(13)
Częściowe zachmurzenie 10
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Uroczystość Bożego Ciała sięga XIII wieku

Autor: PAP - Polska Agencja Prasowa 16 Czerwiec 2022 przeczytasz w ok. 6 min.
Uroczystość Bożego Ciała sięga XIII wieku
© archiwum e-kolo.pl
(13) | Czytano:
17,219 razy | przeczytasz w ok. 6 min.

W Kościele katolickim uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywana Bożym Ciałem, sięga XIII w. Udział w procesji eucharystycznej bez uczestnictwa w mszy św. świadczy o niezrozumieniu istoty uroczystości – powiedział PAP jezuita dr hab. Marek Blaza, profesor Akademii Katolickiej w Warszawie.

R E K L A M A
13
Czytano:
17,219 razy
Udostępnij

Celem obchodów jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci i podziękowanie za łaski płynące za sakrament Eucharystii. Wierni przepraszają także Boga za zniewagi wyrządzone wobec Najświętszego Sakramentu, wynikające z grzeszności i oziębłości ludzkiej oraz bluźnierstw – wyjaśnił PAP jezuita o. Blaza, birytualista, teolog dogmatyczny i ekumeniczny.

Kościół katolicki wierzy, że "w Najświętszym Sakramencie Eucharystii są obecne prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i bóstwem Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus".

Początki uroczystości Bożego Ciała sięgają XIII w. "W zachodnim chrześcijaństwie miało miejsce podważanie realnej obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii, zwłaszcza przez Berengariusza z Tours, który był najpierw nauczycielem gramatyki i retoryki w szkole katedralnej św. Marcina w Tours, następnie jej rektorem. Z drugiej strony wierni, czując się niegodni, rezygnowali z częstej komunii św. do tego stopnia, że brali udział w mszy św. do momentu modlitwy "Ojcze nasz", po której otrzymywali błogosławieństwo, kapłan zaś sam spożywał Ciało i Krew Pańską. Stąd pojawiło się sformułowanie "wysłuchać mszy św." – powiedział o. prof. Marek Blaza.

Zwrócił uwagę, że brak przyjmowania komunii św. zrodził w ludziach pragnienie oglądania Hostii. "Wierzono, że samo wpatrywanie się w nią rodzi te same owoce, co jej przyjęcie. Pojawiła się więc praktyka przedłużonego ukazywania Hostii w czasie eucharystii, które przeciągało się niekiedy do granic fizycznej wytrzymałości celebransa" – powiedział jezuita.

Wyjaśnił, że w odpowiedzi na te praktyki "sobór laterańskiego IV w roku 1215 zalecił, aby katolik przynajmniej raz do roku przyjmował komunię św. – najlepiej w okresie wielkanocnym".

"Wskazano wówczas, że przemiana chleba w ciało Jezusa a wina w krew Zbawiciela w czasie mszy św. nazywa się +transsubstancjacją+, czyli przeistoczeniem. W XVI w. sobór trydencki, będący odpowiedzią na reformację, dodał, że postaciom eucharystycznym należy się taka cześć i kult jak samemu Bogu" – powiedział o. Blaza.

Wyjaśnił, że Kościół rozróżnia dwa rodzaje kultu – zarezerwowany dla Boga, który nazywa się adoracją (łac. adoratio) i kult niższej rangi (łac. veneratio), np. kult wizerunków przedstawiających Jezusa, Maryję, świętych czy kult Ewangelii, krzyża".

W 1263 r. wydarzyły się cuda eucharystyczne w Bolsenie i Orvieto.

"Największe jednak znaczenie przypisuje się objawieniu prywatnemu, jakie otrzymała mniszka (augustianka) św. Julianna z Cornillon, zmarła w 1258 r., z których wynikało, że Jezus domagał się ustanowienia specjalnego święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Zgodnie z przekazem miało ono mieć charakter radosny, dziękczynny, inny niż obchody w Wielki Czwartek" – wyjaśnił.

Powiedział, że świadectwa pierwszych procesji Bożego Ciała pochodzą z terenów Belgii.

"Papież Urban IV bullą "Transiturus de hoc mundo" z 11 sierpnia 1264 r., ustanowił święto Najświętszego Ciała naszego Pana Jezusa Chrystusa dla Kościoła lokalnego, następny papież Jan XXII rozpropagował je w całym Kościele. Liturgicznym opracowaniem święta zajęli się dominikanie, przy znaczącym udziale św. Tomasza z Akwinu" – powiedział ekspert.

