(14)
Zamglenie -1
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Konsekracja kościoła parafialnego św. Bogumiła w Kole

Konsekracja kościoła parafialnego św. Bogumiła w Kole

Autor: Diecezja Włocławska 14 Czerwiec 2022
Konsekracja kościoła parafialnego św. Bogumiła w Kole
© Diecezja Wł.
Komentarzy: 14 Czytano:
15,302 razy |

– Świątyni jest centrum życia parafii. Tutaj mieszka Bóg. Tutaj przychodzimy, aby umocnić się na drodze pielgrzymowania przez słowo i sakramenty – mówił bp Krzysztof Wętkowski 10 czerwca, podczas konsekracji kościoła parafialnego pw. św. Bogumiła w Kole.

R E K L A M A
14
Czytano:
15,302 razy
Udostępnij

Świadkami wydarzenia byli biskupi seniorzy Wiesław Mering i Stanisław Gębicki, przedstawiciele parlamentarzystów i władz samorządowych, parafianie i zaproszeni goście.
 
Zgromadzonych powitał ks. Piotr Pawlak, proboszcz miejscowej wspólnoty. Przybliżył także historię parafii oraz budowy kościoła.
 
W homilii biskup włocławski ukazał znaczenie świątyni oraz wspólnoty w życiu chrześcijanina. – Wierzę, że czas wznoszenia gmachu kościoła, był czasem rodzenia się i dojrzewania wspólnoty wierzących – podkreślił duchowny.
 
Wskazując na świątynię jako miejsce modlitwy i spotkania z Bogiem obecnym tu w Najświętszym Sakramencie, bp Wętkowski przypomniał, że człowiek jest żywą świątynią Ducha Świętego. – Parafialna świątynia będzie na tyle spełniała swoje zadanie, na ile będzie się w niej gromadził lud, który będzie się w niej odradzał, pogłębiał swoją wiarę oraz tworzył żywą wspólnotę – tłumaczył pasterz diecezji.
 
Nawiązując do Ewangelii mówiącej o wyrzuceniu kupców i bankierów ze świątyni jerozolimskiej, biskup włocławski przestrzegał przed niszczeniem wspólnoty Kościoła. – Zniszczenie świątyni przychodzi od środka. Kościół, który wszyscy stanowimy mogą zniszczyć ludzie. A czynimy to przez grzech – stwierdził homilista, dając jednocześnie wskazówki jak uniknąć tego niebezpieczeństwa. – Naszym ratunkiem jest Chrystus. On jest zawsze gotowy odbudowywać świątynię naszego serca, umysłu, myślenia. Trzeba tylko o to poprosić  – przekonywał bp Wętkowski.
 
Wspominając św. Bogumiła, patrona parafii, biskup diecezjalny zachęcił obecnych, by świątynia parafialna stała się dla nich pustelnią, gdzie będą się modlić, spotykać żywego i prawdziwego Boga oraz doświadczać cudów. – Niech to będzie miejsce w którym będziecie mogli się wyciszyć, pomyśleć i ułożyć sobie na nowo hierarchię wartości w swoim życiu. Tu jest wasza pustelnia. Tu jest wasz dom – zakończył ksiądz biskup.
 
Parafia św. Bogumiła w Kole została erygowana 5 października 2005 r. 10 czerwca 2008 r. bp Wiesław Mering poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła parafialnego. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła jest ks. dr Piotr Pawlak. Jest to pierwsza parafia pod wezwaniem św. Bogumiła w diecezji włocławskiej.

