R E K L A M A
ren
R E K L A M A
domki
Wiadomości Miasto Koło

Formalności, które musisz załatwić przed rozpoczęciem budowy. Sprawdź, co Cię czeka

08-02-2020 13:37 | Źródło: Redakcja portalu e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 3,964 | Komentarzy: 0
Budowa domu to ważne wydarzenie w życiu każdego z nas. Zanim jednak się ona rozpocznie, niezbędne jest załatwienie szeregu formalności. Co na ten temat mówi prawo budowlane?
Formalności, które musisz załatwić przed rozpoczęciem budowy. Sprawdź, co Cię czeka
Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A
czyszczenie

Pierwsze najważniejsze etapy

Pierwszy, a zarazem najważniejszy etap stanowi zakup działki pod budowę domu. Warto dobrze przemyśleć wybór gruntu, jako że jest to inwestycja na całe życie. Ograniczenia, uwarunkowania oraz możliwości budowlane odnośnie działki oraz budowy określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz decyzja o warunkach zabudowy.

Kolejny krok to wybór projektu domu. Do czynienia możemy mieć zarówno z projektami gotowymi, jak i tworzonymi przez architekta z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klienta. W pierwszym przypadku nie ma możliwości ingerowania w nie, a co więcej — muszą one zostać zaadoptowane do danej działki. Projekty indywidualne — owszem, są znacznie droższe, lecz pozwalają na stworzenie domu spełniającego w 100% wszystkie niezbędne wymogi.

Przed rozpoczęciem budowy niezbędne mogą okazać się dodatkowe dokumenty czy pozwolenia. Warto zdobyć je jeszcze przed wydaniem pozwolenia na budowę czy dokonaniem zgłoszenia.

Zgłoszenie czy pozwolenie?

Nowelizacja ustawy z dnia 7 lipca 1994 prawo budowlane (Dz. U. 2016.290 z dnia 2016.03.08) dokonana 28 czerwca 2015 roku pozwala na budowę wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce czy działkach, na których zostały one zaprojektowane, bez uzyskania prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę, wyłącznie w oparciu o zgłoszenie.

Zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę nie wyklucza ubiegania się o nie oraz budowy domu na bazie ostatecznej decyzji. Wybór należy w tym przypadku do inwestora. W niektórych przypadkach szybsze okazać może się uzyskanie pozwolenia na budowę. Przy instytucji zgłoszenia, organ administracji może wnieść sprzeciw, co sprawia, że procedury ulegają znacznemu wydłużeniu.

Budowa na zgłoszenie

Prawo budowlane tekst jednolity to akt prawny, który reguluje procedurę zgłoszenia. Posiadając wszystkie niezbędne dokumenty oraz mapy geodezyjne, należy udać się do Starostwa powiatowego i zgłosić zamiar budowy domu. Niezbędne będzie określenie tam zakresu robót budowlanych i ich rodzaju oraz terminu ich rozpoczęcia.

Do zgłoszenia dołączyć należy 4 sztuki projektu budowlanego, uzgodnienia, pozwolenia, opinie, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Zgłoszenie musi zostać dokonane jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Od dnia zgłoszenia rozpoczyna się 21 — dniowy termin przeznaczony na ewentualne wniesienie sprzeciwu przez organ administracyjny z równoczesnym obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Dojść do tego może między innymi wówczas, gdy budowa będzie naruszała miejscowy plan zagospodarowania, niezbędne jest pozwolenie na budowę w przypadku danego obiektu, obiekt tymczasowy ma zostać wybudowany w miejscu, w którym takowy już istnieje, budowa wiązać będzie się z uciążliwością dla sąsiadujących terenów czy dojdzie do pogorszenia warunków sanitarnych.

W sytuacji, gdy budowa spełnia wszystkie niezbędne wymagania przewidywane przez przepisy prawa, wniosek został wypełniony w sposób prawidłowy, a organ administracji nie wniósł sprzeciwu, możliwe jest rozpoczęcie budowy domu. Projekt zostaje wówczas ostemplowany i jest wydawany do rąk własnych razem z dziennikiem budowy. Budowa musi zostać rozpoczęta w przeciągu 3 lat od dnia zgłoszenia. W momencie rozpoczęcia robót budowlanych, w dzienniku budowy znaleźć musi się stosowny wpis. Niezbędne będzie również zgłoszenie tego faktu do urzędu.

Pozwolenie na budowę

By móc uzyskać pozwolenie na budowę, niezbędne jest udanie się do Starostwa powiatowego, urzędu dzielnicy czy urzędu miasta. Wniosek o jego wydanie generuje identyczne formalności, jak w przypadku zgłoszenia. Co za tym idzie — dołączyć należy do niego te same dokumenty. W sytuacji, w której wniosek nie będzie kompletny, organ wzywa o jego uzupełnienie lub usunięcie błędów. W przypadku braku stawienia się w określonym terminie, projekt nie zostanie zatwierdzony, a pozwolenie na budowę nie zostanie wydane. Jeśli dokumentacja zostanie uzupełniona, decyzja w sprawie wydania pozwolenia na budowę jest wydawana w przeciągu 65 dni. Zazwyczaj jednak nie przekracza to 1 miesiąca.

Decyzja o otrzymaniu pozwolenia na budowę przekazywana jest drogą pocztową. Ostemplowany dokument razem z dziennikiem budowy musi zostać odebrany osobiście. Decyzja o pozwoleniu na budowę jest ważna przez okres 3 lat. Jeżeli nie rozpocznie się ona w tym czasie — dokument ulega wygaśnięciu.

O rozpoczęciu budowy mówić można w momencie, w którym geodeta wyznaczył dom na danym terenie.

Więcej praktycznych informacji na temat ustawie o prawie budowlanym znaleźć można na stronie: https://kb.pl/porady/prawo-budowlane-_c/.

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl

Materiał naszej telewizji

  Halowy Turniej Piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Kościelec 


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze
R E K L A M A
Franspol
R E K L A M A
kmk
R E K L A M A
łobocki
R E K L A M A
R E K L A M A
ks
R E K L A M A
ks
R E K L A M A
ligrana
popularne wiadomości
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
09 Kw.
17:00

Miejski Dom Kultury,ul.Słowackiego5, Koło
W cyklu
22 Kw.
17:00

Miejski Dom Kultury, ul. Słowackiego 5, Koło
23 Kw.
19:00

Miejski Dom Kultury, ul. Słowackiego 5, Koło
Michał Wiśniewski Akustycznie - koncert
Posadzki maszynowe i wylewki Koło Turek Uniejów Konin