W 1389 r. papież Urban VI zaliczył tę uroczystość do głównych świąt Kościoła katolickiego.

Nazwa monstrancja, w której wystawia się na widok publiczny ciało Pańskie, pochodzi od łac. słowa monstro, monstrare – pokazywać.

Na początku XIV w. procesja pojawia się w Polsce i bardzo szybko nabrała dużego znaczenia w naszej rodzimej religijności.

Od początku na trasie procesji budowano cztery ołtarze symbolizujące cztery Ewangelie i cztery strony świata, na które jest ona głoszona. Przy każdym odczytywany jest fragment Ewangelii – przy pierwszym wg św. Mateusza o ostatniej wieczerzy, czyli nawiązujący do ustanowienia Eucharystii; przy drugim – fragment Ewangelii wg św. Marka, dotyczący rozmnożenia chleba; przy trzecim – wg św. Łukasza, który opowiada o zaproszonych na ucztę; przy czwartym zaś – wg św. Jana, mówiący o sakramencie zjednoczenia.

O. dr Blaza podkreślił, że "nie można kultu Najświętszego Sakramentu oderwać od mszy św.".

"Udział w procesji bez uczestnictwa w eucharystii świadczy o niezrozumieniu istoty uroczystości. Liturgia eucharystii, która jest uobecnieniem męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa, stanowi jej istotę. Wszystkie inne formy kultu biorą z niej początek bądź mają do niej człowieka doprowadzić. Procesja nie jest zatem niezbędnym elementem tego święta, choć nadającym mu swoją tożsamość" – tłumaczył liturgista.

"Adoracja Najświętszego Sakramentu nie jest czymś obok eucharystii. Ona z niej wypływa, jest jej przedłużeniem" – dodał jezuita.

Zwrócił uwagę, że do 1953 r. post eucharystyczny w Kościele trwał od północy. Wyjaśnił, że "osoba chcąc przystąpić do komunii św. nie mogła nawet napić się kubka wody. Zgodnie z prawem kanonicznym msze św. celebrowano jedynie przed południem. Dopiero papież Pius XII w 1953 r. postanowił, że woda nie łamie postu, a w 1959 r. zezwolił on na zachowanie trzygodzinnego postu eucharystycznego, co w znacznym stopniu umożliwiło sprawowanie mszy św. w godzinach popołudniowych i wieczornych. Papież Paweł VI w roku 1964 skrócił post eucharystyczny do jednej godziny, co obowiązuje do dziś, czyli między posiłkiem a przyjęciem komunii św. powinna upłynąć godzina.

Zgodnie z instrukcją "Immensae caritatis" z 1973 r. post eucharystyczny dla osób chorych i starszych, niemogących opuszczać domu, oraz ich opiekunów pragnących przystąpić do komunii św., trwa ok. kwadransa. W przypadku wiatyku, czyli komunii św. dla umierających nie obowiązuje post eucharystyczny.

Kodeks prawa kanonicznego z 1983 r. wskazuje, że można przyjąć komunię św. po raz drugi w ciągu tego samego dnia, pod warunkiem że wierny uczestniczy w całej mszy św. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (13)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wyróżniony komentarz
Rob · 16 Czerwiec 2022
Po 1200 latach po narodzinach Chrystusa, chciwe katabasy wykombinowały, jak dodatkowe okraść i ogłupić ludzi
Gość · 17 Czerwiec 2022
Bo w Polsce w większości media, nawet jak same siebie nazywają- media opiniotwórcze. Nieraz słyszalem też, że jakiś tam portal albo program tv dostał jakaś tam nagrodę w kategorii media opiniotwórcze. Jakoś o niezależnych, podających same suche fakty nie słyszałem.
Do też Polak · 17 Czerwiec 2022
Właśnie że media są tu mega istotne. Jak 1000 ludzi niesie krzyż to cisza w mediach a jak 2 osoby niosą korową flagę z błyskawicą na gębie to większość mediów o tym gada. I nie odwracaj kota ogonem. Na procesji w większości byli młodzi ludzie z rodzinami. Stare mohery zostały w domu bo nie mieli siły przejść. Za to dzieci i wnuki były i to wystarczy.
Do greg · 17 Czerwiec 2022
O, czyli NIE TVN24? Dlaczego? A może zmądrzałeś i nie oglądasz kłamliwych Faktów i oszusta Kraśko. He he he. Jeśliś tak też oceniasz TVN to brawo dla Ciebie
Do greg · 17 Czerwiec 2022
NIe chory tylko rozumny i trzeżwo patrzący na świat. NIe ulegam presji propagandy i mam własne zdanie w przeciwieństwie do Ciebie. Widać wprost po Twoich wpisach o braku własnego spojrzenia na rzeczywistość ulegasz temu co kilka osób głośno wrzeszczy. W sumie to jest mi Ciebie żal, no ale cóż Twój wybór Twój kłopot
greg · 17 Czerwiec 2022
po tych twoich komentarzach stwierdzam że jesteś chory pisior bez rodziny ,znajomych i własnego życia. ***** *** i ciebie pedofilu.
Do greg · 17 Czerwiec 2022
Oj greg to przecież TVN 24 cały czas gadał że w pandemii miliony Polaków katolików i innych wyznań zarażają się w kościołach. I ci głupio teraz, bo oglądasz te bzdurne TVN co ci nieźle namieszało w głowie
greg · 17 Czerwiec 2022
ale że jesteś pedofilem to się przyznajesz nie? a wiadomości to proponuję internet bo chyba potrafisz się w nim poruszać co?
Polak · 17 Czerwiec 2022
Dawno tak dużo ludzi nie było na procesji. A antypolskie media kłamią że wiara zanika, jest wręcz odwrotnie.
też Polak · 17 Czerwiec 2022
Może dajmy spokój mediom. Co tydzień jestem w kościele na mszy św. i byłem też na procesji w dniu wczorajszym. I od wielu lat obserwuję jak zmniejsza się ilość osób praktykujących. Pamiętam czasy, gdy na mszy trzeba było stać bo wszystkie miejsca siedzące były zajęte, a także czasy, gdy tłum uczestników procesji nie mieścił się na Rynku. Jeszcze parę lat temu ciężko było dojrzeć księdza przy ołtarzu na Rynku bo tyle było ludzi. Obecnie zostało naprawdę niewielu uczestników i zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni. Gdyby nie osoby funkcyjne (sztandary, figury, różaniec, ministranci, chór, orkiestra, dziewczynki sypiące płatki kwiatów itp.) to procesja byłaby jaszcze mniejsza, bo oni stanowią już ok. 50% uczestników. Czy da się to zmienić - odwrócić tendencję? Na pewno nie poprzez zaklinanie rzeczywistości. Pierwszym krokiem zawsze jest realna ocena sytuacji.
greg · 17 Czerwiec 2022
to zły dotyk tak ci zrył łeb? a może ty jesteś jednym z tych co molestują dzieci?
Mariusz · 16 Czerwiec 2022
E-kolo, lokalna filia tv trwam na posterunku.
ted · 16 Czerwiec 2022
Z którego roku jest ta fotka ,o tej godzinie nie było jeszcze mszy a co dopiero procesja teraz jest 13,20
Rob · 16 Czerwiec 2022
Po 1200 latach po narodzinach Chrystusa, chciwe katabasy wykombinowały, jak dodatkowe okraść i ogłupić ludzi
Pożary
Samochód zapalił się wewnątrz garażu. Ogień przechodził na dom
3 godziny temu 4,764

Samochód zapalił się wewnątrz garażu. Ogień przechodził na dom

Miasto Koło
Ekologiczna Olimpiada w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Kole: wyjątkowy dzień dla Małych Ekologów
3 godziny temu 347

Ekologiczna Olimpiada w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Kole: wyjątkowy dzień dla Małych Ekologów

Miasto Koło
Promocja zawodu podczas pikniku sportowo-militarnego w ZST w KOLE
3 godziny temu 373

Promocja zawodu podczas pikniku sportowo-militarnego w ZST w KOLE

Powiat Kolski
Sukces na etapie powiatowym XXX Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK
5 godziny temu 662

Sukces na etapie powiatowym XXX Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK

Miasto Koło
Prognoza pogody dla Koła na nadchodzące dni. Jaka będzie majówka?
5 godziny temu 2,624

Prognoza pogody dla Koła na nadchodzące dni. Jaka będzie majówka?

Miasto Koło
Będą ponowne wybory w jednym z okręgów w Kole
6 godziny temu 8,560 2

Będą ponowne wybory w jednym z okręgów w Kole

R E K L A M A