(3)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Bezchmurnie 7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

80 rocznica pierwszego transportu Żydów z Koła. Uroczystość na terenie byłego obozu

Autor: Muzeum w Chełmnie 09 Grudzień 2021 przeczytasz w ok. 2 min.
80 rocznica pierwszego transportu Żydów z Koła. Uroczystość na terenie byłego obozu
© Muzeum w Chełmnie
(3) | Czytano:
4,542 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

8 grudnia na terenie Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odbyła się uroczystość upamiętniająca w 80. rocznicę pierwszego transportu Żydów z Koła.

R E K L A M A
3
Czytano:
4,542 razy
Udostępnij

Uroczystość rozpoczęła się od przemówień dr Anny Ziółkowskiej, dyrektor Muzeum Martyrologiczne w Żabikowiew Żabikowie i dr. Krzysztofa Witkowskiego, burmistrza Miasto Koło. Uczestnicy przeszli następnie pod pozostałości piwnic pałacowych, które zajmują szczególne miejsce w historii obozu, ponieważ ofiary spędzały tam ostatnie chwile życia przed wejściem do mobilnych komór gazowych. Uczennica Liceum Ogólnokształcące im Kazimierza Wielkiego w Kole odczytała fragment relacji Michała Podchlebnika, uciekiniera z obozu zagłady, opisującej akcję wysiedleńczą z getta w Kole. Modlitwę za zmarłych odśpiewał  Borys Weininger z Gmina Żydowska w Łodzi - Kehila Kedosza Łódź. Następnie chargé d'affaires Ambasada Izraela w Polsce, Tal Ben-Ari Yaalon wygłosiła przemówienie, w którym podkreśliła znaczenie obozu śmierci w Chełmnie w historii Zagłady. Ofiary obozu upamiętniono poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy ruinach pałacu.  

Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy czasowej „Życie kolskich Żydów sprzed lat…” z oprowadzaniem kuratorskim Magdaleny Babik. Następnie uczestnicy zapoznali się z nieznanym do tej pory świadectwem ostatnich więźniów obozu, o którym opowiedziała Małgorzata Grzanka, opublikowanym w nowym wydawnictwie „Nazwali to, że biorą na robotę… Dokumenty osobiste więźniów niemieckiego obozu zagłady w Chełmnie”.

Słowo do zgromadzonych skierowali wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, odczytane przez jego doradczynię Mariolę Rakiewicz, a także Izzi Keren, przewodniczący Ziomkostwa Żydów z Koła w Izraelu. Przed rozpoczęciem uroczystości pani Yaalon zwiedziła teren Miejsca Pamięci w Chełmnie wraz z wystawami stałymi, po jej zakończeniu złożyła kwiaty przy Ścianie Pamięci w Lesie Rzuchowskim.

W uroczystości wzięli udział również: przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi Józef Weininger, burmistrz Dąbia Tomasz Ludwicki, wójt Gminy Grzegorzew Bożena Dominiak, zastępca Dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Grażyna Brzezińska, kierownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu, prof. UAM dr hab. Konrad Białecki, Przewodnicząca Rady Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie prof. UAM dr hab. Danuta Konieczka – Śliwińska. 

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (3)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Polak · 28 Styczeń 2022
Proszę nie umniejszać zbrodni niemieckich na Polakach i nie segregować zabitych ze względu na wyznanie czy nacje .Pierwszymi zabitymi przez niemieckich zbrodniarzy w lesie rzuchowskim byli Polacy- "1939 - 1 września Niemcy hitlerowskie napadają na Polskę – rozpoczyna się II wojna światowa. Za regularnymi oddziałami Wehrmachtu do Polski wkraczają grupy operacyjne niemieckiej policji bezpieczeństwa 1939 - w II połowie listopada w lesie rzuchowskim zostaje rozstrzelanych kilkudziesięciu Polaków, wśród nich są czterej mieszkańcy Dąbia: Henryk Orywoll (drogomistrz), Zygmunt Gogela (mgr farmacji, aptekarz), Czesław Zapędowski (lekarz, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej ) oraz Józef Kona (komendant Związku Strzeleckiego, radny Rady Miejskiej w Dąbiu)."
kik · 11 Grudzień 2021
A kiedy ta nacja upamiętnii 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków z Koła.Tu jest Polska ,nie polin
marysia · 09 Grudzień 2021
warte pamięci
Miasto Koło
W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]
10 godziny temu 11,257

W ostatnim tygodniu odeszli od nas [18-02 - 25-02-2024]

Wypadki
Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala
2 dni temu 19,240

Zderzenie dwóch osobówek na skrzyżowaniu. Jedna osoba przewieziona do szpitala

Miasto Koło
Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!
4 dni temu 62,023 19

Czesław Cieślak odwołany z funkcji Prezesa OSM Koło!

Zatrzymania
Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami
4 dni temu 14,158 1

Trzeźwa reakcja na nietrzeźwego kierującego. Poszukiwany z blisko 3 promilami

Powiat Kolski
Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd
5 dni temu 9,832 2

Przedecz stoi przed szansą zmiany burmistrza? Radny powalczy o urząd

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń
5 dni temu 3,847

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości do wynajęcia w miejscowości Lubotyń

R E K L A M A