R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Polityka

Kolski Budżet Obywatelski. Co poszło nie tak? Ile kosztował projekt?

28-09-2021 08:56 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 7,203 | Komentarzy: 7

Realizacja Kolskiego Budżetu Obywatelskiego zapisana była w programie wyborczym Krzysztofa Witkowskiego. W tym roku został wdrożony w życie. Co jednak poszło nie tak, że w procesie głosowania nie mieliśmy na co głosować?

Foto:KBO
R E K L A M A

Postanowiliśmy skierować pytania do Urzędu Miejskiego w Kole o organizację Kolskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Jaki był zamysł stworzenia KBO?

Celem KBO jest współdecydowanie mieszkańców Koła o przeznaczeniu cześci środków finansowych z budżetu miasta na wybrane przez siebie cele. KBO ma służyć z jednej strony do aktywizacji mieszkańców w życiu publicznym, zachęcić do działania na rzecz najbliższego otoczenia, a z drugiej strony sprzyjać większej otwartości organów samorządowych na potrzeby danej wspólnoty oraz większej trafności podejmowanych decyzji inwestycyjnych. KBO ma istotną funkcję społeczną, mianowicie mieszkańcy współdecydują o rozwoju miasta oraz zwiększa się poczucie identyfikacji mieszkańców z miejscem swojego zamieszkania i chęć angażowania się we wspólne sprawy.

W jaki sposób urząd promował KBO?

  • na stronie internetowej kolo.pl
  • na profilu facebookowym Miasto Koło
  • wydano promocyjne ulotki i dostarczono je do skrzynek listowych mieszkańców (6 000 sztuk)
  • artykuł w biuletynie informacyjnym "Głos z Ratusza"
  • informacja w Telewizji Kablowej S.M. w Kole

Ile kosztowała organizacja KBO?

  • koszt systemu informatycznego obsługującego KBO - 7060,20 złotych brutto (www.konsultacjejst.pl)
  • ulotki promocyjne 6000 szt - 827,79 zł brutto

Dlaczego zdaniem Włodarza tegoroczny KBO nie doszedł do skutku (dlaczego nikt nie zgłosił projektu spełniającego wymogi regulaminu)

W ramach KBO na rok 2022 wpłynęły 3 projekty: dwa projektu Spółdzielni Mieszkaniowej w Kole oraz Stowarzyszenia Budowy Pomnika-Ławeczki Czesława Freudenreicha w Kole. Po analizie projektów przez zespół powołany zarządzeniem Burmistrza Miasta Koła, który to oceniał i weryfikował złożóne projekty stwierdzono, że Spółdzielnia Mieszkaniowa w rozumieniu obecnie obowiązującej uchwały nie może być projektodawcą. Projektodawcą jest mieszkaniec, który składa projekt do realizacji w ramach KBO. Uprawnione również do udziału w KBO są organizacje pozarządowe, które nie są jednostkami ani organami administracji publicznej oraz których działalność nie jest nastawiona na osiągnięcie zysku, i które działają na terenie Gminy Miejskiej Koło.  Projekt złożony przez Stowarzyszenie Budowy Pomnika-Ławeczki Czesława Freudenreicha w Kole nie spełnił wymogów formalnych, z uwagi na brak wymaganej listy z podpisami mieszkańców popierających projekt. Nabór projektów w ramach KBO zostanie powtórzony w 2022r. z realizacją w 2023r. Mam nadzieję, że KBO będzie cieszył się zainteresowaniem wśród mieszkańców Koła, oraz, że projekty zostaną prawidłowo złożone przez wnioskodawców. 

Na powyższe pytania odpowiedział Burmistrz Miasta Koła

Czy wszyscy wiedzieli o KBO?

Zapytaliśmy naszych czytelników na facebooku, czy mieli wiedze o prowadzonym przez Urząd projekcie KBO. Wielu pozostawiło odpowiedź, że "nie". Czy zatem można powiedzieć, że poczynione zostały wszystkie możliwe kroki, aby mieszkańcy Koła dowiedzieli się o prowadzonym KBO?. Może brak większej liczby zgłoszonych projektów było wynikiem braku świadomości wśród mieszkańców, że mogą brać udział w tak ważnym projekcie. 

 


SONDA
Czy KBO jest w Kole potrzebny?
R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (7) Pokaż komentarze