R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Rozliczanie PIT w internecie - co warto wiedzieć?

30 dni temu | Źródło: partner | Wyświetleń artykułu: 747 | Komentarzy: 0

Rozliczenie PIT to proces obejmujący przygotowanie i złożenie rocznego zeznania podatkowego. Stanowi ono podstawę do zapłaty podatku lub zwrotu nadpłaty za zaliczki. Chociaż z każdym kolejnym rokiem załatwienie tego typu formalności jest coraz bardziej uproszczone, to nadal wiele osób ma różnego rodzaju wątpliwości. Przedstawiamy najważniejsze informacje, dzięki którym rozliczysz się prawidłowo!
Foto:partner
R E K L A M A

Na każdej osobie pracującej legalnie w Polsce spoczywa obowiązek składania rocznego zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego. Maksymalny termin, do którego trzeba załatwić wszystkie formalności to 30 kwietnia. Nie dotyczy to jedynie przedsiębiorców korzystających z ryczałtu lub karty podatkowej, którzy muszą wysłać dokument do 31 stycznia. Takie zeznanie powinno być dostarczone pocztą lub złożone osobiście w formie elektronicznej. W tym celu warto wykorzystać darmowy program do PIT 37 online usprawniający cały proces.

Jak złożyć PIT za pośrednictwem internetu?

Od 2019 roku rozliczenie PIT to szybki i wyjątkowo łatwy proces. Pracownicy nie muszą już samodzielnie wypełniać dokumentów, a jedynie zaakceptować lub w razie potrzeby poprawić formularz przygotowany przez Urząd Skarbowy. W tym celu świetnie sprawdzi się aplikacja do rozliczania PIT, w której uzupełnisz pominięte dane. Jeśli chcesz, możesz też odrzucić całkowicie deklarację i samodzielnie rozliczyć się z fiskusem. W przypadku braku ruchu ze strony podatnika zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane. Do 1 czerwca dostępna będzie opcja korekty zeznania.

Program do rozliczenia PIT 37 przyda się też dla osób, które chciałyby przeznaczyć część swojego podatku na cele charytatywne. Taka działanie jest niezwykle proste i w pełni bezpieczne, a przy tym nie wymaga dodatkowych opłat. W ten sposób możesz skutecznie wesprzeć potrzebujące osoby za zaledwie jednym kliknięciem. Jeśli chcesz przekazać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego czy fundacje na niepełnosprawne lub chore dzieci, możesz sprawdzić KRS na tej stronie internetowej: http://fundacjaagnieszka.pl/.

Kto ma obowiązek rozliczania się z PIT?

Do corocznego rozliczania deklaracji PIT zobowiązani są wszyscy podatnicy danego kraju. W Polsce jest to uregulowane przepisami zawartymi w Konstytucji RP i ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wypełnienie tych formalności pozwala ustalić, jaka kwota podatku została pobrana przez podatnika. W wielu przypadkach okazuje się, że suma wpłaconych zaliczek jest zbyt niska lub za wysoka. W pierwszej z tych sytuacji trzeba uregulować należność w Urzędzie Skarbowym, zaś w drugiej nadwyżka zostaje zwrócona.

Obowiązkowi rozliczenia PIT podlega każda osoba fizyczna. Do 18. roku życia podatnicy podlegają deklaracji złożonej przez rodziców lub opiekunów prawnych. Natomiast po osiągnięciu pełnoletności i osiągnięciu dochodów trzeba to zrobić samodzielnie. Należy pamiętać, że podatki muszą płacić zarówno polscy rezydenci, jak i osoby spoza kraju, jednak uzyskujących przychód na terenie Polski.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA