R E K L A M A
ren
R E K L A M A
DUKAT
Wiadomości Miasto Koło

Kolejna akcja One Billion Rising w Kole. Ostatnia próba niebawem

06-02-2020 08:07 | Źródło: Redakcja portalu e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 3,765 | Komentarzy: 0
Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że  seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany. W Polsce cały czas to kobieta/ dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić?
Kolejna akcja One Billion Rising w Kole. Ostatnia próba niebawem
Foto:Żaneta Mazurek
R E K L A M A
czyszczenie

Dlatego w 2020 roku tematem wiodącym akcji Nazywam się Miliard/ One Billion Rising w Polsce jest kwestia zgody na kontakty intymne. Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy! Tylko „tak” oznacza zgodę na seks, a „nie” znaczy „nie”. To musi się stać oczywiste.

#tylkoTak #NieZnaczyNie #NazywamSięMiliard #OneBillionRisingPoland

GWAŁT

 • Według danych Komendy Głównej Policji w Polsce w 2017 roku wszczęto 2486 postępowań w sprawach dotyczących zgwałcenia. Tylko w przypadku połowy z nich (1262) uznano, że do gwałtu faktycznie doszło.

 • Badania amerykańskie wskazują, że około 25–30% dorosłych kobiet pada przynajmniej raz w życiu ofiarą gwałtu.

 • Badania polskie pokazują olbrzymią skalę tego zjawiska – szacuje się, że około 11,5% polskich kobiet (czyli około półtora miliona) w wieku 18–70 lat padło ofiarą gwałtu lub próby gwałtu.

 • Badania przeprowadzone w Polsce przez Fundację Ster pokazały, że ponad 23% kobiet uczestniczących w  badaniu doświadczyło próby gwałtu ze strony mężczyzny, a ponad 22% kobiet zostało zgwałconych przez mężczyzn.

 • Wg European Sourcebook of Crime and Criminal Justice Statistics Tylko 13,2 proc. osób skazanych za zgwałcenie dostaje w Polsce kary długoterminowe, czyli między 5 a 10 lat więzienia, gdzie średnia europejska wynosi 25,4 proc. (w Czechach 32 proc., na Węgrzech – 33,7 proc., w Niemczech – 24,6 proc., a we Francji – 31,9 proc.). Z danych tych wynika, że polskie sądy są statystycznie dwa razy łagodniejsze wobec gwałcicieli niż sądy w innych krajach europejskich.

 

Co to takiego „zgoda na seks”?

Jeśli chcesz mieć z kimś kontakty intymne, musisz mieć pewność, że druga strona także tego chce.

Najważniejsze cechy zgody to:

 1. DOBROWOLNOŚĆ - angażowanie się w aktywność seksualną jest decyzją, która powinna być podejmowana bez użycia siły, nacisku, manipulacji lub środków zmieniających świadomość. Nie może też wynikać z relacji władzy.

 2. ZMIENNOŚĆ - zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie, przed lub podczas jakiejkolwiek aktywności seksualnej. Twoje „tak” w każdej chwili możesz zmienić na „nie”.

 3. ŚWIADOMOŚĆ - wszystkie osoby zaangażowane muszą jasno określić na co wyrażają zgodę. Dotyczy to również zmiany aktywności seksualnej na inną. Jeśli np. umawiasz się na seks z prezerwatywą, a bez wiedzy partnerki jej nie użyjesz - zgoda jest nieważna.

 4. ENTUZJAZM - jeśli odpowiedź na seks nie brzmi TAK! (wyrażona poprzez język ciała lub słownie), to nie jest zgoda. Również milczenie, brak protestu lub oporu nie oznacza zgody

 5. AKTUALNOŚĆ - wyrażenie zgody na jeden akt, nie oznacza, że zgadzasz się na aktywność seksualną w przyszłości; zgoda musi być wyrażona za każdym razem. Długotrwałe relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają, że zgoda jest automatyczna. Zgoda na jeden akt, nie oznacza, że zgadzasz się na aktywność seksualną w przyszłości; zgoda musi być wyrażona za każdym razem. Długotrwałe relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają automatycznej zgody. Pójście na randkę czy flirtowanie, nie są jednoznaczne ze zgodą na seks

To nie jest zgoda:

 • brak protestu lub oporu nie oznacza zgody;

 • milczenie nie oznacza zgody;

 • wcześniejsze relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają zgody

Zgody nie może wyrazić osoba, która:

 • śpi lub jest nieprzytomna,

 • jest pod wpływem środków zmieniających świadomość (narkotyki, alkohol lub leki),

 • nie ma możliwości komunikowania się ze względu na stan psychiczny lub fizyczny.

Ogólna zasada brzmi: w razie wątpliwości zapytaj; jeśli nadal masz wątpliwości - przestań. Tylko „TAK” oznacza zgodę!

Koordynatorką akcji w Polsce jest fundacja Feminoteka we współpracy z Antyprzemocową Siecią Kobiet i lokalnymi grupami i organizacjami.

Koordynatorką akcji w Kole jest Adrianna Brzoska

Więcej informacji:

Strona www: https://feminoteka.pl/nazywam-sie-miliard-one-billion-rising-poland/nazywam-sie-miliard-one-billion-rising-poland-2020-2/

Facebook: https://www.facebook.com/Nazywam-się-Miliard-One-Billion-Rising-Poland-314764295308724/

Kontakt: Joanna Piotrowska, prezeska fundacji Feminoteka, joannap@feminoteka.pl, tel. 697 58 98 76

Adrianna Brzoska, tel. 695 766 020

Akcja w Kole odbędzie się 14.02.2020, o godzinie 15.30, na placu przed Ratuszem Miejskim. Podczas akcji odbędzie się wykład pt. „Zrozumieć przemoc”, oraz „Przemoc w świetle prawa”. Będzie też instruktaż samoobrony poprowadzony przez funkcjonariuszy policji. Ostatnia próba tańca, który jest przedstawiany podczas akcji, odbędzie się 9.02, o godzinie 10.30 na salce w MOSiR.

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl

Materiał naszej telewizji

 Koncert Anioły są wśród nas 


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze
R E K L A M A
łobocki
R E K L A M A
kmk
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
ks
R E K L A M A
R E K L A M A
ks
R E K L A M A
Franspol
popularne wiadomości
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
09 Kw.
17:00

Miejski Dom Kultury,ul.Słowackiego5, Koło
W cyklu
22 Kw.
17:00

Miejski Dom Kultury, ul. Słowackiego 5, Koło
23 Kw.
19:00

Miejski Dom Kultury, ul. Słowackiego 5, Koło
Michał Wiśniewski Akustycznie - koncert
Posadzki maszynowe i wylewki Koło Turek Uniejów Konin