R E K L A M A
ren
R E K L A M A
apteka
Wiadomości Powiat Kolski

Pokaż, że pamiętasz o Powstaniu Warszawskim

22 dni temu | Źródło: ZSP Kościelec | Wyświetleń artykułu: 1,067 | Komentarzy: 0
W dniach od 15.09.-15.10.2019 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kościelcu przeprowadzono projekt pt. "Pokaż, że pamiętasz o Powstaniu Warszawskim".
Pokaż, że pamiętasz o Powstaniu Warszawskim
Foto:ZSP Kościelec

Szkoła została zgłoszona do projektu i zrealizowano go w ramach akcji BohaterOn-u.pl Włącz historię "KARTKA DLA POWSTAŃCA" . Przez 3 dni od 02.10.-04.10.2019 r. w szkole przeprowadzono szereg inicjatyw, uczniowie nosili w tych dniach biało-czerwone opaski na ramieniu, a w czasie przerw śródlekcyjnych przez szkolny radiowęzeł odtwarzano piosenki powstańcze.

W dniach od 15 września do 15 października 2019 r. zorganizowano wystawę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu pt. "JEŚLI LUDZIE ZAPOMNĄ , KAMIENIE WOŁAĆ BĘDĄ". Złożyły się na nią zdjęcia,wiersze, fragmenty artykułów i plakaty ukazujące przebieg tego wielkiego zrywu patriotycznego i jego bohaterów. 

2 października 2019 r. w rocznicę upadku Powstania Warszawskiego w naszej szkole odbył się uroczysty APEL POŚWIĘCONY  75. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO.  W część artystyczna to montaż poetycko-muzyczny oraz fragmenty filmów dokumentalnych i piosenek.Całość przygotowali uczniowie klas:VIII a, VIII b i VII a wraz z p. Iloną Antecką przy współpracy z p. Wioletą Kołucką. 

W kolejnym dniu 3  października 2019 r. na korytarzu zorganizowano  "KINO POWSTAŃCZE". W godz. 11.00-14.30 pod opieką p. Ilony Anteckiej odbyła się projekcja filmów, na w które złożyły się filmy fabularne i dokumentalne ukazujące powstańczą Warszawę i biografie uczestników powstania.  Uczniowie wraz z opiekunami mieli możliwość obejrzenia   m.in. „Operacji „GRYF”- filmu biograficznego o gen. dywizji Januszu Brochwicz-Lewińskim, teledysku piosenki „Gryf”(„Bosski”) oraz "Akcji pod Arsenałem" w reż. Tadeusza Łomnickiego.  

Podsumowaniem projektu 10.10.2019 r. była wycieczka do Warszawy Śladami „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego .Program wycieczki przewidywał zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, Mauzoleum Walki i Męczeństwa upamiętniające Więzienie Gestapo w Alei Szucha, Liceum im. Stefana Batorego – szkoła bohaterów powieści, Muzeum Więzienia Pawiak - pozostałości po więzieniu śledczym- w czasie II wojny światowej siedziba wydziału IV Tajnej Policji Państwowej - gestapo, największym więzieniu politycznym na terenie okupowanej Polski oraz miejsce Akcji pod Arsenałem. Duże wrażenie na uczniach naszej szkoły zrobiła wizyta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach i zwiedzanie kwater powstańczych. W wycieczce uczestniczyło 49 uczniów z klasy VIII a, VIII b, VII a i VII b.(kierownik wycieczki-Ilona. Antecka, opiekunowie:Danuta Struglińska, Hanka Grabowska, Małgorzata Załęska) .

Przez cały czas trwania projektu uczniowie własnoręcznie wykonali i napisali pod opieką p. Gabrieli Ruda  75 pięknych kartek i listów do żyjących jeszcze uczestników Powstania Warszawskiego, nie licząc setek e-kartek wysyłanych przez uczniów ze strony BohaterONu. Zaangażowanie uczniów podczas projektu przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Inicjatorem i koordynatorem projektu była Ilona Antecka.

Materiał naszej telewizji

 Zwiastun filmu Polityka 


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze