R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Jak dbać o filtr akwariowy

16-12-2020 14:13 | Źródło: Partner | Wyświetleń artykułu: 1,218 | Komentarzy: 0

W dzisiejszym artykule skupimy się na filtrze zewnętrznym. Jeśli chcemy, aby filtr działał tak, jak powinien, na pewno powinniśmy go regularnie czyścić.
Foto:partner
R E K L A M A

Jak często czyścić filtr

Okresy czyszczenia filtra zewnętrznego nie zależą od rodzaju filtra zewnętrznego, ale np. od tego ile ryb trzymamy w akwarium, jak często je karmimy itp. Zazwyczaj filtr zewnętrzny czyścimy co około 6-8 tygodni. Znakiem, że filtr należy wyczyścić jest osłabienie przepływu wody wypływającej z filtra. Oznacza to, że filtr jest zatkany. Mamy małą wskazówkę - po wyczyszczeniu najlepiej nakleić na filtrze etykietkę z datą kolejnego czyszczenia.

Czyszczenie materiałów filtracyjnych

Producenci często twierdzą, że podczas czyszczenia wkłady filtracyjne należy wymieniać na nowe, jednak zwykle tak nie jest. Wymienimy tylko absorbujące wkłady filtracyjne, takie jak zeolit, węgiel aktywny itp.

Jeśli chodzi o czyszczenie, dobrze wiedzieć, że wkłady filtracyjne myjemy w wodzie akwariowej. Pozwala nam to zachować bakterie, które już osiadły w medium filtracyjnym. Gdybyśmy wypłukali filtr gorącą wodą lub detergentem, zniszczylibyśmy bakterie nitryfikacyjne i akwarium musiałoby ponownie przejść przez proces tworzenia nowych bakterii. A zatem - lepiej czyścić mniej niż więcej!

Po odłączeniu urządzenia z gniazdka zdejmujemy głowicę filtra. Jako pierwszy mamy tak zwany filtr wstępny, który wychwytuje największe zanieczyszczenia. Zwykle jest to gąbka, którą myjemy w przygotowanej wodzie. Na pierwszy rzut oka zobaczymy, czy nadal jest użyteczna, czy też musimy wymienić ją na nową. Mamy również kosz, w którym zbiera się najwięcej brudu. Następnie zajmij się koszami z wkładami filtracyjnymi. Wsyp wszystkie wkłady filtracyjne, takie jak pierścienie ceramiczne do wody i natychmiast sprawdź w jakim stopniu woda zmętniała. Po wyczyszczeniu samego korpusu filtra możemy z powrotem włożyć kosze filtracyjne wraz z wkładami filtracyjnymi.

Uszczelki w filtrze

Aby wesprzeć długotrwałą bezawaryjną pracę filtra, musimy dodatkowo nasmarować lub spryskać silikonem akwarystycznym wszystkie uszczelki gumowe lub kurki. Zapobiegnie to ocieraniu się uszczelki w filtrze. Nieprawidłowe uszczelnienie może spowodować przeciekanie lub nadmierny hałas podczas pracy.

Właśnie zapoznaliśmy Was z podstawowymi informacjami o konserwacji, dzięki której Wasz filtr zewnętrzny będzie działał prawidłowo. Bez regularnego czyszczenia nie uzyskamy krystalicznie czystej wody, która zachwyci nie tylko nas, ale także stworzenia żyjące w akwarium.

Dla wszystkich osób, które chcą profesjonalnie zajmować się swoim akwarium przewodnik ten stanowi tylko niezbędne podstawy do dalszej nauki

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA