R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Powiat Kolski

Nowe inwestycje wodne pomogą Wielkopolsce wschodniej

22-04-2022 19:14 | Źródło: Redakcja portalu e-kolo.pl, Wody Polskie | Wyświetleń artykułu: 11,459 | Komentarzy: 6

Na terenie miejscowości Ochle odbyło się dzisiaj wydarzenie, którego celem była inauguracja procesu "Zwiększenie retencji i odbudowa zasobów wodnych terenów pogórniczych na obszarze Wielkopolski Wschodniej".

Foto:redakcja e-kolo.pl
R E K L A M A

Przeciwdziałanie skutkom suszy oraz powodzi to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań, jakim musi sprostać Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Szczególnie istotne są działania podejmowane w Wielkopolsce wschodniej, która na mapie Polski prezentuje się jako region z największymi deficytami wodnymi. Obszar ten, charakteryzujący się wyjątkowo niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi, od lat poddany był silnej antropopresji, m.in. poprzez: rozwiniętą sieć melioracyjną i regulacje koryt rzecznych, odwodnienia górnicze, czy wzmożony pobór wód podziemnych na cele rolnicze i przemysłowe.

W celu przeciwdziałania dalszej degradacji ilościowej zasobów wód podziemnych i powierzchniowych opracowany został dla tego terenu program działań naprawczych, które obejmują m.in. remonty i odbudowę zniszczonych jazów na rzekach, budowę progów stabilizujących i bystrzy spowalniających odpływ wód, czy przerzuty wód do zlewni objętych lejami depresji związanymi z funkcjonującymi i zalewanymi odkrywkami węgla brunatnego.

Projekt przewiduje realizację 25 zadań inwestycyjnych i utrzymaniowych w ciągu najbliższych 5 lat. W jego efekcie odbudowane zostaną zasoby wód jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego i Kujawskiego, przywrócone zostaną przepływy w rzekach regionu, a w miejscu istniejących i zamkniętych odkrywek węgla brunatnego utworzone zostaną zbiorniki wodne. Łączna ilość odtworzonych i zgromadzonych wód powierzchniowych wyniesie blisko 1 mld m3, a wód podziemnych ponad 1,5 mld m3. Oddziaływaniem projektu objęte zostanie około 3 000 km2.

Przerzut wód z Warty do rzeki Warcicy

Wody Polskie, lokalne samorządy oraz ZE PAK S.A. porozumiały się w sprawie realizacji projektu przerzutu wód z Warty do rzeki Warcicy, który pozwoli odtworzyć przepływ w tej rzece oraz przyspieszy odbudowę wód gruntowych w strefie oddziaływania leja depresji związanego z odkrywką  Drzewce. Całkowity koszt prac szacowany jest na 1 mln 525 tys. zł, w tym wkład samorządów i ZE PAK S.A. wyniesie 450 tys. zł. Inwestycja polegać będzie na budowie rurociągu sprowadzającego wodę z Warty do Dopływu spod Dzieraw, skąd woda grawitacyjnie będzie spływała do rzeki Warcicy. Odrestaurowanych zostanie również kilkanaście obiektów hydrotechnicznych na Warcicy i jej dopływach, które to zadanie finansować będą Wody Polskie.

Na konferencji prasowej obecni byli: Marek Gróbarczyk – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Przemysław Daca – Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Sekretarz Stanu, Zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Poseł na Sejm RP Zbigniew Hoffmann oraz parlamentarzyści: Witold Czarnecki, Leszek Galemba, Zbigniew Dolata, a także Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wraz z Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Bogumiłem Nowakiem, starosta kolski i słupecki , Wójt Gminy Koło oraz inni okoliczni samorządowcy.

W poniedziałek zapraszamy na relację wideo z wydarzenia, w którym udział brała nasza redakcja.

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (6) Pokaż komentarze