(2)
× Nowość! Kolska Baza Medyczna - znajdź specjalistę już dziś!
Bezchmurnie -1.7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Jechali na podwójnym gazie i na zakazie

Autor: KPP Koło 05 Luty 2022 przeczytasz w ok. 4 min.
Jechali na podwójnym gazie i na zakazie
© Pixabay
(2) | Czytano:
15,425 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Na przełomie stycznia i lutego br. funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kole zatrzymali dwóch kierujących, którzy pomimo tego, że prowadzili swoje pojazdy w czasie kiedy mieli orzeczone zakazy sądowe, robili to ponownie na "podwójnym gazie". Zatrzymano jeszcze dwóch kierowców znajdujących się pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu, z których jeden próbował uciec, za co również odpowie przed sądem.

R E K L A M A
2
Czytano:
15,425 razy
Udostępnij

W poniedziałek 31 stycznia br. po godz. 16:30 na ul. Toruńskiej w Kole, policjanci z ruchu drogowego zatrzymali do kontroli 37-letniego kierowcę osobowego Audi, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o ponad 30 km/h. Mężczyzna za popełnione wykroczenie zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów został ukarany mandatem karnym w wysokości 800 złotych. Ponadto z uwagi na zachowanie kierowcy, który był bardzo pobudzony mundurowi poddali go badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu oraz testowi na obecność narkotyków w organizmie. Kierowca był trzeźwy ale test na obecność narkotyków w organizmie wskazał wynik pozytywny dlatego z uwagi na uzasadnione podejrzenie, iż mężczyzna kierował pojazdem będąc pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu zatrzymano mu prawo jazdy. Badanie krwi mężczyzny wyjaśni pod wpływem jakiego środka zabronionego kierował on samochodem.

We wtorek 1 lutego br. w Kłodawie policjanci z tamtejszego komisariatu zatrzymali do kontroli drogowej osobowe Audi, którym kierował 21-letni mieszkaniec Kłodawy. Po przebadaniu mężczyzny na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że kierował on pojazdem na „podwójnym gazie” mając ponad 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto kierowca ten nie powinien w ogóle wsiadać za kierownicę, ponieważ posiadał aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Tym razem recydywista może spodziewać się jeszcze surowszej kary niż ostatnio łącznie z możliwością wydania dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Również we wtorek po godz. 18:00 na ul. Toruńskiej w Kole funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej 55-letniego mieszkańca gminy Koło, który kierował osobowym Volvo. W trakcie badania stanu trzeźwości okazało się, że mężczyzna miał ponad 1,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie był to pierwszy raz kiedy kierowca ten prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości ponieważ posiadał on orzeczony przez Sąd zakaz prowadzenia pojazdów.

W nocy z 2 na 3 lutego około godz.: 23:50 policjanci z ruchu drogowego zauważyli jadący w kierunku miejscowości Ponętów Dolny samochód marki Citroen. Z uwagi na to, że kierowca tego pojazdu nie potrafił utrzymać prawidłowego toru jazdy mundurowi postanowili sprawdzić jego stan trzeźwości. Policjanci przy pomocy sygnałów świetlnych i dźwiękowych wydali polecenie kierowcy Citroena aby się zatrzymał, ale on zamiast tego przyśpieszył i zaczął odjeżdżać. Po trwającym prawie 7 km pościgu mężczyzna zatrzymał pojazd i zaczął uciekać pieszo. Pomimo wydawanych przez funkcjonariuszy poleceń mężczyzna nie zamierzał się zatrzymać. Po pieszym pościgu udało się zatrzymać 24-letniego mieszkańca gm. Grabów, który nawet w trakcie zatrzymania stawiał opór. Po sprawdzeniu jego stanu trzeźwości okazało się że pozostawia on wiele do życzenia. Młody mężczyzna miał prawie 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Z uwagi na zachowanie tego kierowcy policjanci postanowili jeszcze wykonać test na urządzeniu Aquilascan dzięki któremu mogli sprawdzić czy testowany jest pod działaniem narkotyku. Wynik tego testu okazał się pozytywny i teraz badanie krwi pozwoli potwierdzić pod wpływem jakiego narkotyku mężczyzna kierował samochodem. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy a w sądzie odpowie za niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego oraz za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka ale to okaże się dopiero po przeprowadzeniu badań krwi.

Wydział Ruchu Drogowego kolskiej jednostki wyposażony jest w przenośny analizator Aquilascan WDTP-10. Jest to kolejne nowoczesne narzędzie do walki z przestępczością na drodze. Aquilascan to profesjonalne urządzenie do wykonywania wstępnych testów na obecność narkotyków w organizmie u badanej osoby. Badanie polega na pobraniu próbki śliny, którą policjant następnie umieszcza w analizatorze i już po kilku minutach na wyświetlaczu odczytuje on wynik, a dzięki wbudowanej drukarce otrzymuje wydruk badania. Analizator jest w stanie wykryć nawet najmniejsze dawki zakazanych substancji. Jak pokazują wyżej opisane sytuacje na wyniki nie trzeba było długo czekać.

Osoby, które zdecydują się usiąść za kierownicę po zażyciu narkotyków bądź innych substancji odurzających, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami podobnie jak kierowcy prowadzący pojazd pod wpływem alkoholu.

Oceń artykuł
średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A

Jeśli byłaś/eś świadkiem wypadku lub innego niebezpiecznego zdarzenia
[ powiadom nas o tym ]
R E K L A M A
Komentarze (2)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Karać · 05 Luty 2022
Pijani i po narkotykach kierowcy to potencjalni zabójcy na drogach. Karać więzieniem, pracami społecznymi i przepadkiem samochodu. Może wtedy by się nauczyli.
Czytelnik e-koło · 05 Luty 2022
Więzienie kiepski pomysł darmozjada trzeba będzie utrzymać. Tylko prace społeczne i przepadek samochodu.
Powiat Kolski
Ostrzeżenie meteo pierwszego stopnia  w pow. kolskim
2 godziny temu 2,253

Ostrzeżenie meteo pierwszego stopnia w pow. kolskim

Miasto Koło
WOŚP KOŁO: Będzie rekord! Choć liczenie jeszcze trwa
12 godziny temu 2,195 1

WOŚP KOŁO: Będzie rekord! Choć liczenie jeszcze trwa

Miasto Koło
Pomóżmy Jackowi Dziedziczakowi. Ucierpiał w pożarze własnej pracowni
17 godziny temu 7,309

Pomóżmy Jackowi Dziedziczakowi. Ucierpiał w pożarze własnej pracowni

Miasto Koło
Oświadczenie Prezesa MZEC w sprawie podwyżek za ciepło
1 dzień temu 13,091 41

Oświadczenie Prezesa MZEC w sprawie podwyżek za ciepło

Miasto Koło
Cena ciepła  w Kole drastycznie w górę! Średni wzrost składowych taryfy o 83%
1 dzień temu 16,648 52

Cena ciepła w Kole drastycznie w górę! Średni wzrost składowych taryfy o 83%

Zatrzymania
Przez rok kradła figurki z grobu dziecka. Teraz grozi jej więzienie
1 dzień temu 15,936 16

Przez rok kradła figurki z grobu dziecka. Teraz grozi jej więzienie

R E K L A M A
R E K L A M A
Przasnysz