GALERIA ZDJĘĆ

GALERIA ZDJĘĆOceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (14)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Wyróżniony komentarz
Mariusz · 14 Czerwiec 2022
Gazetka parafialna e-kolo.pl Katolicki głos w twoim domu.
Gość · 15 Czerwiec 2022
Ogólnie to tam jest tego pełno, prawie cały stary testament. tak jak fragment 10 przykazań ze starego testamentu:"Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą," Dopiero w nowym testamencie Bóg jest dobry, sprawiedliwy i litościwy itp...
Do do Gosc · 15 Czerwiec 2022
Przecież podałem jeden cytat, tego tam jest pełno np:"Jednakże z miast tych ludów, które daje ci Pan, Bóg twój, w dziedziczne posiadanie, nie zachowasz przy życiu żadnej żywej istoty" "Pobili ostrzem miecza i wytracili jako obłożone klątwą wszystko, co w nim żyło; nic nie zachowało się przy życiu, Chasor zaś kazał spalić w ogniu." "Wszystkie łupy z tych miast oraz bydło zabrali synowie izraelscy dla siebie, wszystkich ludzi zaś pobili ostrzem miecza aż do zupełnego ich wytępienia, nie pozostawiając nikogo przy życiu." "Nie lękaj się ich, gdyż Pan, Bóg twój, jest pośród ciebie, Bóg wielki i straszny." "Wyda też w twoje ręce ich królów, a ty wymażesz ich imię pod niebem; nikt się nie ostoi przed tobą, aż ich wytępisz."
Do Gość · 15 Czerwiec 2022
Podeślij ten czy te cytaty że ST o których tak kwieciście piszesz
Gość · 15 Czerwiec 2022
A ten stary testament, w którym zakazywano stawiania kościołów nie był wcale taki fajny. Wg niego Bóg nie jest miły, dobry, litościwy i wybaczajacy tak jak teraz mówią to księża ale mściwy i wymagający bezwarunkowego posłuszeństwa. Np Izraelczycy po wyjściu z Egiptu, gdy dotrą do ziemi obiecanej mieli polecenie od Boga wyciąć w pień wszystkich ludzi tam żyjących razem z ich zwierzętami. Żeby oczyścić sobie ziemię do życia. Mogli zostawiać przy życiu jedynie kobiety w wieku rozrodczym jak się komuś spodobała. „Jednakże z miast tych ludów, które daje ci Pan, Bóg twój, w dziedziczne posiadanie, nie zachowasz przy życiu żadnej żywej istoty, gdyż obłożysz je klątwą, mianowicie: Chetejczyków, Amorejczyków, Kananejczyków, Peryzyjczyków, Chiwwijczyków i Jebuzejczyków, jak ci nakazał Pan, Bóg twój, aby nie uczyli was czynić tych wszystkich obrzydliwości, jakie oni czynią swoim bogom, i abyście nie zgrzeszyli wobec Pana, Boga waszego."
Gość · 15 Czerwiec 2022
Nigdzie w bibli chyba nie ma że Boga mamy w sobie. A co do kościołów, to w starym testamencie i pierwotnej wersji 10 przykazań było właśnie, żeby nie budować kościołów. Ale poddani w sukienkach zebrali się i sami uznali żeby pominąć to, że stary testament się nie liczy i oni powiedzą ludziom które fragmenty są ważne a które pomijamy. I tak stary testament nas nie dotyczy
Renia · 14 Czerwiec 2022
Boga mamy w sobie. Nawet w biblii jest , by nie budować miejsc typu kościół
he he he · 15 Czerwiec 2022
W którym miejscu tak jest napisane w Biblii?Wskaż proszę fragment
Monica · 14 Czerwiec 2022
Ale poseł ze wsi jest? Jest a jakże przecież to szafarz nie hi hi hi
Kolanin · 14 Czerwiec 2022
Frekwencja cieniutka. Najwięcej grubasów w złotych sukienkach, trochę dzieci, paru pisiorów i geriatria. Niedługo wiatr tam będzie hulał.
Kolanin · 15 Czerwiec 2022
Do polaka : ty nie jesteś żaden Polak, tylko wolak, skrzyżowanie pisiora z moherem
Polak · 15 Czerwiec 2022
Mylisz się. TVN24 pie...rdolił w czasie pandemii że miliony Polaków zaraża się covidem w kościołach, czyżby się ta stacja myliła??? Ze na komuniach weselach chrzcinach miliony Polaków zarażała się covidem, tak pie...przyło TVN24, czyż by sie myliło???? Sam sobie Kolaninie odpowiedz.
Rob · 14 Czerwiec 2022
Sporo tych poprzebieranych pedofili było. Boję się o dzieci, czy na pewno były bezpieczne ?
K · 15 Czerwiec 2022
Tak , dzieci w czasie mszy były zagrożone - skandaliczne stwierdzenie. Zastanów się czy dzieci nie są zagrożone na festiwalach Owsiaka - według jego hasła " róbta co chceta"
Mariusz · 14 Czerwiec 2022
Gazetka parafialna e-kolo.pl Katolicki głos w twoim domu.
R E K L A M A
R E K L A M A
Lifestyle i życie społeczne
Duży Fiat skończył 55 lat
1 dzień temu 825 1