(17)
Słonecznie 24
Popularne tagi:
REKLAMA

Zwolniony pracownik MOPSu oddał sprawę do sądu. Doszło do ugody

Autor: Redakcja e-kolo.pl 25 Maj 2022 przeczytasz w ok. 4 min.
Zwolniony pracownik MOPSu oddał sprawę do sądu. Doszło do ugody
© UM Koło
(17) | Czytano:
23,528 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

W trakcie wczorajszego sprawozdania z pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kole, dyrektor placówki Urszula Karolczak oprócz przedstawienia wspomnianego sprawozdania, musiała odpowiadać na pytania radnych związane z głośnym zwolnieniem dwóch pracownic. Jedna z pań, które po kilkunastu latach pracy w ośrodku otrzymała wypowiedzenie - dochodziła swoich prac w Sądzie Pracy.

R E K L A M A
17
Czytano:
23,528 razy
Udostępnij

Jak poinformowała dyrektor Urszula Karolczak - doszło do ugody, w której MOPS zobowiązany został do wypłaty 7 000 złotych na rzecz byłego pracownika. Dyrektor tłumaczyła, że nie chciała narażać placówki na większe wydatki, ale i nie chciała rozstawać się w konflikcie - dlatego zdecydowała o ugodzie.

Sprawa zwolnionej pracownicy (wypowiedzenie z dnia 27 października 2021 roku) ujrzała światła dziennego, kiedy władze miasta, w tym radni otrzymali od niej list, w którym opisała i argumentowała dlaczego nie powinna zostać zwolniona.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

39-latka pracowała od kilkunastu lat w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Ze względu na zmniejszoną ilość zadań, jakie wykonuje obecnie MOPS - konieczna była redukcja liczby pracowników , o czym usłyszeliśmy od dyrektor w trakcie wczorajszej sesji. 

Radni dopytywali szczegółowo o motywację, dlaczego właśnie dwie pracownice, które posiadały tak długi staż pracy otrzymały wypowiedzenia. W trakcie dyskusji usłyszeliśmy, że osoby z tak dużym doświadczeniem powinny przejść do innych placówek miejskich, aby wykorzystać ich potencjał i wiedze. 

Spośród dwóch zwolnionych, jedna z pań znalazła prace tuż po zwolnieniu. Druga natomiast postanowiła dochodzić swoich prac w Sądzie Pracy, gdzie również burmistrz w swojej odpowiedzi na pismo - poradził kobiecie, aby skierowała sprawę do Sądu Powszechnego.

Fragment pisma do radnych znajduje się poniżej, jest to treść jaką przekazała zwolniona.

"Proszę Pana Przewodniczącego oraz całą Radę o wnikliwe przeanalizowanie mojej sprawy pod kątek jak to jest, że w dniu 27-10-2021 otrzymuje wypowiedzenie a 04-11-2021 otrzymuje od kierownika ocenę pracownika pozytywną / bardzo dobry z adnotacją, że jestem pracownikiem posiadającym odpowiednią wiedzę, że jestem pracownikiem sumiennym samodzielnym i bezkolfkiktowym, dodam, że taką ocenę i opinię otrzymywałam przez cały okres mojego zatrudnienia.

Radny Michał Piasecki w swojej wypowiedzi, podkreślał, że według Niego kosztami ugody i innymi kosztami sądowymi powinna być obciążona sama dyrektor z uwagi na to, że Ona odpowiada za ruchy kadrowe. Prosił wszystkich dyrektorów jednostek, aby zanim zwolnią pracowników - skonsultowali te decyzje najpierw z prawnikami urzędu, aby ustrzec się podobnym sytuacjom. 

Do sprawy odniósł się sam burmistrz, który w odpowiedzi do słów Radnego Michała Piaseckiego powiedział, że winnego można wskazać tylko jeśli jest wyrok a nie ugoda. Wyroku nie ma więc nie można mowić, że jakaś strona uznana jest winną. 

Przewodniczący Tomasz Sobolewski podkreślił, że dwie strony miały prawo do podpisania ugody, jednak MOPS wypłacił odszkodowanie z pieniędzy miejskich, publicznych. "Te 7 000 złotych można było spożytkować na pomoc, czyli działania do których jednostka została powołana" - mówił Przewodniczący.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Urszula Karolczak broniła swojej decyzji, przekazała radnym, że szukała miejsca pracy, gdzie można byłoby kobiety przenieść. Z jedną z pracownic się to udało. Wielokrotnie dyrektor podkreślała, że osoby zwolnione były dobrymi pracownikami (o czym świadczą pozytywne opinie). Poinformowała, że liczba pracowników zmniejsza się systematycznie z roku na rok. Nie zatrudnia się nowych pracowników. 

