R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Powiat Kolski

Okulistyka dziecięca tematem przewodnim 30. Finału WOŚP

10-10-2021 10:37 | Źródło: PAP | Wyświetleń artykułu: 2,936 | Komentarzy: 1

Szeroko pojęta okulistyka dziecięca będzie tematem przewodnim jubileuszowego 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 30 stycznia 2022 r. – poinformował w sobotę Jurek Owsiak podczas spotkania w podłódzkim Tuszynie z przedstawicielami sztabów WOŚP.

Foto:PAP
R E K L A M A

"Jubileuszowa orkiestra zabrzmi dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Będzie to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, jednak nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów. Fundacja od 20 lat prowadzi Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, w którego ramach przebadano blisko 255 tys. dzieci, a wzrok uratowano 10,6 tys. dzieci" – przekazała Fundacja WOŚP w komunikacie.

Według jej danych oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej i wydzielone łóżka dziecięce na oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej. One też wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny.

Na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest co roku kilkanaście tysięcy pacjentów. Poza pogorszeniem ostrości wzroku, najczęstszymi powodami tych hospitalizacji jest jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. W 2019 r. przeprowadzono blisko 650 operacji okulistycznych u dzieci, z czego najwięcej – ponad 25 proc. – stanowiły operacje guzów.

"Choroby oczu mogą występować u dzieci w każdym wieku, poczynając od wad uwarunkowanych genetycznie, w tym chorób metabolicznych i zmian rozwojowych u niemowląt, patologii związanej z wcześniactwem, zapalenia błony naczyniowej, zapalenia i zwyrodnienia siatkówki oraz nerwu wzrokowego o różnej etiologii, powikłań nimi wywołanych, chorób pasożytniczych i odzwierzęcych, anomalii naczyniowych, nowotworów złośliwych wewnątrz– i zewnątrzgałkowych, zaburzeń ocznych w przebiegu chorób układu krwionośnego, a na urazach oka kończąc. Niewyrównane wady refrakcji i zez są również częstymi przyczynami obniżenia ostrości wzroku i dysfunkcji wzrokowych u dzieci i młodzieży" – podkreśliła okulistka prof. dr hab. Mirosława Grałek, ekspertka Fundacji WOŚP.

Dodała, że różnorodność chorób oczu wieku dziecięcego wymaga nie tylko rozległej wiedzy, szczegółowej znajomości zmian patologicznych występujących w obrębie narządu wzroku, umiejętności postępowania z małym pacjentem i współpracy z jego rodzicami bądź opiekunami, ale także dobrego wyposażenia w specjalistyczną aparaturę medyczną. Właśnie to będzie głównym celem 30. Finału WOŚP.

Obok licznych specjalistycznych urządzeń, które wskazywane są przez szpitale jako niezbędne do sprawnego diagnozowania i leczenia pacjentów okulistycznych, jednym z kluczowych zakupów WOŚP ma być angiograf dwupłaszczyznowy. Pozwala on na leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej.

Celem Finału ma być również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych. Dzięki niemu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.

Jurek Owsiak poinformował o celu przyszłorocznej zbiórki w podłódzkim Tuszynie na spotkaniu z kilkudziesięcioma sztabami WOŚP. Zapowiedziano, że oficjalna rejestracja lokalnych zbiórek 30. Finału ruszy 11 października, a rekrutacja wolontariuszy – 8 listopada.

W tegorocznej zbiórce, która odbyła się w styczniu, na zakup sprzętu dla dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy zebrano ponad 210,8 mln zł, czyli ponad 20 mln więcej niż rok wcześniej. W organizację 29. Finału włączyły się 1362 sztaby, w tym 79 sztabów zagranicznych w 28 krajach. (PAP)

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (1) Pokaż komentarze