(6)
Zamglenie -1
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Minister Moskwa: rząd przyjął ustawę gwarantującą cenę węgla na 996 zł za tonę

Minister Moskwa: rząd przyjął ustawę gwarantującą cenę węgla na 996 zł za tonę

Autor: PAP - Polska Agencja Prasowa 14 Czerwiec 2022
Minister Moskwa: rząd przyjął ustawę gwarantującą cenę węgla na 996 zł za tonę
© PAP
Komentarzy: 6 Czytano:
7,782 razy |

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zagwarantuje cenę tony węgla w wysokości 996 zł brutto, czyli tyle ile wyniosła średnia w ubiegłym roku według GUS - poinformowała po wtorkowym posiedzeniu rządu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

R E K L A M A
6
Czytano:
7,782 razy
Udostępnij

"Dzisiaj na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku" - powiedziała minister.

"Dlatego zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują. Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to jest na dzisiaj 996 zł, to jest ta cena średnia według danych GUS za poprzedni rok" - dodała.

Jak poinformowała Moskwa, podmioty które się zdecydują na współpracę w tym programie, zobowiązane są do zarejestrowania się w nim i tym samym do zagwarantowania, że węgiel będzie przekazywany odbiorcom w cenie gwarantowanej.

Minister powiedziała też, że programem wsparcia zostaną objęci odbiorcy indywidualni, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które używają węgiel do ogrzewania.

"Jest to w przeliczeniu, zarówno na spółdzielnie, wspólnoty, jak i na gospodarstwa indywidualne (...) trzy tony dla każdego gospodarstwa domowego, dla każdego domu" - stwierdziła minister klimatu.

Odpowiadając na pytania o dopłaty do węgla, szefowa MKiŚ wyjaśniła podczas wtorkowej konferencji, że rozwiązanie to odnosi się przede wszystkich węgla importowanego po 16 kwietnia.

"Nie będzie to pieniądz dawany do ręki obywatelowi" - zaznaczyła minister Moskwa. Wyjaśniła, że z dopłaty będzie można skorzystać kupując węgiel w składzie prywatnym, który przystąpił do programu, lub zamawiając go przez sklep PGG. Tam trzeba będzie przedstawić zaświadczenie z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, co "daje prawo do otrzymania węgla w gwarantowanej cenie w limicie do 3 ton".

Jak podano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rząd przeznaczy na pomoc dla indywidualnych odbiorców węgla 3 mld zł, a maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto.

Na stronie KPRM podano też, że firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po cenie nie wyższej niż 996 zł za tonę brutto.

Dodano, że rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń SA. Rola tego podmiotu polegać będzie m.in. na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów.

Jak wskazano w komunikacie, warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem – zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski, Magdalena Jarco, Ewa Nehring

pif/ neh/ maja/

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (6)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
czytelnik · 17 Czerwiec 2022
Gdybym nazywał się Moskwa, to albo zmieniłbym nazwisko albo zrezygnował z wszelkich publicznych funkcji i stanowisk.
zok · 15 Czerwiec 2022
wszyscy pisuary powinni zbierac za kare chrust na zime dla innych osob
Opozycja · 15 Czerwiec 2022
Jeszcze nic nie wiadomo z tym węglem... Najpierw muszą znaleźć się chętni sprzedawać węgiel po ok 1750zl (966zl + 750zl od państwa) zamiast po 2500 czy 3000zl. A ciężko to widzę. Nawet rząd przyznawał nieoficjalnie że nie wie czy to wypali bo już ma przygotowany plan awaryjny. Czyli bony na węgiel zależny od dochodów.
i opozycja ugrzęzła we własnych odchodach · 15 Czerwiec 2022
Przykro mi wyznawcy Tuska i PO, juz po Was pa pa
Do Mario · 14 Czerwiec 2022
Właśnie że mamy bardzo dobrze wykształconych posłów. Tyle właśnie kosztują wygrane przyszłe wybory. Ta różnica w cenie to koszt wyborów. A pokryją ją Orlen i PGNiG, które ma kilka razy większe zyski niż przed wojna i covidem. A te zyski sfinansują obywatele. Po mojemu to wykształcenie posłowie odebrali bardzo dobre ale chyba z jakiejś wschodniej szkoły zarządzania państwem pt"jak utrzymać się przy władzy kosztem obywateli"
Mario · 14 Czerwiec 2022
Ja pier........Kupią węgiel w Afryce po 1800zł za tonę a sprzedadzą u nas po 996zł? brawo pis ale jak mamy tak wykształconych posłów z pisu to się nie dziwię.
R E K L A M A
R E K L A M A
Lifestyle i życie społeczne
Duży Fiat skończył 55 lat
1 dzień temu 825 1