R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Powiat Kolski

Czworaczki lęgu bociana czarnego w Nadleśnictwie Koło zaobrączkowane

05-07-2021 10:51 | Źródło: Nadleśnictwo Koło | Wyświetleń artykułu: 6,220 | Komentarzy: 0

Bocian czarny to gatunek, który podlega ścisłej ochronie. Ptaki chronione są do tego stopnia, że dokładna lokalizacja ich gniazd pozostaje tajemnicą. W Polsce wokół zajętych gniazd w promieniu do 200 metrów tworzy się, zgodnie z przepisami prawa ochrony przyrody, strefy ochrony całorocznej oraz w promieniu do 500 m od gniazda strefy ochrony okresowej. Strefa ochrony okresowej ma chronić ptaki w okresie lęgowym, czyli od 15 marca do 31 sierpnia.

Foto:Nadleśnictwo Koło
R E K L A M A

W wielkopolskich lasach gniazduje największa i najbardziej zwarta populacja tegoż gatunku, a nasza Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu utrzymuje pozycję polskiego bocianiego lidera. To doskonały przykład na to jak współpraca pomiędzy naukowcami, leśnikami i pasjonatami, przy odpowiednich regulacjach prawnych, może przynieść wymierne korzyści.

Kolskie "czworaczki" bociana czarnego zaobrączkował, poważył, pomierzył oraz ocenił stan zdrowotny Pan  Dariusz Anderwald, prezes Komitet Ochrony Orłów, jak również kierownik pomyślnie zrealizowanego projektu „BocianiMy w Lasach. Dobre praktyki ochrony i zarządzania populacją bociana czarnego Ciconia nigra na terenach leśnych” Leśny Zakład Doświadczalny SGGW w Rogowie i  Komitetu Ochrony Orłów ; realizowanego na terenie 20 obszarów Natura 2000, 17 Leśnych Kompleksów Promocyjnych, 48 nadleśnictw Lasy Państwowe.

Jako gospodarze terenu leśnego z wielką radością przyglądaliśmy się naszym bocianim „podopiecznym”, a możliwość ich bliższego poznania podczas obrączkowania jest dla nas niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem. O tym, że młode są wiedzieliśmy, ale ile ich tam jest w tym gnieździe? A gniazdo słusznych rozmiarów, ponad metr średnicy, może ważyć powyżej tony.  A zwłaszcza to, dobudowywane, poprawiane co roku przez parę dorosłych bocianów czarnych, która wraca do nas i wyprowadza lęgi od 13 lat!

-Nadleśnictwo Koło.

Dopowiemy, że 2 najstarsze pisklęta bocianów z kolskiego gniazda otrzymały ptasie logery- specjalne lokalizatory, w pełni bezpieczne dla zwierząt urządzenia, które rejestrują lokalizację ptaka w systemie GPS w zadanym interwale czasu i zapisują współrzędne we wbudowanej pamięci. Dzięki nim prześledzimy wędrówki naszych podopiecznych. Wiedza ta pomoże lepiej chronić bociany czarne, ponieważ w drodze na zimowiska w Afryce czeka na nie wiele niebezpieczeństw.

- dodają

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze