R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Kazimierz Kasperkiewicz Honorowym Obywatelem Koła?

24-09-2019 15:52 | Źródło: Redakcja portalu e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 9,104 | Komentarzy: 1

Jutro kolscy radni będą mieli niewątpliwą przyjemność podniesienia dłoni i zagłosowania za uchwałą nadającą tytuł Honorowego Obywatela Miasta Koła Kazimierzowi Kasperkiewiczowi.
Foto:wikipedia
R E K L A M A

W dniu 16 wrzesnia 2019 roku Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą złożył do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kole wniosek o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Koła Panu Kazimierzowi Kasperkiewiczowi. 

Pan Kazimierz to zasłużony regionalista, który kocha nasze miasto i wiele czasu oraz energii poświęcił na zgłębianie wiedzy o nim. Jest autorem publikacji 

Kazimierz Kasperkiewicz, Urodził się 7 listopada 1929 r. w Mikuszowicach Krakowskich (obecnie część Bielska-Białej), gdzie stykał się z różnymi narodowościami i wyznaniami. Jest synem Adolfa i Heleny z d. Handzlik. Przed wojną ukończył trzy klasy szkoły powszechnej, a w czasie okupacji jako Polak tylko czwarta i piątą klasę. Podczas okupacji niemieckiej pracował jako robotnik przymusowy na Poczcie Głównej w Bielsku. W 1949 r. zdał maturę w bielskim liceum i rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim (I stopień). Studia (II stopnia) kontynuował na Uniwersytecie Poznańskim, na którym zdobył dyplom magistra filologii niemieckiej w 1954 r. W tym samym roku rozpoczął pracę jako nauczyciel w Liceum Pedagogicznym w Grudziądzu, a potem w Liceum Pedagogicznym z językiem wykładowym polskim i niemieckim w Świdnicy Śląskiej. W 1957 r. wstąpił do Stronnictwa Demokratycznego. Od 1960 r. mieszkał w Kole, gdzie uczył w Liceum Ekonomicznym. Następnie w latach 1970-1975 pracował w Fabryce Materiałów i Wyrobów Ściernych Korund, a w latach 1975-1980 w tzw. aparacie politycznym Wojewódzkiego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego w Koninie . Po powrocie do zawodu nauczycielskiego w roku 1980 nauczał w Zespole Szkół Zawodowych w Kole. Stamtąd, w roku 1990 przeszedł na emeryturę nauczycielską. W 1970 r. został wpisany na listę tłumaczy przysięgłych języka niemieckiego Ministerstwa Sprawiedliwości i wykonuje ten zawód do dnia dzisiejszego. W latach 90. pomagał osobom, starającym się odszkodowanie za pracę przymusową podczas II wojny światowej, wypłacanych przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie.

- źródło: wikipedia

Poprzednie kadencje rady przyznały ten tytuł m.in Dariuszowi Matysiakowi, Tomaszowi Kosowi, Leonarodowi Jaroszewskiemu, Januszowi Kapuście.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (1) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA