R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Wyłoniono wykonawcę sygnalizacji świetlnych na al. Jana Pawła II

16-06-2020 15:39 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 16,718 | Komentarzy: 5

434 777,08 zł brutto - tyle będzie kosztować inwestycja na skrzyżowaniu ulic al. Jana Pawła II i Powstańców Wielkopolskich. Wybrano już wykonawcę, którego wyłoniono w ramach przetagu.

Foto:
R E K L A M A

Na tę inwestycję mieszkańcy czekali od lat. Chodzi o budowę sygnalizacji świetlnej na w/w skrzyżowaniu. Ilość pojazdów poruszająca się al. Jana Pawła II uniemożliwia często szybkie skorzystanie przez pieszych z przejść a kierowcy, którzy chcą włączyć się do ruchu - muszą uzbroić się w cierpliwość. 

Całą sytuację ma zmienić zainstalowanie w tym miejscu świateł, co poprawi bezpieczeństwo pieszych i czas wyjazdu z dróg podporządkowanych. Z naszych informacji wynika, że już pod koniec września tego roku inwestycja zostanie ukończona.

Finansowanie prawie półmilionowego wydatku pokryło z budżetu miasta i powiatu kolskiego.

Jak czytamy w materiałach przetargowych:

Skrzyżowanie jest obiektem czterowlotowym ze skanalizowanymi wlotami bocznymi / wysepki /. Wloty al.JP II posiadają po dwa pasy ruchu o podziale prawo -prosto, lewo i szerokości 3,50m. Za skrzyżowaniem zlokalizowane są nieczynne zatoki autobusowe lub asy włączenia. Na wlocie wschodnim istnieje ograniczenie prędkości do 50km/h a na zachodnim do 40km/h Wlot ul. Powstańców Wlkp posiada dwa pasy ruchu o podziale prawo , prosto- lewo i szerokości 3,50m. Na wlocie istnieje ograniczenie prędkości do 50 km/h . Wlot ul. Powstania Warszawskiego posiada dwa pasy ruchu o podziale prawo – prosto , lewo i szerokości 3,50m. Na wlocie istnieje ograniczenie prędkości do 50 km/h . Na skrzyżowaniu istnieją przejścia dla pieszych przez wszystkie wloty . Wzdłuż al. JP II i Powstania Warszawskiego wyznaczone są ścieżki rowerowe. Nie ma wyznaczonych przejazdów rowerowych przez jezdnie. Na skrzyżowaniu występują natężenia ruchu na poziomie do 1300p.u. /h , ruch pieszy i rowerowy jest mały.

W celu poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszych zaprojektowano wykonanie wysepek – azyli na al. Jana Pawła II. Ruch pojazdów po ulicy JP II dla relacji na wprost odbywać się będzie poprzez istniejące zatoki za skrzyżowaniem. Zaprojektowano również wykonanie przejazdów rowerowych przez wlot al.JP II i Powstańców Wlkp.

Powyższe rozwiązanie powoduje konieczność wykonania robót drogowych obejmujących :

 • Wykonanie wysepek – azyli
 • Przebudowę istniejących chodników i ścieżek rowerowych
 • Przebudowę wysepki na wlocie Powstańców Wlkp.

Powyższe rozwiązanie powoduje również konieczność zmian w stałej organizacji ruchu obejmujących :

 • Zmianę lokalizacji przejść przez al. JP II i Powstańców Wlkp i wprowadzenie przejazdów rowerowych zespolonych z przejściami o wspólnej szerokości 4,30m oraz zmianę znaków typu D-6
 • Uzupełnienie oznakowania pionowego i poziomego dotyczącego ruchu rowerowego
 • Oznakowanie grubowarstwowe czerwone grub. 5mm na przejazdach rowerowych
 • Wprowadzenie na wlocie wschodnim al. JP II ograniczenia prędkości do 40km/h
 • Ustawienie znaku F-10 na wlocie zachodnim ul. JPII i tabliczek przy F-6
 • Ustawienie na projektowanych wysepkach znaków C-9 i U5a a na istniejących C-9 i U6a
 • Montaż separatorów U-25a z U-24 wzdłuż krawężnika zatok
 • Zmianę oznakowania poziomego wynikająca ze zmian geometrii skrzyżowania - cienkowarstwowe
 • Montaż lamp dedykowanych doświetlających na przejściach przez al. JP II
 • lica znaków typ średniego (tablic) powinny być wykonane z folii odblaskowej typu 2 albo folii pryzmatycznej.
   
R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (5) Pokaż komentarze