R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Na sygnale

Podpalacz w okolicach Kościelca? Leśnicy Nadleśnictwa Koło apelują o czujność

08-06-2022 09:41 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 4,990 | Komentarzy: 0

Na terenie nadzorowanym przez Lasy Państwowe Nadleśnictwo Koło w Leśnictwie Kościelec (gmina Kościelec ) doszło do 4 pożarów lasu. Pożary miały miejsce w ciągu ostatniego miesiąca, w tym samym kompleksie leśnym, w bardzo bliskiej lokalizacji, posiadały znamiona zorganizowanego działania, dlatego zdaniem służb leśnych i straży pożarnej jest to celowa akcja człowieka.

Foto:Nadleśnictwo Koło
R E K L A M A

– Wszystkie pożary lasu gaszono w leśnictwie Kościelec, w kompleksie leśnym przy drodze krajowej 92, w okolicach miejscowości Dąbrowice, Tury, Trzęśniew - gmina Kościelec. Najgroźniejsze to te z piątku i niedzieli, 3 i 5 czerwca. Ich łączna powierzchnia to 70 arów. Wystąpiły w rejonie lasu z dużą ilością upraw i młodników, a więc szczególnie zagrożonym na szybkie rozprzestrzenianie się ognia. W akcji gaszenia udział brało 8 jednostek straży pożarnej, KP PSP Koło i OSP. Z racji dużego zagrożenia pożarowego i terenu na jakim doszło do pożaru, do akcji gaszenia zadysponowano samolot patrolowo-gaśniczy Lasów Państwowych.

- informuje Nadleśnictwo Koło

Wstępnie straty pożarowe wyceniono na blisko 40 tyś zł. Nie ma mowy o przypadkowym, nieostrożnym obchodzeniu się z ogniem.

Podejrzewamy, że w tamtym rejonie działa podpalacz

– mówi Ilona Żółtowska, Starszy Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Koło

Pożary zostały zgłoszone na policję. Trwa postępowanie w tej sprawie. Prosimy wszystkie osoby, które korzystają z lasów, przebywają w lasach i widzą jakieś dziwne sytuacje, osoby lub zdarzenia, które mogą świadczyć o tym, że ktoś próbuje podpalić las lub są świadkami takiego czynu, prosimy o niezwłoczne powiadomienie policji, straży pożarnej lub służby leśne.

Za umyślne podpalenie grozi kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

–Pożary w okolicach miejscowości Tury (gmina Kościelec) to pożary całkowite. 16 letnie sosny spłonęły doszczętnie. Trzeba będzie ponownie odnowić las

– dodaje Ilona Żółtowska

Nadleśnictwo przypomina, że mimo wczorajszych opadów deszczu, w lasach nadal utrzymuje się zagrożenie pożarowe.

Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny Nadleśnictwa Koło

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
Byłeś/aś świadkiem wypadku, pożaru?
Podziel się wiadomością z nami!
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość

Zachowujemy anonimowość

DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze