(5)
× Nowość! Gdzie zjeść? - baza gastronomiczna powiatu
Lekkie opady mroźnego deszczu -2.4
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Wpływy z mandatów drogowych w 2022 r. mogą sięgnąć nawet ok. 4 mld zł

Autor: PAP - Polska Agencja Prasowa 16 Styczeń 2022 przeczytasz w ok. 2 min.
Wpływy z mandatów drogowych w 2022 r. mogą sięgnąć nawet ok. 4 mld zł
© PAP
(5) | Czytano:
7,275 razy | przeczytasz w ok. 2 min.

Maksymalne wpływy do budżetu z tytułu mandatów drogowych mogą wynieść w 2022 r. ok. 4 mld zł, jeśli nowe przepisy w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach nie przyniosą spodziewanych efektów - stwierdzili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

R E K L A M A
5
Czytano:
7,275 razy
Udostępnij

PIE zwrócił uwagę, że liczba wypadków i osób w nich poszkodowanych w Polsce w przeliczeniu na 1 mieszkańca pozostaje od lat jedną z najwyższych w Unii Europejskiej. W 2019 r. dało nam to 3. miejsce pod względem liczby zabitych na 1 tys. mieszkańców (za Łotwą i Bułgarią).

Analitycy zaznaczyli, że tzw. zdarzenia drogowe kosztują polskie społeczeństwo ok. 50-60 mld zł rocznie, co stanowi ok. 3 proc. PKB. Powołując się na wyliczenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego w oparciu o dane z 2018 r. wskazali na koszty wypadków drogowych w wysokości 45 mld zł oraz dodatkowe 12 mld zł kosztów kolizji drogowych. Wzięto pod uwagę m.in. leczenie szpitalne, koszty pracy służb drogowych i wypłaty zasiłków, "utracone korzyści związane ze śmiercią lub kalectwem produktywnych pracowników".

W 2021 r. na drogach zginęła jednak rekordowo niska liczba osób – 2 tys. 212 (spadek o 11 proc.) - przyznali analitycy. "To efekt m.in. zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa dla pieszych oraz ustalenia spójnego limitu prędkości w obszarze zabudowanym, które weszły w życie 1 czerwca 2021 r." - stwierdzono w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Celem tych zmian było "przybliżenie polskich regulacji do standardów pozostałych krajów UE".

Przypomniano, że od 1 stycznia br. zaczął obowiązywać nowy taryfikator, podwyższający maksymalną wysokość mandatu za przekroczenie prędkości z 500 zł do 5 tys. zł.

Jak stwierdzili analitycy, "przy założeniu nieskuteczności nowych przepisów w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach i dziesięciokrotnym podwyższeniu wpływów budżetowych - odnosząc się do dziesięciokrotnego wzrostu górnego limitu wysokości mandatów - należałoby przyjąć maksymalny poziom wpływów do budżetu w 2022 r. na poziomie ok. 4 mld zł, czyli 0,8 proc.".

PIE nie wyklucza jednak, że zmiana przyniesie spodziewany efekt w poprawie bezpieczeństwa na drogach (podobnie jak np. na Słowacji, gdzie w związku z podwyżką stawek mandatów i zmianami w przepisach drogowych, liczba wypadków spadła o 23 proc., a liczba ich ofiar o 37 proc.). Wówczas można liczyć się "z nieznacznie zwiększonymi dochodami budżetu państwa w stosunku do lat poprzednich, przy jednoczesnym wyraźnym spadku kosztów związanych z wypadkami". (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (5)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
do kierowcy · 21 Styczeń 2022
Racja, szczególnie trudne warunki na drogach... Szczególnie tam gdzie mieszkam... Wymysl jakichś urzędników żeby postawić znak do 40 na wiejskiej drodze, wąskiej tak, że przy mijaniu jedno auto musi zjechać kołem na pobocze. Nikomu nie przeszkadza jechać tam 80 czy setką... Niech się wezmą za tych szybkich i wściekłych... Bo nawet na 90 to jadąc przepisowo 90 albo i 100 ciągle ktoś siedzi na zderzaku bo mu się spieszy. A w pracy, znajomych czy rodzinie ciągle licytacje kto szybciej przejechal dany odcinek drogi.
Monica · 16 Styczeń 2022
Przepisy takie ustanawiają ludzie którzy nie mają prawa jazdy jak kaczyński i szczerze współczuję kierowcom zawodowym.***** ***
Pawełek · 16 Styczeń 2022
Tygodniowo umiera z powodu covid tyle osób, co w ciągu roku w wypadkach samochodowych.
no tak · 16 Styczeń 2022
wystarczy noga z gazu i stosować się do przepisów a Państwo Polskie na nas nie zarobi. Takie trudne?
kierowca · 17 Styczeń 2022
No niestety dość trudne ponieważ oznaczenie dróg, podobnie jak cały system prawny, jest przeregulowane. Przy drogach stoi tyle znaków drogowych, że nie sposób wszystkich zarejestrować swoją percepcją (producenci znaków drogowych mają się dobrze). Dość często ograniczenia są niewspółmierne do sytuacji. Przykładem może być przejazd kolejowy na Włocławskiej gdzie jest ograniczenie do 20 km/godz. z powodu przechyłki torów na łuku torowiska, przejazd jest strzeżony, a od kilku lat dodatkowo ustawiony został znak "stop". Znak ten początkowo był egzekwowany przez policję, potem był lekceważony, a obecnie, po zmianie stawek mandatów znowu jest egzekwowany. Ponadto nasze drogi bardzo często prowadzą przez obszary zabudowane, a Polska to nie jest mały kraj.
Gmina Kościelec
Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia
1 godzinę temu 109

Twoje dziecko chciałoby być majsterkowiczem? Zwróć uwagę na te zajęcia

Miasto Koło
Pamiętaj! Nie wchodź na niesprawdzony lód, to może skończyć się tragicznie
2 godziny temu 94

Pamiętaj! Nie wchodź na niesprawdzony lód, to może skończyć się tragicznie

Miasto Koło
Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 5.0!
9 godziny temu 1,697

Szanujemy wodę ! Rusza Deszczówka 5.0!

MS
Inne
Oddali hołd poległym na służbie policjantom [WIDEO]
9 godziny temu 3,195

Oddali hołd poległym na służbie policjantom [WIDEO]

Gmina Babiak
Gmina Babiak: ogłoszenie o przetargu ustnym na sprzedaż mienia ruchomego
11 godziny temu 1,636

Gmina Babiak: ogłoszenie o przetargu ustnym na sprzedaż mienia ruchomego

MS
Inne
Nowy radiowóz w codziennej służbie kolskiej policji
1 dzień temu 3,756

Nowy radiowóz w codziennej służbie kolskiej policji

R E K L A M A