Burmistrz Krzysztof Witkowski przekonywał, że lepszym rozwiązaniem była redukcja kadr i wypłata warunków ugody, niż utrzymywanie dwóch pracowników, dla których nie ma pracy w jednostce. Wspomniał, że ważną sprawą są oszczędności w MOPSie, by realizować zadania własne.  "Moim zdaniem dyrektor jednostki odpowiada za politykę kadrową i nie ulega dla mnie to wątpliwości, że za to odpowiada pani dyrektor, podjęła taką a nie inną decyzję, która w określonych latach skutkuje oszczędnościami dla jednostki" - powiedział burmistrz. 

Całość dyskusji znajdziemy w transmisji sesji - tutaj 

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (17)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
zok · 16 Czerwiec 2022
walczyliscie o demokracje to ja macie cio chcecie powrotu komuny jak jest za duzo pracownikow to trzeba zwalniac pracy jest bardzo duzo
Karma wraca, · 27 Maj 2022
No i kto jest nad burmistrzem, żeby odebrać mu te 7000 zł ?. On dobrze wiedział, że dyrektorka ma zwolnic te 2 pracownice. Nawet z tłumaczenia jego to wynika, jakoby " pieniądze nie rosły na drzewach". Zwalniać należy ,ale zgodnie z prawem. Pieniądze ma wrócić do budżetu udajacy burmistrzowanie i to szybciutko...
Paweł · 27 Maj 2022
A miało być inaczej w tej kadencji. Miało nie być zwolnień. Szkoda słów. Zmarnowałem swój głos.
Polak · 28 Maj 2022
To ty głosowałeś na ludzi ,co kiedyś kazali lub popierali strzelanie do robotników? Nie mieści to sie w głowie....
Filip · 25 Maj 2022
Ta kadencja dawno już przegoniła ostatnią. W Kole musi dojść do zmian i to jak najszybciej.
Ala · 25 Maj 2022
Tyle starszych ludzi bez rodziny potrzebuje pomocy w codziennym życiu, a MOPS nie ma pracy ??
wojtkowa · 26 Maj 2022
Obecnie liczą się tylko papiery, nie ludzie. A papierów rzeczywiście mają mniej, część zadań przejął ZUS (np. 500+).
Mario · 25 Maj 2022
obecnie rządzący w Kole myślą tylko o sobie i swoich rodzinach żeby ich ustawić. ciekawe kiedy radni przemówią.wybory wkrótce.
Mr.T · 25 Maj 2022
Lepiej szykujcie kasę na odszkodowanie dla byłego burmistrza.
Hmm · 25 Maj 2022
Przeciez jest wyraznie napisane kto jest odpowiedzialny za dobieranie kadry w mops. Nie burmistrz tylko dyrektor
sprawiedliwy · 25 Maj 2022
Jeśli te pieniądze wypłacono z miejskiej kasy i burmistrz na to wydał polecenie, to on powinien oddać do miasta. Karma wróci za Burmistrza Maciaszka, co tez musiał płacić.
czytelnik · 27 Maj 2022
@~sprawiedliwy A z jakiej kasy miały by być wypłacone pieniądze po wyroku sądu? Przecież MOPS jest jak sama nawa mówi miejski. To jest jak gdyby wydział Urzędu Miasta!
zawiedziony · 25 Maj 2022
Ciekawe gdzie i komu szukała Pani Dyrektor tych nowych miejsc pracy dla zwolnionych pracowników...
czytelnik · 25 Maj 2022
To byłoby właściwe pytanie zadane podczas dyskusji. Wiarygodność odpowiedzi zawsze można by sprawdzić! Byłoby -jak się wydaje- bardzo ciekawie.
Monica · 25 Maj 2022
milion za remont dachu? mamy "burmistrza" mistrza. dobrze że ta kadencja dobiega końca.
On · 25 Maj 2022
Zwolnić to powinni tą nieudolna panią pseudo dyrektor
Widz · 25 Maj 2022
Czy dlatego ją nazywasz nieudolną,że została zatrudniona przez Pana Maciaszka ? Osobiście nie znam tej Pani ale wydaje sie malo empatyczna. Moze sie .
Powiat Kolski
W środę działania Zero Tolerancji
11 minuty temu 89

W środę działania Zero Tolerancji

Inne
Rzucił petardą w kolumnę Prezydenta - teraz grozi mu więzienie
2 godziny temu 7,786 1

Rzucił petardą w kolumnę Prezydenta - teraz grozi mu więzienie

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu na świecie powitaliśmy noworodki [Podsumowanie:  28-05-2024]
2 godziny temu 395

W ostatnim tygodniu na świecie powitaliśmy noworodki [Podsumowanie: 28-05-2024]

Powiat Kolski
Paweł Gilewski nowym Wielkopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym
4 godziny temu 1,139

Paweł Gilewski nowym Wielkopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym

Gmina Przedecz
Spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Przedczu  [WIDEO]
17 godziny temu 8,920

Spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Przedczu [WIDEO]

Powiat Kolski
Rodzinny Festyn i Święto Zielonych Świątek w Ponętowie Górnym Drugim
19 godziny temu 2,771

Rodzinny Festyn i Święto Zielonych Świątek w Ponętowie Górnym Drugim

R E K L A M A