× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Lekkie opady śniegu -2.7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Ochotnicy z Kłodawy na spotkaniu MDP w Oschatz

Autor: Adam Maliński 19 Sierpień 2019 przeczytasz w ok. 4 min.
Ochotnicy z Kłodawy na spotkaniu MDP w Oschatz
©
(0) | Czytano:
5,423 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Siedem wspólnych spotkań w czasie letnich wakacji, trzy w Kłodawie, cztery w Oschatz, blisko 300 uczestników z Kłodawy i tyle samo z Oschatz,łącznie prawie 600 młodych ludzi z obu zaprzyjaźnionych miast z Wielkopolski i Saksonii wzięło dotychczas udział w letnich spotkaniach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Inicjatorzy, samorządowcy i opiekunowie, a przede wszystkim młodzież z obu krajów może być dumna z tego sukcesu.

R E K L A M A
0
Czytano:
5,423 razy
Udostępnij

Pierwsze wspólne spotkanie miało miejsce w Kłodawie w roku 2013

W nocy z środy na czwartek  31.07.2019 po zbiórce przed remizą OSP w Kłodawie i sprawnym załadunku bagaży, umundurowania ćwiczebnego i galowego 44 młodych strażaków wraz z opiekunami : Tomasz Barański, Dawid Banasiak, Mateusz Białas, Paweł Krysztofowicz, Kinga Barańska i Oliwia Wastowska oraz tłumaczami : Dorota Chrapkowska i Adam Malinski wyruszyło do Oschatz. 

Tam oczekiwali na gości z  Kłodawy : Rene Werner,  Lars Natzke, Daniel Kaschel, Andreas Hoffmann, Robert Rozinek, Nico Wunderlich, Sebastian Schuffenhauer i Nadine Lehmann wraz z członkami miejscowej MDP/ JugendFeuerwehr.
Po powitaniu, wspólnym śniadaniu  przystąpiono do budowy namiotów. I zaczęło się ..., gry i zabawy integracyjne i sportowe,  wspólne układanie słownika polsko-niemieckiego.

O godzinie 18 miało miejsce oficjalne powitanie. Dyrektor Urzędu Miejskiego w Oschatz Jorg Bringewald wraz z Larsem Natzke przekazał uroczyście na ręce  Tomasza Barańskiego symboliczny  Chleb Pokoju. Sól z Kłodawy była symbolicznym uzupełnieniem tej uroczystości . Wspólny wieczór grillowy  oraz ognisko i śpiewy zakończyły pierwszy dzień spotkania.

W piątek po śniadaniu wyruszono dwoma autobusami w mieszanych grupach językowych do parku wodnego w Bad Lausick . Omówienie regulaminu, zasad bezpieczeństwa i apel o wzajemnie asekurowanie się szczególnie starsi  powinni uważać na młodszych  - to sprawa znana strażakom z codziennej służby. Atrakcje parku wodnego pozwoliły na wypoczynek i regenerację sił.

Wspólny grill  i zabawy trwały do późnego  wieczora. Tym razem znana już z Kłodawie z koncertu w GOK Florentine Rische zagrała na gitarze akompaniując piosenki w j . angielskim, które wspólnie śpiewano. W sobotnie przedpołudnie zwiedzano  remizę OSP w Oschatz zapoznając się z sprzętem , wyposażeniem  oraz procedurami funkcjonowania jednostki. Niezwykłym przeżyciem pełnym wrażeń i emocji był pokaz możliwości psów policyjnych. 

Po popołudniu wspólnie prowadzono ćwiczenia z ratownictwa drogowego, uwalniania rannych z samochodów po wypadkach drogowych. Porównywano sposoby i metody pracy obu drużyn w zakresie ratowania ofiar wypadków komunikacyjnych. Sobotni wieczór to spotkanie obu drużyn w strojach wyjściowych , wzajemne przekazywanie upominków przyjaźni i pierwsze podsumowania i podziękowania.

Zarówno Rene Werner jak  i  Tomasz Barański  jako  osoby odpowiedzialne za realizację projektu dziękowali uczestnikom spotkania jak i władzom samorządowym i administracyjnym obu miast za wsparcie logistyczne  letniego obozu. Szczególne słowa podziękowań skierowano dla Rodziców dzieci i młodzieży w Oschatz- naliczono prawie dwadzieścia upieczonych przez Rodziców  różnych ciast  i  ponad dziesięć przygotowanych własnoręcznie sałatek. 

Atrakcją gastronomiczną sobotniego wieczoru był pieczony prosiak przyrządzony przez zaprzyjaźnionego z MDP Oschatz  rolnika. Zabawy sportowe zakończyły trzeci dzień letniego obozu. mWspólne pożegnalne śniadanie, następnie demontaż namiotów, podsumowanie realizacji projektu, zebranie wniosków i analiza  realizacji projektu, wymiana adresów i pierwsze wzruszenia zbliżającego się pożegnania.  

Z uwagi na wysokie temperatury  gospodarze zadbali o napoje i prowiant  na drogę. Wspólna pożegnalna zbiórka obu drużyn, wzruszające słowa pożegnań i pełne emocji pożegnanie zostało nagrane i udokumentowane w mediach społecznościowych.
Wielkie podziękowania   kierowane są do władz obu miast  oraz Fundacji Polsko- Niemieckiej Wymiany Młodzieżowej za materialne wsparcie tego  niezapomnianego spotkania młodzieży.

Spotkanie to było hospitowane w zakresie merytorycznym przez Anise Latic przedstawicielkę - Niemieckiego Związku Straży Pożarnych www.feuerwehrverband.de i dokumentowane fotograficznie przez  Katrin Frundt- multiplikatorkę międzynarodowych spotkań młodzieży - inicjatorkę nawiązania kontaktów pomiędzy Oschatz i Kłodawą.

 

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Gmina Kościelec
Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia
6 godziny temu 188

Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia

Miasto Koło
Pamiętaj! Nie wchodź na niesprawdzony lód, to może skończyć się tragicznie
6 godziny temu 137

Pamiętaj! Nie wchodź na niesprawdzony lód, to może skończyć się tragicznie

Miasto Koło
Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 5.0!
14 godziny temu 1,800

Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 5.0!

MS
Inne
Oddali hołd poległym na służbie policjantom [WIDEO]
14 godziny temu 3,296

Oddali hołd poległym na służbie policjantom [WIDEO]

Gmina Babiak
Gmina Babiak: ogłoszenie o przetargu ustnym na sprzedaż mienia ruchomego
16 godziny temu 1,830

Gmina Babiak: ogłoszenie o przetargu ustnym na sprzedaż mienia ruchomego

MS
Inne
Nowy radiowóz w codziennej służbie kolskiej policji
1 dzień temu 3,786

Nowy radiowóz w codziennej służbie kolskiej policji

R E K L A M A