R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Poradnik

Prawo spadkowe - kto jest powołany do spadku?

08-12-2021 21:04 | Źródło: Partner | Wyświetleń artykułu: 12,708 | Komentarzy: 1

Prawo spadkowe budzi zwykle wiele emocji, ponieważ spadkobiercy nie zawsze są zgodni co do podziału majątku spadkowego. Jeśli zmarły zostawił testament, który nie uwzględnia wszystkich spadkobierców lub też rozdzielił swój majątek za życia, często konieczne jest dochodzenie swoich praw przed sądem. Jakie informacje z zakresu prawa spadkowego warto poznać?

Foto:partner
R E K L A M A

Otrzymanie spadku w ramach dziedziczenia ustawowego wymaga podjęcia pewnych działań. Zgodnie z prawem spadkowym spadek można przyjąć w całości lub z dobrodziejstwem inwentarza. Możliwe jest też odrzucenia spadku w całości. Zdarza się też, że spadkodawca zostawił testament, jeśli jednak tego nie zrobił, spadkobiercy dziedziczą zgodnie z ustawą, w zależności od tego, kto znajduje się w kręgu spadkobierców. Jak te kwestie regulują przepisy prawa spadkowego?

Prawo spadkowe – kto jest powołany do spadku?

Prawo spadkowe jest jednym z działów kodeksu cywilnego i określa wszelkie zasady dotyczące zasady podziału spadku po zmarłym. Jeśli pozostawił on testament, będzie to podstawa do dziedziczenia. W przeciwnym wypadku zastosowanie ma dziedziczenie ustawowe. Zanim poszukasz adwokata od prawa spadkowego w Poznaniu, dowiedz się, kto ma prawo do nabycia spadku po zmarłym. Powołani do spadku z ustawy są: 

  • zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki),
  • małżonek,
  • rodzice,
  • rodzeństwo i zstępni rodzeństwa,
  • dziadkowie,
  • pasierbowie,
  • gmina,
  • Skarb Państwa.

Prawo spadkowe określa kolejność, w jakiej spadkobiercy ustawowi będą powołani do spadku. W pierwszej kolejności są to dzieci i małżonek spadkodawcy. Jeśli jedno z dzieci nie dożyło otwarcia spadku, udział przypada jego dzieciom, czyli wnukom spadkodawcy. W sytuacji, gdy spadkodawca nie miał dzieci, do spadku zostają powołani jego małżonek oraz rodzice. Jeśli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, w jego miejsce zostaje powołane rodzeństwo spadkodawcy. Jeśli jednak, któreś z rodzeństwa nie żyje, jego część spadku przysługuje zstępnym rodzeństwa. 

Kiedy małżonek spadkodawcy ma prawo do całości spadku? Dzieje się tak, gdy zmarły nie pozostawił dzieci, rodziców, ani rodzeństwa. Jeśli natomiast spadkodawca nie posiadał również małżonka, do dziedziczenia zostają powołani dziadkowie. Jeśli któreś z dziadków nie dożyło otwarcia spadku, udział przypada jego zstępnym. W przypadku braku dzieci, udział tej osoby przypada pozostałym dziadkom. Do spadku mogą też być powołani pasierbowie spadkodawcy, o ile oboje ich rodzice nie dożyli otwarcia spadku. Jeśli zmarły nie pozostawił spadkodawców, jego majątek dziedziczy gmina, a w sytuacji, gdy nie da się ustalić miejsca zamieszkania zmarłego lub mieszkał on i zmarł za granicą, spadkobiercą jest Skarb Państwa.

Stwierdzenie nabycia spadku – co warto wiedzieć?

Choć przeprowadzenie sprawy o stwierdzenie nabycia spadku nie jest obowiązkowe, warto ją przeprowadzić, aby uporządkować sprawy spadkowe i uzyskać formalne potwierdzenie uzyskania praw do spadku. Aby stwierdzić nabycie spadku, należy złożyć wniosek do sądu rejonowego odpowiedniego dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Można zrobić to samodzielnie, a w przypadku wątpliwości, warto skorzystać z pomocy specjalisty w swojej okolicy, np. adwokata w Poznaniu zajmującego się prawem spadkowym. Trzeba też pamiętać, że sądowy dział spadku wymaga odrębnego postępowania, a postanowienie o nabyciu spadku stwierdza tylko kto, na jakiej podstawie i w jakiej części nabywa prawa do spadku. Jeśli skład spadku budzi wątpliwości i spadkobiercy nie są zgodni co do podziału, konieczne będzie postępowanie o sądowy dział spadku.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (1) Pokaż komentarze