(7)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Bezchmurnie 9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Kolski Budżet Obywatelski. Co poszło nie tak? Ile kosztował projekt?

Autor: Redakcja e-kolo.pl 28 Wrzesień 2021 przeczytasz w ok. 3 min.
Kolski Budżet Obywatelski. Co poszło nie tak? Ile kosztował projekt?
© KBO
(7) | Czytano:
8,231 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Realizacja Kolskiego Budżetu Obywatelskiego zapisana była w programie wyborczym Krzysztofa Witkowskiego. W tym roku został wdrożony w życie. Co jednak poszło nie tak, że w procesie głosowania nie mieliśmy na co głosować?

R E K L A M A
7
Czytano:
8,231 razy
Udostępnij
Ankieta
Czy KBO jest w Kole potrzebny?

Postanowiliśmy skierować pytania do Urzędu Miejskiego w Kole o organizację Kolskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Jaki był zamysł stworzenia KBO?

Celem KBO jest współdecydowanie mieszkańców Koła o przeznaczeniu cześci środków finansowych z budżetu miasta na wybrane przez siebie cele. KBO ma służyć z jednej strony do aktywizacji mieszkańców w życiu publicznym, zachęcić do działania na rzecz najbliższego otoczenia, a z drugiej strony sprzyjać większej otwartości organów samorządowych na potrzeby danej wspólnoty oraz większej trafności podejmowanych decyzji inwestycyjnych. KBO ma istotną funkcję społeczną, mianowicie mieszkańcy współdecydują o rozwoju miasta oraz zwiększa się poczucie identyfikacji mieszkańców z miejscem swojego zamieszkania i chęć angażowania się we wspólne sprawy.

W jaki sposób urząd promował KBO?

  • na stronie internetowej kolo.pl
  • na profilu facebookowym Miasto Koło
  • wydano promocyjne ulotki i dostarczono je do skrzynek listowych mieszkańców (6 000 sztuk)
  • artykuł w biuletynie informacyjnym "Głos z Ratusza"
  • informacja w Telewizji Kablowej S.M. w Kole

Ile kosztowała organizacja KBO?

  • koszt systemu informatycznego obsługującego KBO - 7060,20 złotych brutto (www.konsultacjejst.pl)
  • ulotki promocyjne 6000 szt - 827,79 zł brutto

Dlaczego zdaniem Włodarza tegoroczny KBO nie doszedł do skutku (dlaczego nikt nie zgłosił projektu spełniającego wymogi regulaminu)

W ramach KBO na rok 2022 wpłynęły 3 projekty: dwa projektu Spółdzielni Mieszkaniowej w Kole oraz Stowarzyszenia Budowy Pomnika-Ławeczki Czesława Freudenreicha w Kole. Po analizie projektów przez zespół powołany zarządzeniem Burmistrza Miasta Koła, który to oceniał i weryfikował złożóne projekty stwierdzono, że Spółdzielnia Mieszkaniowa w rozumieniu obecnie obowiązującej uchwały nie może być projektodawcą. Projektodawcą jest mieszkaniec, który składa projekt do realizacji w ramach KBO. Uprawnione również do udziału w KBO są organizacje pozarządowe, które nie są jednostkami ani organami administracji publicznej oraz których działalność nie jest nastawiona na osiągnięcie zysku, i które działają na terenie Gminy Miejskiej Koło.  Projekt złożony przez Stowarzyszenie Budowy Pomnika-Ławeczki Czesława Freudenreicha w Kole nie spełnił wymogów formalnych, z uwagi na brak wymaganej listy z podpisami mieszkańców popierających projekt. Nabór projektów w ramach KBO zostanie powtórzony w 2022r. z realizacją w 2023r. Mam nadzieję, że KBO będzie cieszył się zainteresowaniem wśród mieszkańców Koła, oraz, że projekty zostaną prawidłowo złożone przez wnioskodawców. 

Na powyższe pytania odpowiedział Burmistrz Miasta Koła

Czy wszyscy wiedzieli o KBO?

Zapytaliśmy naszych czytelników na facebooku, czy mieli wiedze o prowadzonym przez Urząd projekcie KBO. Wielu pozostawiło odpowiedź, że "nie". Czy zatem można powiedzieć, że poczynione zostały wszystkie możliwe kroki, aby mieszkańcy Koła dowiedzieli się o prowadzonym KBO?. Może brak większej liczby zgłoszonych projektów było wynikiem braku świadomości wśród mieszkańców, że mogą brać udział w tak ważnym projekcie. 

 

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (7)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
czytelnik · 28 Wrzesień 2021
Nikt nic nie zgłosił, ponieważ miejscowa społeczność jest przede wszystkim aktywna w krytyce wszystkiego a nie w pomysłach na coś nowego.
LUKASZEWSKA RYSZARDA · 01 Październik 2021
SZANOWNI MIESZKANCY MIASTA KOLA ZGODNIE Z OBIETNICA PRECYZUJE ZAKUP PRZEZ PANA WITKOWSKIEGO DWUKROTNIE TYCH SAMYCH WIDOKOWEK / DLA DOBRA MIESZKANCOW???/ POZYCJA KSAZKOWA / TYTUL KOLO NA DAWNEJ WIDOKOWCE AUTOR KRZYSZTOF WITKOWSKI WYDAWCA / MUZEUM TECHNIK CERAMICZBYCH KOLO SZABOWNY PANIE TO NIEDOMOGI PAMIECI SPOWODOWALY PIWTORNY ZAKUP TYCH WIDOKOWE ? JAK NA PRAWNIKA SLABY POTENCJAL PAMIECIOWY POZYCJA ZOSTALA WYDANA W ROKU 2009 BEDZIEMY DALEJ ROBIC ROZLICZENIA NA FORUM GDYZ PAN NIE POTRAFI JAK MOWIA LUDZIE BEZ TYTULOW NAUKOWYCH / WZIAC NA KLATE NIE MOZNA POZWOLIC ABY PAN TAK GRASOWAK DO KONCA SWOJEJ KADENCJI POZDRAWIAM WSZYSTKICH OSZUKANYCH WYBORCOW PANA WITKOWSKIEGO
LUKASZEWSKA RYSZARDA · 30 Wrzesień 2021
SZANOWNY PANIE BURMISTRZU WITKOWSKI! OBEJRZALAM WCZORAJSZA SESJE RADY MIEJSKIEJ I NA MIEJSCU BURMISTRZA MIASTA SIEDZIAL PYSZNY ZADUFANY ZAKLAMANY LUDZIK SZANOWNY PANIE SWOJE PRYWATNE PASJE Z DZIEDZINY HISTORII REALIZUJ Z WLASNYCH ZASOBOW FINANSIWYCH A NIE BUDZETU MIASTA NIE OSZUKUJ.LUDZI ZE TO DLA NICH PRIORYTET RUINY ZAMKU OWSZEM ALE ZALATWIAJMY BIEZACE PROBLEMY SZESC LAT TEMU WYDAL PAN KSIAZKE HISTORIA MIASTA KOLA ZAWIERA ONA TE SAME WIDOKOWKI KTORE PAN OSTATNIO KUPIL ZA CIEZKIE TYSIACE ZARABIA PAN NA BUDZECIE MIASTA JAK SIE DA I GDZIE SIE DA POWOLAL PAN ZESPOL FACHOWCOW JAKO TLUMACZY STAROLACINSKIEGO TEKSTU NA JEZYK POLSKI DROGI PANIE OGSRNIJ SIE KTO Z TEGO ZESPOLU MA UPRAWNIENIA TLUMACZA LACINY WYWODZACEJ SIE Z GREKI? PAN MA? MIESZKANCY NIE OTRZYMUJA NALEZNYCH IM INFORMACJI WSZYSTKO I WSZYSTKICH PAN ZBYWA BYLE BYLA KASA POSTARAM SIE PRZEKAZYWAC MIESZKANCOM WIARYGODNE INFORMACJE ZA AWANSE SKORUMPOWAL PAN PRACOWNIKOW CELEM POSWIADCZANIA NIPRAWDY /PANI KWIREG/ PRZEPRASZAM JEZELI ZNIEKSZTALCILAM NAZWISKO/ DO RAD NADZORCZYCH PIWOLAL PAN LUDZ BEZ PRZYGOTOWANIA WYMAGANEGO ZATRUDNIL PAN CALA KANCELARIE RADCY PRAWNEGOBLAZEJA SARNOWSKIEGO / KONIN /JULIUSZA SLOWACKIEGO14/A PANI ANDZELIKA PIECHOWAK Z TEJ KANCELARII REPREZENTUJE W SADACH KTBS JA PYTAM KTO PANU POZWALA NA TAKA GOSPODARKE PANSTWOWYM FUNDUSZEM? KTO FINANSOWAL PANA KAMPANIE WYBORCZA JAK RZECZYWISCIE WYGLADALO PRZYZNANIE NAGRODY PANU GAJDZIE W KOLEJNYCH WPISACH MIESZKANCY BEDE INFOMOWANI O WSZYSTKIM CO DAWNO WINNI WIEDZIEC TEN KRAJ NIE ZAMIESZKUJE 40000000MLN IDIOTOW DZIEKUJE
LUKASZEWSKA RYSZARDA · 28 Wrzesień 2021
SZANOWNY PANIE BURMISTRZU! PROSZE SKONCZ TA FARSE ZWIAZANA Z BUDZETEM MIASTO NIE MA PIENIEDZY NA NIC JEDYNIE OGROMNE ZADLU,ENIE KREDYTOWE NADEJDZIE DZIEN KIEDY ODPOWIE PAN ZA NIEZGODNE Z PRAWEM GOSPODAROWANIE BUDZETEM PANSCY PSEUDOPRZYJACIELE ZAPOMNIELI O PODSTAWOWEJ SPRAWIE/ BURMISTRZ JEST ORGANEM WYKONAWCZYM NATOMIAST UCHWALODAWCZYM I KONTROLNYM JEST RADA MIASTA I TO ONA GIOWNIE ODPOWIADA ZA OPERACJE FINANSOWE W KOLE RADNYM JEST SIE PRZEZ 4 KADENCJE CZYLI CI SAMI LUDZIE ROBIA CO CHCA BLEDY JEDNEJ KADENCJI PRZEDROWADZAJA NA NASTEPNA ITAK W KOLOPANIE BURMISTRZU INTELIGENTNY CZLOWIEK WIE CO OZNACZ FUNDUSZ OBYWATELSKI URUCHOMIONY W ROKU 2015 PANA POPR,EDNIK ZAWIESIL JEGO WYKONANIE NA DWA LATA NIE ZDAZYL TEGO WYKONAC PAN URUCHAMIA KOLRNY BUDZET A GDZIE ZAMROZONE.FUNDUSZE POPR,EDNIKA ? FUNDUSZ ZAMROZONY TO NIE TO SAMO CO FUNDUSZ WYDANY SZANOWNY PANIE WITKOWSKI DOSC TEJ ZABAWY W BURMISTRZA WEZ SIE PAN ZA PORZADNE ZARZDZANIEMIASTEM I PROBLEMAMI MIESZKANCOW POZWOLE SOBIE PANU PRZYPOMNIEC ZE ART 52 KP OBEJMUJE ROWNIEZ PREZESOW SPOLEK JEZELI PRZEWODNICZACYM RN JEST SZEREGOWY PRACOWNIK UM Z KONINA TO JAKIE UMOCOWANIE PRAWNE MA TAKA RADA POZDRAWIAM SZANOWNEGO PANA RADCE PRAWNEGO
wyborca · 28 Wrzesień 2021
moze niech burmistrz juz nie realizuje wiecej obietnic wyborczych... to wyjdzie na dobre
Marcin · 28 Wrzesień 2021
Dużo rzeczy poszło nie tak. Pisze się tylko i mydli ciemnym ludziom oczy. Gdzie jest inwestor z wyspy który miał wybudować galerię? Gdzie są pieniądze za które miał być przeprowadzony remont sejmiku? Gdzie są pieniądze na ocieplenie zjeżdżalni na basenie. Przecież już był wyłoniony wykonawca. Co to ma być?
Hmm · 28 Wrzesień 2021
Z calym szacunkiem ale widac urzad nie wie co to prawdziwa promocja. Telewizja kablowa - kto z mlodziezy oglada kablowke? Czy plaszczyzna, kaliskie i inne niespodzielniane osiedla ma kablowke? Obecnie ulotki traktuje sie jak odpad - bez czytania wrzuca do Kosza. Kto tu mowi o jakiejkolwiek promocji? Patrzmy jak budzety robi konin
czytelnik · 28 Wrzesień 2021
Nikt nic nie zgłosił, ponieważ miejscowa społeczność jest przede wszystkim aktywna w krytyce wszystkiego a nie w pomysłach na coś nowego.
Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]
8 godziny temu 9,142

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]

Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
2 dni temu 19,061

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

Miasto Koło
Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!
3 dni temu 61,838 19

Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!

Zatrzymania
Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami
4 dni temu 14,140 1

Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami

Powiat Kolski
Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd
4 dni temu 9,785 2

Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń
5 dni temu 3,831

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń

R E K L A M A