R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Gmina Kościelec

„BohaterOn w Twojej Szkole” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kościelcu

18-11-2021 07:45 | Źródło: UG Kościelec | Wyświetleń artykułu: 1,501 | Komentarzy: 0

W październiku i listopadzie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kościelcu po raz kolejny realizowano projekt upamiętniający rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i jego bohaterów.

Foto:

W związku z akcją „BohaterOn w Twojej Szkole” 4 października 2021 r. w  odbył się  uroczysty apel poświęcony 77. rocznicy tego największego zrywu niepodległościowego w okupowanej przez Niemców Europie. Uczniowie klas Va, Vb i VIIc pod opieką p. Ilony Anteckiej i p. Wiolety Kołuckiej oraz przy współpracy p. Agaty Grabowskiej przygotowali montaż poetycko-muzyczno-filmowy, w którym przypomnieli przebieg Powstania Warszawskiego oraz sylwetki jego uczestników.

            W ramach projektu przygotowano też wystawę pt.”63 DNI CHWAŁY”, na którą złożyły się zdjęcia i publikacje przybliżające tematykę Powstania Warszawskiego. Sporo miejsca na wystawie poświęcono postaci wielkiego bohatera tamtych dni - generała Janusza Brochwicza-Lewińskiego pseudonim „GRYF”, który wsławił się nie tylko słynną obroną pałacyku Michlera, o której piosenkę  pt. „Pałacyk Michla, Żytnia, Wola” napisał Ziutek Szczepański - podkomendny „Gryfa”, ale również brawurową akcją na aptekę Wendego, za co jako jeden z pierwszych otrzymał order Virtuti Militari.

            Pamięć o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach była również tematem godzin  wychowawczych i zajęć lekcyjnych zrealizowanych na podstawie scenariuszy i materiałów przygotowanych przez „BohaterOn”.

           Ponadto 7 października p. Ilona Antecka i p. Wioleta Kołucka zorganizowały dla uczniów naszej szkoły wycieczkę do Warszawy „Śladami bohaterów „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego”, na program której prócz miejsc związanych z książką Aleksandra Kamińskiego (pomnik „Akcji pod Arsenałem”, Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa upamiętniające Więzienie Gestapo w Alei Szucha)  uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Wojska Polskiego.  Na Powązkach uczestnicy wycieczki uczcili pamięć naszych bohaterów zapalając znicze na grobach „Alka”, „Zośki”, „Rudego”, „Kamyka” oraz bohaterów Powstania Warszawskiego m.in. na grobie gen. Janusza Brochwicza-Lewińskiego „Gryfa”.

         Jak co roku uczniowie klas IV-VIII w ramach projektu „BohaterOn Kartka dla Powstańca Warszawskiego” wykonali kartki dla żyjących powstańców, w których dają oni wyraz swojej pamięci i wdzięczności za ich patriotyzm i walkę o wolność ojczyzny. Kartki powstały pod opieką p. Mieczysławy Strzelińskiej.

R E K L A M A

Gmina Kościelec
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze