R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Poradnik

Utrata zniżek a ceny ubezpieczenia OC. O ile wzrosną?

28-07-2021 13:45 | Źródło: Partner | Wyświetleń artykułu: 3,203 | Komentarzy: 0

Wyliczenie podstawowej składki ubezpieczeniowej - to właśnie od niej zaczyna się kalkulacja składki OC. W efekcie jednak poznamy jedynie bazową cenę, którą następnie ubezpieczyciel skoryguje na podstawie posiadanych przez kierowcę zniżek lub zwyżek w OC. W nieciekawym położeniu mogą być zatem ci, którzy w wyniku szkody utracili zniżki na ubezpieczenie. Dlaczego? Taka utrata może ich słono kosztować. O ile wzrośnie cena ubezpieczenia OC po utracie zniżek? Oto jest pytanie!

Foto:partner
R E K L A M A

System bonus-malus, czyli jak nagradza się bezszkodowych kierowców?

Polityka, jaka rządzi systemem premiowania i karania kierowców pozostawia wiele znaków zapytania. Choć oczywistym jest, że z każdym rokiem bezszkodowej jazdy gromadzimy na swoim koncie cenne zniżki OC, a z każdą stłuczką je tracimy - wciąż nie wiadomo ile dokładnie możemy “zarobić”, a jak wiele stracić w momencie utraty zniżek. Te dla kierowców są niebywale cenne, ponieważ kształtują poniekąd wysokość ostatecznej składki ubezpieczeniowej. Wbrew pozorom nie są jednak jej wyznacznikiem - są tylko jednym z kryteriów, które mają wpływ na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. 

System klasyfikacji kierowców na podstawie szkód

Wysokość składki ubezpieczeniowej kształtowana jest przez szereg różnych czynników. Ubezpieczyciele wezmą pod uwagę wiek kierowcy i jego doświadczenie za kółkiem, miejsce zamieszkania, parametry techniczne auta czy chociażby miejsce garażowania pojazdu. Wszystko to ma mniejszy lub większy wpływ na wysokość składki. Jest jeszcze jeden czynnik, który choć może wydawać się decydujący, tak naprawdę nie jest w stanie zaważyć na cenie polisy. Mowa tutaj oczywiście o zniżkach OC, które możemy kolekcjonować na swoim koncie latami bezszkodowej jazdy. 

Idea systemu bonus-malus i przyznawania zniżek czy zwyżek polega na klasyfikacji kierowców na podstawie dotychczasowych szkód. Polityka ich  przyznawania jest jednak indywidualnie ustalana przez każdego z ubezpieczycieli. Można jednak przyjąć, że standardowo rok bezpiecznej jazdy bez żadnej szkody na koncie, to 10 proc. zniżki OC. Każda szkoda może sprawić, że dokładnie taką samą zniżkę utracimy. Nie jest to jednak regułą, ponieważ na rynku znajdziemy towarzystwa ubezpieczeniowe, które nieco hojniej nagradzają kierowców, a za spowodowaną szkodę odejmują im 20 proc. zniżki lub więcej. 

Zniżka zniżce nierówna, czyli jak kalkulować składki OC

Wspomniany wyżej system bonus-malus w każdym towarzystwie wygląda nieco inaczej, ale w podobny sposób oddziałuje na wysokość składki ubezpieczeniowej. Kierowca posiadający na swoim koncie maksymalną ilość zniżek może liczyć na zdecydowanie tańsze ubezpieczenie samochodu. Standardowo, za polisę OC może zapłacić nawet 60 proc. mniej niż wyniosła w jego przypadku bazowa składka polisy. Ale czy zniżki są rzeczywiście gwarantem najtańszego OC? Nie do końca. 

Każdy ubezpieczyciel nieco inną wagę przykłada do poszczególnych czynników kształtujących cenę OC. Dla jednego kluczowy będzie wiek kierowcy, a niedoświadczony adept motoryzacji zostanie potraktowany horrendalną składką ubezpieczeniową, a kolejne towarzystwo przywiąże większą wagę do innych aspektów związanych chociażby z miejscem zamieszkania kierowcy czy samymi parametrami auta. 

Ile kosztuje OC po zniżce? Sprawdź, zanim kupisz!

W efekcie może się okazać, że cena uwzględniająca maksymalną zniżkę OC w jednym towarzystwie będzie na porównywalnym poziomie z bazową składką w innym. To właśnie dlatego, przed zakupem ubezpieczenia, warto zorientować się w sytuacji na rynku i sprawdzić co do zaoferowania mają nam poszczególni ubezpieczyciele. Szybkim i sprawdzonym sposobem jest skorzystanie z dostępnych w internecie narzędzi umożliwiających wyliczenie składki ubezpieczenia, a także jego bezpośredni zakup. 

Jeśli szukasz ubezpieczenia komunikacyjnego, a ponadto zależy Ci na kompleksowej ochronie jako kierowcy, koniecznie sprawdź co do zaproponowania ma marka Beesafe, która wyróżnia się nie tylko ekstremalnie szybkim kalkulatorem OC, ale także bogatym zapleczem dodatków do ubezpieczenia.

undefined

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze