, 9 czerwca, pociągi z Poznania do Warszawy oraz w odwrotnym kierunku ponownie będą jeździć m.in. przez Konin i Koło. Nie będzie konieczności objazdów przez Gniezno i Inowrocław oraz komunikacji zastępczej. Powrót pociągów na "starą" trasę oznacza zakończenie ważnego etapu modernizacji linii E20. Inwestycja poprawi jakość podróży stacjach w: Podstolicach, Koninie, Kole i Łowiczu oraz na przystankach: Konin Zachód, Kutno Azory, Mysłaków i Leonów. Pasażerowie korzystają już z bezpiecznych, nowoczesnych i funkcjonalnych peronów m.in. w Podstolicach i Koninie. Od niedzieli – 9 czerwca – dostępne będą także perony w Kole.

W trakcie gruntownej modernizacji stacji Koło PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudowały perony nr 1 i 2. Platformy zostały podwyższone do 76 cm. Zapewni to komfortowe korzystanie z pociągów. Nowa, antypoślizgowa nawierzchnia ze ścieżkami naprowadzającymi ułatwi poruszanie się osobom niewidzącym i niedowidzącym. Na obu peronach kończy się zadaszanie wiat. Zamontowane są już tablice informacyjne. Docelowo podróż ułatwi dynamiczny system informacji pasażerskiej. Osoby o ograniczonej mobilności na peronie nr 2 skorzystają z windy, a przy peronie nr 1 z pochylni.

Na stacji zakończono już prace żelbetowe przejścia podziemnego. Tunel zastąpi zdemontowaną już kładkę dla pieszych, zapewniając bezpieczne dojście między peronami nr 1 i 2. W obiekcie wykonane są już główne segmenty, gotowe są już schody prowadzące z tunelu na peron nr 2. Postępują dalsze prace wykończeniowe. Na stacji są już nowe tory i rozjazdy, czyli niezwykle ważne elementy, które umożliwiają pociągom sprawnie i bezpiecznie zmienić tor. Wymieniona jest także sieć trakcyjna.

Prace na stacji w Kole są ważną częścią modernizacji linii kolejowej z Poznania do Warszawy. Inwestycja zwiększy poziom bezpieczeństwa i usprawni ruch kolejowy na jednej z najważniejszych tras w Polsce. Prace zakładają m.in montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem klejowym, budowę bezkolizyjnych skrzyżowań oraz przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych. Po zakończonej modernizacji szlakiem przejedzie większa liczba pociągów. Odnowiona sieć trakcyjna i nowy układ zasilania umożliwi przejazd pojazdów o większej mocy między Wielkopolską a Mazowszem. To ważne także dla przewozów cargo i obsługi pociągów towarowych. Przebudowa zakłada dostosowanie trasy do obsługi pociągów o długości nawet 750 m. Pozwoli to na sprawne przewożenie ciężkich ładunków pomiędzy wschodnią i zachodnią granicą państwa.

Wszystkie prace na odcinku, na którym leży Koło, planowane są do końca sierpnia 2020r. Cała inwestycja – warta ponad 2 mld zł – planowana jest do końca 2020r. Realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projekt przebudowy linii kolejowej E20 jest współfinansowany przez Unię Europejską z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).

foto: Zbigniew Rapusta

GALERIA ZDJĘĆ
GALERIA ZDJĘĆ


Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (2)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Bbk · 05 Czerwiec 2019
Poszexie tak jakby bylo to "super" dla mieszkancow bbk (nadal powiat kolo) lepiej jak zostanie "objazd"przez inowroclaw.
werew · 04 Czerwiec 2019
NIC DO KOŃCA NIE JEST ZROBIONE! Raptem KW 2x/dobe do poznania, do W-wy 1x/doba bezposredni, ruch wahadlowy, tory NIE ODDANE. Jak ktos zainteresowany prawda a nie propaganda - zachecam do zapoznania sie z rozkladem jazdy wahadlowo w Kole.
Gmina Grzegorzew
Grzegorzew znów będzie miastem? Dyskusja w trakcie sesji
8 godziny temu 2,842 5

Grzegorzew znów będzie miastem? Dyskusja w trakcie sesji

Powiat Kolski
30 tysięcy porodów w Wielkopolsce w 2022 r. 46% porodów w kolskim szpitalu to mieszkańcy z sąsiednich powiatów
9 godziny temu 1,272 1

30 tysięcy porodów w Wielkopolsce w 2022 r. 46% porodów w kolskim szpitalu to mieszkańcy z sąsiednich powiatów

Pożary
Autostrada A2: Jedno z kół naczepy zapaliło się w trakcie jazdy
11 godziny temu 4,203

Autostrada A2: Jedno z kół naczepy zapaliło się w trakcie jazdy

Muzeum
Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum
1 dzień temu 487

Magiczny Lechistan - nowa wystawa w kolskim muzeum

Inne
Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023
1 dzień temu 1,307

Rusza nowy cykl Grand Prix Koło 2023

Inne
Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty
1 dzień temu 1,718 4

Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie z bezpieczeństwa w trakcie kwesty

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz