R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Poradnik

ZUS: błędy we wnioskach o RKO mogą wpłynąć na terminowość ich realizacji

07-04-2022 12:49 | Źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa | Wyświetleń artykułu: 1,226 | Komentarzy: 0

Foto:PAP
R E K L A M A

Według danych ZUS do tej pory złożono 478 tys. wniosków o RKO. Przyznano już także 432 tys. świadczeń na ponad 1 mld złotych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanym PAP komunikacie zapewnia, że podejmuje działania, aby pieniądze były wypłacane jak najszybciej.

"Do Świąt Wielkanocnych będą wyjaśnione wszystkie wątpliwości i błędy we wnioskach o RKO złożonych w styczniu tego roku. Dotyczy to około 17 tys. spraw. Wnioski złożone prawidłowo zostały już obsłużone" – przekazał ZUS.

Zakład zaznaczył, że w niektórych wnioskach o RKO występują błędy. "To wszystko wpływa na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. Jeśli w sprawie jest konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, pracownicy ZUS będą się z nim kontaktować" – dodano w komunikacie.

ZUS podkreślił, że każdy wniosek o RKO wymaga indywidualnego przeprocesowania oraz sprawdzenia w odpowiednich rejestrach. Jak wskazał, zdarzają się sytuacje, że rodzice lub opiekunowie złożyli po kilka wniosków na to samo dziecko, często ze sprzecznymi danymi. W niektórych wnioskach występują również błędy w numerze PESEL dziecka.

ZUS zaznacza, że nowymi świadczeniami na rzecz rodziny nie zajmują się pracownicy obsługujący emerytury, renty czy zasiłki ani pracownicy z obszaru składek, audytu, orzecznictwa lekarskiego czy administracji. "Pracownikom tych wszystkich obszarów ZUS nie przybyło pracy z tytułu nowych, wysoce zautomatyzowanych zadań" – zapewnił ZUS.

W komunikacie zwrócono uwagę, że obsługa 500 plus i RKO to zadanie Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin. Centrum powstało, aby realizować dodatkowe zadania, w tym RKO. Jak wyjaśnił ZUS ze względu na to, że wnioski są elektroniczne, zdecydowana większość z nich obsługiwana jest bez udziału człowieka – przez specjalną aplikację.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze