R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Dawno temu

Moralność Pani Dulskiej na tapecie Narodowego Czytania 2021

06-09-2021 10:23 | Źródło: UM Koło | Wyświetleń artykułu: 5,203 | Komentarzy: 2

Pod znakiem Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej przebiegła 10. edycja Narodowego Czytania 2021. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Foto:UM KOłó
R E K L A M A

W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. W ubiegłym roku Balladynę Juliusza Słowackiego.
Moralność pani Dulskiej to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim uniwersalne przesłanie moralne, a pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego.
 
W Kole, w Parku St. Moniuszki, miało miejsce czytanie z podziałem na role, z udziałem narratora, zaaranżowaniem przestrzeni. Uznać zatem można, że obecni byli świadkami małej inscenizacji. W postaci wcielili się zarówno seniorzy jak i młodzież, co dowodzi, że sztuka ta znajduje uznanie w każdym pokoleniu. Kolską akcję zorganizowała jak zawsze pięknie nasza książnica.R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (2) Pokaż komentarze