R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Polityka krajowa

Za 2-3 lata wszyscy rolnicy będą ubezpieczeni

27-03-2022 19:12 | Źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa | Wyświetleń artykułu: 2,303 | Komentarzy: 0

Za 2-3 lata wszyscy rolnicy będą ubezpieczeni - ocenił w niedzielę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dla wszystkich powierzchni uprawianych w Polsce możemy zastosować dopłatę do ubezpieczeń - zapewnił.

Foto:PAP
R E K L A M A

"Warto się ubezpieczać, bo daje to poczucie bezpieczeństwa" - powiedział Kowalczyk w niedzielę w TVP 1. Zachęcił rolników, by ubezpieczali się w sposób kompleksowy - biorąc pod uwagę wszystkie ryzyka: susze, grad, deszcz nawalny, huragan.

"Apeluję do rolników, by wybierali z ofert ubezpieczeniowych te, w których są kompleksowe ubezpieczenia, łącznie z suszą" - zaznaczył. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że jeśli ubezpieczenia są powszechne "składka, dzięki dużej skali jest znacznie mniejsza".

"Myślę, że za 2-3 lata wszyscy (rolnicy) będą ubezpieczeni, cały areał" - powiedział. Zapewnił, że "praktycznie dla wszystkich powierzchni uprawianych w Polsce możemy zastosować dopłatę do ubezpieczeń". "Na pewno środków nie zabraknie" - stwierdził. Zaznaczył, że w budżecie bezpośrednio na ten cel jest 1,5 mld zł, plus rezerwy w wysokości 3 mld zł.

"Każdy rolnik jak ubezpieczy swoje uprawy i zwierzęta to ma prawo uzyskać dofinansowanie z budżetu - 65 proc. do składki; tylko 35 proc. płaci sam" - przypomniał.

Wskazał, że osiem zakładów ubezpieczeniowych podpisało umowy z resortem rolnictwa; wśród nich są zakłady komercyjne, ale też takie, które działają w formie towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. Chodzi m.in. o nowo utworzone Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych AGRO TUW, którego właścicielem jest Fundusz Składkowy KRUS.

Kowalczyk przypomniał, że do nowelizacji ustawy o ARiMR, która wchodzi w życie za dwa dni, wprowadzono zapis, pozwalający rolnikom na dokonanie cesji na składkę ubezpieczeniową ze swoich dopłat bezpośrednich. Może ona nastąpić dopiero po podpisaniu umowy z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym, gdy będzie znana kwota do zapłaty. O cesji można zdecydować w momencie składania wniosku o dopłaty bezpośrednie tj. od połowy marca zaznaczając stosowną rubrykę. Przykładowo, gdy rolnik będzie chciał ubezpieczyć np. 7 ton pszenicy (1200 zł/t) składka dla niego wyniesie ok. 200 zł, ale budżet zapłaci za rolnika pozostałe 400 zł. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mok/

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze