Mroźna mgła -1
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Marzec 1942 r. był czwartym miesiącem funkcjonowania obozu zagłady Kulmhof

Autor: Muzeum w Chełmnie 03 Marzec 2021 przeczytasz w ok. 3 min.
Marzec 1942 r. był czwartym miesiącem funkcjonowania obozu zagłady Kulmhof
© Archiwum IPN w Warsz
(0) | Czytano:
7,539 razy | przeczytasz w ok. 3 min.
nieistniejący już młyn we wsi Zawadka

W tym miesiącu SS-Sonderkommando przystąpiło do likwidacji gett lokalnych w powiecie kutnowskim. 2 marca do Chełmna trafiło 900 Żydów z Krośniewic, następnego dnia do obozu wywieziono 3200 osób z getta w Żychlinie.

R E K L A M A
0
Czytano:
7,539 razy
Udostępnij
Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Nocna akcja gaśnicza w centrum Koła

Na przełomie marca i kwietnia (dokładna data nieznana) do Kulmhof wywieziono 6000 Żydów z getta kutnowskiego oraz 15 osób z Lubrańca (powiat włocławski). W marcu (dokładna data również nieznana) do ośrodka zagłady trafiło 300-500 Żydów z Ozorkowa. Oprócz transportów ofiar z lokalnych gett do obozu wywieziono 24.699 Żydów z getta łódzkiego – była to największa liczba ofiar przewiezionych z Litzmannstadt Getto w obu okresach funkcjonowania obozu. Łącznie w marcu 1942 r. zamordowano w Kulmhof około 35 tysięcy osób. 

Transporty ofiar do obozu zagłady Kulmhof w lutym 1942 r. :

  • 2 marca                                               Krośniewice         900
  • 3 marca                                               Żychlin                 3200
  • Koniec marca–początek kwietnia      Kutno                   6000
  • Marzec–kwiecień                                Lubraniec             15
  • Marzec (?)                                           Ozorków              300-500
  • 1-31 marca              Łódź (Litzmannstadt Getto)           24699


Marzec 1942 r. był również miesiącem w którym zmieniono procedurę przywozu ofiar z łódzkiego getta na teren obozu zagłady. Od 1 marca, na skutek skarg kolskich Niemców zrezygnowano z prowadzenia ofiar przez miasto. Na stacji kolejowej przesadzano Żydów do ciężarówek i dowożono do wsi Zawadka, gdzie spędzały noc w młynie. Procedura uległa kolejnej zmianie 14 marca, od tego dnia ofiary przewożono z dworca koleją wąskotorową do wsi Powiercie, skąd pędzono je do młyna w Zawadce. Kolejka nie mogła dojechać do Chełmna w związku z uszkodzeniem w 1939 r. mostu na rzece Rgilewce. Mostek naprawiono dopiero w II połowie 1942 r. praktycznie po zakończeniu wywózek z getta łódzkiego .

W marcu 1942 r. nastąpiła również zmiana na stanowisku komendanta obozu. Dotychczasowy, Herbert Lange, został przeniesiony do Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy w Berlinie, natomiast jego obowiązki w Chełmnie zaczął pełnić Kriminalkommissar i Hauptsturmführer Hans Bothmann. Urodzony 11 listopada 1911 r. w miejscowości Lohe (Szlezwik-Holsztyn). Do Służby Bezpieczeństwa wstąpił w 1933 r. Od momentu przybycia do Chełmna, jednostkę specjalną którą kierował zaczęto nazywać jego nazwiskiem SS-Sonderkommando Bothmann (nazywano ją również SS-Sonderkommando Kulmhof). Oficjalnie został przeniesiony z Lipska do placówki Gestapo w Poznaniu. Do Poznania przeprowadził swoją rodzinę (żona i dwójka dzieci), którą odwiedzał w weekendy. Regularnie bywał na spotkaniach w biurach oficerów Gestapo lub Wyższego Dowódcy SS i Policji w Poznaniu oraz w Zarządzie Getta i placówki Gestapo w Łodzi. Zmiana na stanowisku komendanta została dobrze przyjęta przez załogę obozu, gdyż w stosunku do swoich podwładnych był on mniej rygorystyczny niż Lange. Wobec ofiar przywożonych do obozu był on jednak bardzo brutalny i okrutny. 

Zdjęcie: nieistniejący już młyn we wsi Zawadka, fot. wykonana podczas śledztwa prowadzonego w latach 1945 - 1946 przez sędziego śledczego Władysława Bednarza. Archiwum IPN w Warszawie 

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Polityka
Anna Bryłka jedynką Konfederacji do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce
14 godziny temu 2,570 1

Anna Bryłka jedynką Konfederacji do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce

Kino
Kino w Kole zaprasza na film Biała odwaga
15 godziny temu 1,344

Kino w Kole zaprasza na film Biała odwaga

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 18.04.2024
16 godziny temu 4,280

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 18.04.2024

Gmina Kościelec
Kościelec - Ekshumacja ofiar hitlerowskiego mordu w Turach
17 godziny temu 4,598

Kościelec - Ekshumacja ofiar hitlerowskiego mordu w Turach

Inne
Policjanci odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole
1 dzień temu 1,502

Policjanci odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole

Inne
Zapobieganie oszustwom: Policja spotyka się z seniorami w Osieku Małym
1 dzień temu 1,736

Zapobieganie oszustwom: Policja spotyka się z seniorami w Osieku Małym

R E K L A M A