R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Biblioteka

Czytanie wzmacnia

11-10-2021 13:01 | Źródło: PiMBP w Kole | Wyświetleń artykułu: 1,155 | Komentarzy: 0

Za nami VII wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, które odbyło się sobotę 9 października 2021 r. pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. W organizację Nocy... włączyły się biblioteki: szkolne, publiczne, pedagogiczne, wyższych uczelni, parafialne, klasztorne, muzealne, wojskowe, szpitalne, więzienne, społeczne, instytutów naukowych, rozmaitych instytucji i organizacji. Od najstarszych książnic po „szafy” z książkami. Noc... była wielkim świętem bibliotek i czytania – akcja jak co roku zachęcała do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Akcję zainicjowało -  w 2015 roku - i rozwija Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów - Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów. Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w  Kole, która uczestniczy w akcji od jej zarania,  w tym roku  gościła grupę drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kole, podopiecznych pani Anny Tębackiej. W spotkaniu, poza wychowawczynią klasy,  uczestniczyły także panie - Beata Oborska i Małgorzata Krajewska.
Foto:PiMBP w Kole | Uczestnicy Nocy Bibliotek 2021 w PiMBP w Kole
R E K L A M A

Podczas czterogodzinnego spotkania (15:00-19:00), dziewiętnastoosobowa grupa dzieci brała udział w głośnym czytaniu "Czterech zwykłych misek"  Iwony Chmielewskiej (książki obrazowej, zachwycającej wyważonym połączeniem minimalistycznego tekstu z piękną w swej prostocie ilustracją, przekazującej głęboką refleksję: o niesprawiedliwości społecznej i sile tworzenia; książki, która  w całości powstała w duchu recyclingu z używanych, nikomu już niepotrzebnych materiałów)  oraz "Książki bez obrazków" autorstwa Benjamina Josepha Novaka (rozbrajająco prostej, a zarazem genialnie skonstruowanej, wywołującej wybuchy śmiechu za każdym razem, gdy do niej zaglądamy). Dla dzieci przygotowano zabawy plastyczne,  tematycznie związane z odczytanymi  lekturami. Podczas zajęć powstała  pamiątkowa księga/wizytówka. Dzieci wzięły udział także  w warsztatach garncarskich, poznały fascynującą historię bursztynu. W programie znalazły się zabawy ruchowe z wykorzystaniem chusty KLANZA. Spotkanie zakończono spektaklem teatru Kamishibai [(kami to papier, shibai to teatr).  Papierowy Teatr to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai) – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania]. Goście Nocy Bibliotek  obejrzeli "Legendę o Królu Kruków", opowiadającą  o przyjaźni, lojalności, ale także uczącą dzieci szacunku do zwierząt i tego, że zawsze należy pomagać słabszym, będącą też świetnym wstępem do poznania historii oraz kultury regionu (opowiada genezę hejnału, który rozbrzmiewa z ratuszowej wieży w Poznaniu). Ilustracje do bajki wykonała bardzo utalentowana artystka Joanna Bartosik, tekst Ula Ziober.

R E K L A M A

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

x Zamknij reklamę